şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • bi bitmediniz!

  sevgili gençler bu tarz araba ve cep telefonu alım gücü odaklı kıyaslamalarınızda nedense sürekli amerika gibi almanya gibi dünyanın bir ve iki numaralarıyla kıyas yapma huyundan vazgeçmediniz. uzun uzun yazmayacağım. bu ülkeler zengin ülkeler biz ise orta halli bir ülkeyiz. mesela çok enteresandır fakir ülkeler de var bu dünyada! hani diyorsunuz ya burada bir öğretmen şu kadar maaşıyla şunu alırken almanya’da vs. diye. işte o bahsettiğim fakir ülkelerde bir öğretmenin alacağı en iyi şey bisiklet olabiliyor.

  demem o ki kıyaslama yaptığınız abd’de millet 20’li 30’lu yıllarda beyaz eşya kullanırken bizim memlekete bunlar 50 sene sonra geldi. diyelim ki buzdolabını bir şekilde aldın geldin, onu kullanacağın usulüne uygun elektrik şebekesinin tüm illere yayılması 80’li yılları buldu.

  son 400 seneyi sanayileşerek, dünyayı sömürerek geçiren ülkelerle bir zahmet o kadar farkımız da olsun. sen ahmet haşim’in anlattığı gibi 100 sene önce tezek yapıp yakmak için hayvan zibili peşinde koşarken adamlar seri üretim otomobil üretiyorlardı. senin deden köyde gaz yağı yolu gözlerken alman’ın dedesi, amerikalı’nın dedesi çiftlikte, köşkte yaşıyordu. bu memleketin garibanlığı, yoksulluğu yeni mevzu değil. öyle değil diyorsanız bunu bir de tel dolap kullanan büyüklerinize sorun.

  not: aslında bu kıyaslamaları iyiden iyiye düşünüp yapsanız iyi olur, bu kıyaslamaları yaparak farkında olmadan akp’yi başarılı konuma sokuyorsunuz, haberiniz yok.

  ilginç değil mi? açıklayayım. babalarınıza sorarsanız 80’li, 90’lı yıllarda milletin yurt dışından neler getirdiğini öğrenip şaşırırsınız. (öncesine girmeyelim orası hepten kötü) şu an her sezon yenisini alıp kolayca çöpe attığınız spor ayakkabıları getiriyordu abd’den millet. para verip alamıyordun çünkü yoktu. arkadaş almancılar çikolatayla, kahveyle hava atıyorlardı. ve kimse bu durumu yadırgamıyordu. neden? çünkü herkes bizim klasmanımızın ne olduğunu da biliyordu avrupa’nın, abd’nin klasmanının ne olduğunu da.

  yani demem o ki siz bugün kendinizi bir alman bir abd vatandaşıyla ekonomik açıdan kıyaslayabiliyorsanız, o bunu alıyor ben niye alamıyorum diyorsanız sizin düştüğünüz durum için üzgünüm ama bu akp’nin başarılı olduğunun itirafıdır. (bunu ben demiyorum, böyle kıyaslamalar yaparak siz diyorsunuz )

  özet: hala anlamayan varsa komşusunun babası yeni otomobil alınca “biz niye almıyoruz” diyen zırlak bir ergendir. sonuçta o da “bir birim baba” seninki de “bir birim baba” değil mi paşam? yalnız o zengin baba, seninki orta direk!
15 entry daha