şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
  • bhutan eski başkanı tshering tobgay ' ın ted sunumu ile tanıştığım endeks. vikipedia' da bhutan hükümetine rehberlik eden felsefe olarak tanımlanmış.

    gnh'nin dokuz ilgi alanı var, psikolojik refah, sağlık, zaman kullanımı, eğitim, kültürel çeşitlilik ve esneklik, iyi yönetişim, toplumun canlılığı, ekolojik çeşitlilik ve esneklik ve yaşam standartları.

    buna karşılık 2019 dünya mutluluk endeksinde 156 ülke arasında bhutan 95. sırada bulunuyor. ( türkiye 79. ) dünya mutluluk endeksi, ülkeleri sıralarken altı farklı değişkene bakıyor, kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla, sağlıklı yaşam beklentisi ( life expectancy ) , özgürlük , cömertlik-fedakarlık(generosity), sosyal destek ve hükümet-iş dünyasında yolsuzluğun olmaması. bhutan, himalayalarda kendini meditasyona adamış bir toplum olarak, kişi başına düşen gelir değişkeninden notu kırılıyor.

    anlaşılan bhutan'lılar para ile saadet olmaz sloganı altında örgütlenirken, batı toplumu paraları olmayan bhutan eşrafınının mutluluğunu tanımayarak mukabele ediyor.