şükela:  tümü | bugün
50 entry daha
 • öğretmeni sınav ile korkutacağını düşünenlere hayret ediyorum. öğretmenlerin çoğu o sınavın içinden geçer merak etmeyin. öğretmenler işlerine geldiğinde öyle hırslı ve disiplinli çalışırlar ki aklınız çıkar. öğretmenlerin en az %90'ı mesleki yeterliliğe sahiptir. sorun tamamen sistemsel. sınıf geçme yönetmeliği, disiplin yönetmeliği ve öğretmen maaşı/imkanları değişmeden bu iş olmaz.

  çocuklar sürekli sınavlara giriyor ve soru/sınav sistemi sürekli değişiyor. öğrenci öğretmene soru sorduğunda öğretmen eğer çözemez ise öğretmenin düşeceği durumu düşünebiliyor musunuz? çevremdeki birçok öğretmen, sınava hazırlanan öğrenci gibi soru çözüyor. öğretmenlerin çoğu sürekli olarak kendini yeniliyor. (ne yazık ki hepsi demiyorum ama oran kesinlikle en az %90)

  benim matematiğim iyidir diyen açsın baksın bakalım yeni nesil matematik sorularını. eski sorular ile alakası var mı? aklınız çıkar. birçok soruya kalem oynatamazsınız. lise son seviyesi demiyorum daha ortaokul yani lgs seviyesi.

  öğretmen kendini paralasa bile alacağı maaş aynı. tüm öğrencileri türkiye 1'incisi olsa da aynı maaş hiçbiri üniversite kazanamasa da aynı maaş. üstelik öğretmenin geçim derdi var. birçok öğretmen 4.000 tl alıyor. herkesin ek dersi yok. istanbulda onun yarısı zaten sadece kira. çocuğu da varsa ne yapsın bu öğretmen. bir yerden sonra başlarım başarısına oluyor.

  okulda olmaması gereken birsürü çocuk var. çocuk 8. sınıf okuma yazma bilmiyor. fen öğretmeni bu çocuğa dna ve rna nın yapısını anlatıyor. çocuk anlamıyor, sıkılıyor başlıyor sınıfın huzurunu bozmaya. zorunlu 4+4+4 yıl eğitim ciddi sıkıntı. hadi liseyi açıktan okudu. 8 sene sınıfta bu cocuk. bu tarz çocukların genç yaşta ortaokula geçmeden mesleğe yönlendirilmesi gerek. sadece başarılı olanlar üst sınıflara geçmeli.

  1 gün okula gelmeyen çocuk sınıf geçiyor. öğretmen peşinde koşturuyor okula gelsin de sınav yapayım. aileye minnet rica.

  8. sınıf öğrencisinin başka okula gönderilmesi için okula molotof atması gerek. çocuk her gün 3 kişiyi sağlam dövüyor. haraç, küfür, tefecilik var. disiplin kurulu çocuk hakkında toplanmışken haber geliyor çocuk başkasını okulun demirine yaslamış iki arkadaşı da ellerini tutuyor, bu çocuk da karnına vuruyor. belgeleri hazırlıyorsun gönderiyorsun okuldan atmak için. yanıt geliyor ilçeden deniyor ki çocuğun gelişimi olumsuz etkilenir. 8. sınıf sonuçta. ceza kınama olsun. atamazsınız. o saatten sonra öğretmenin de umrunda olmaz. o disiplin kurulunu topladığına değmez.

  daha uzun uzun çok yazılır ama gerek yok. sınıf geçme yönetmeliği, disiplin yönetmeliği ve öğretmen maaşı/imkanları değişmeden bu iş olmaz.
140 entry daha