şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
4 entry daha
  • ilk bakışta makul bir öneri gibi geldi. çünkü bir grup baroyu ele geçirince sadece o grubun borazanligini yapan bir baro görüyoruz. tabi detayları da görmek lazım, işin içinde bir bit yeniği de olabilir.

    tanım: bir teklif.

    edit: bir baro, bir oda, bir dernek ya da benzeri bir kuruluşun üyesi olduğunuzu dusunun. kurumumuzu yonetenler sizin dünya görüşünüze taban tabana zıt açıklamalar yapıp duruyor. rahatsız olmaz misiniz? elbette bir meslek örgütü tek çatı olmalı. ama o örgütü yönetenler o demokratik olgunluğa sahip değilse ne yapabilirsiniz? bu ülkede tabipler birliği doktorun katili pkk olduğu ortaya çıkınca sessiz kalmayı seçti. tersine bakalım, yetmez ama evet kampanyasına destek olan barolar oldu. böylesine facia bir referandumu sırf hükümet yanlısı diye destekleyen bir baronun üyesi olsanız ne hissedersiniz? barolar bu yuzden bir meslek örgütü, sizi bir araya getiren politik olarak durduğunuz yer değil, sadece sadece o meslek mensubu olmanızdır. baro yönetimleri üyelerine bu demokratik saygıyı göstermiyorlar. onların iradesini ele geçirip onların tersi politik tutum alınca elbette sorun yaşanıyor.

    baro baro gibi olsun, sadece meslek mensuplarının savunmanın haklarını savunsun, politik tutum almak isteyenler de bu isteklerini baro harici dernek vs gibi yerlerde halletseler mesele kalmazdı.

    tek baro olsun, herkes zorunlu üye olsun, politik pozisyon oluşturup bir kısım üyelerinin iradesi dışında davranan yönetimler lagvedilsin mesele kalmaz. barolar sadece savunmanın sorunlarına odaklanır, siyaset yapmak isteyen avukatlar da ayrıca akp li avukatlar derneği, hdp li avukatlar derneği, sağcı dernek, solcu dernek, islamcı dernek vs ne haltsa gidip kurar, orada da siyasetlerini istediği gibi yapar.
295 entry daha