şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
1062 entry daha
 • oyun ile alakalı son gelişmelerden ufak bir derleme;

  spoiler alert

  *oyun geliştiricilerinin röportajlarından alınanlar
  -benim düşüncelerim

  *demo gameplayinde gösterilen duvarlarda yürüyebilme(mantis blades ile yapılan) özelliği kaldırıldı. ama binalara ve gökdelenlere tırmanabilme şansınız olacak. geliştirici biraz mirror's edge tarzı olucak diye yanıtladı.

  *2 sene önceki yayınlanan teaserda gösterilen subway(metro) oyunda erişilebilir olmayacak bunun yerine witcher 3'teki gibi bir fast travel sistemi olucak. başka bir dille subway simgesine gidip fast travel yapıcaksınız, kullanılabilir değil yani. bana imkansız ve garip geliyor ama fast travel kullanırken herhangi bir yükleme ekranı olmayacak(?)

  *yine gameplay demosunda gösterimi yapılan flathead(örümcek robot), yetenek menüsünden kaldırıldı buna ilaveten yanınızda müttefik/side companion olarak da kullanılamayacak. flathead hikayede yine bir rol üstlenecek ama bunun hakkında fazla bilgi yok.

  *oyunda aracınızı özelleştirme imkanınız bulunmayacak. evet biraz şaşırtıcı, belki sonradan dlc olarak eklenebilir.

  *dünya tasarımı olarak witcher 3'le kıyaslanamayacak bir dünyada oyunu oynayacağız çünkü witcher 3'te at ile gidebildiğiniz mesafe ile cyberpunkta aynı sürede araba ile gidebileceğiniz mesafe kıyaslanamayacak düzeyde farklı bu yüzden araba içerisinde bir npc ile yazılan diyalogu ayarlayabilmek geliştiriciler için ayrı bir mücadele olmuş. ayrıca v, hızlı ve oldukça mobil bir karakter olarak sunulacak.

  *oyunun yetenek menüsünde 5 ana yetenek grubu olacak, cool, reflexes, body, intelligence, technical. ayrıca bunlara bağlı 240 perk olacak.

  *oyundaki romantizm seçenekleri *az biraz önceden ayarlanmış biçimde(somewhat tailored olarak ifade ediliyor röportajda, nasıl çevirebiliceğimi bilemedim), ve karakterler size seçtiğiniz ses tonuna göre erkek veya kadın gibi hitap edecek. evet oyunda farklı ses tonu seçeneği de olacak. npclerin farklı cinsel eğilimleri olacak. npcler sizi yarattığınız karaktere ve seçimlerinize göre beğenip beğenmeme şansına sahipler.

  *the witcher serisindeki gibi seçimler ve sonuçlar gri bir düzlemde olacak.

  -şu ana kadar yayınlanan görsellerden ve gameplay demolarından anladığım kadarıyla melee combat(yakın dövüş) en az gunplay kadar önemli olacak. 2012 yılında ilk yayınladıkları teaser trailerda bile mantis bladeleri göstermişlerdi, diğer görsellerde ve demolarda bol bol mantis blade görünüyor zaten sanırsam bunlar önemli bir parça olacak.

  *oyunda karakterinizi yaratırken size 3 farklı ana yol sunulacak. street kid(sokak çocuğu), corpo(şirket geçmişi olan) veya nomad(göçebe).

  *evrendeki bütün aktiviteler haritada işaretli olmayacak, cdpr the witcher 3'teki harita dizaynından birçok şey öğrendiler bu yüzden skelligedeki gibi denizi ortasında anlamsız düzinelerce soru işareti olmayacak.

  *oyundaki yüksek levellı aranan kişileri öldürdüğünüzde çok daha fazla street cred(sokak namı) kazanma şansınız olacak. oyunda yapabileceğiniz yan aktivitelerden biri de bu tür kişileri avlamak(bounty hunting) olacak.

  *oyundaki hikayede önemli rol oynayan npcleri öldüremeyeceksiniz.

  *cdpr şuanlık oyuna iyi bir level scaling seçeneği adapte etmeye çalışıyor.

  *oyunda görev alanından istediğiniz zaman uzaklaşabileceksiniz, ama bu failed quest olarak gözükmeyecek. ve v bazen bunun hakkında yorum yapacak, görev alanından uzaklaştığınızda örneğin jackie sizi bazen telefonla arayacak ve nerde olduğunuzu soracak.

  *oyunda hiç kimseyi öldürmeme seçeneğiniz olacak ama dikkat bu kimseye zarar vermeyeceğiniz anlamına gelmiyor.

  *bazi silahlarda otomatik nişan alma seçeneği olacak(smart weapons) ama bu silahlar genele göre daha az damage verecek ve bunları kullanabilmeniz için ayrı bir cyber-modlara ihtiyacınız olacak.

  *her bölgede her zaman polis görev yapıyor olmayacak polisin yerini bazen çeteler alacak. bir karışıklık yarattığınızda polis ve/veya çeteler tarafından aranıyor damgası yiyeceksiniz. oyundaki bu sistem biraz komplex ama bunun son basamağı(gta'daki 5 yıldız yani), psycho takımı çağrılacak ve sizi gördükleri anda öldürebilecekler(oldukça tehlikeliler) ama bunun olması için gerçekten baya baya uğraşmanız lazım.

  *oyunda mini oyunlar olacak ama gwent kadar büyük bir oyun olmayacak.

  -şahsen gwent'i mini game olarak koymalarını çok isterdim.

  *oyunda aynı anda bütün implantları kuşanamayacaksınız, bu oyunun tekrar oynanabilirliğine bir katkı. oyunda karar kılmanız gereken bir şeyde bu implantlar yüklenirken insanlığınızdan ne kadar feragat edebileceğiniz.

  *the witcher 3'teki gibi expansionlar çıkacak(doğrulandı) ve şu an geliştirilme aşamasındalar ama henüz detaylı bir bilgi yok.

  *vücudunuzdaki işletim sistemini hariç tutarsak(oyundaki arayüz bununla belirlenecek çünkü). hiçbir implant'ı vücudunuza yüklemeyi seçmeyebilirsiniz ama bu size çok ciddi bir dezavantaj olarak geri dönecek.

  *oyundaki her bir silahın farklı bir hikayesi olacak. street credinizi arttırmanız daha iyi silahlara erişmenize olanak sağlayacak. bunun haricinde oyunda "budget arms" adında bir şirket olacak bu şirket ucuz bir şekilde ve çeşitli lokasyonlardan silahlara erişmenize olanak sağlayacak ama gelişmiş şirketlerin yaptıkları silahlar kadar güçlü olmayacaklar.

  *gameplay demosunda görülen polis şefini çoğu izleyici gaunter o'dimm e benzetti. bunun ile ilgili sorulan soruya cdpr geliştiricisi, oynayın ve görün dedi.

  *arabaların bir yok edilme sistemi olacak. uçan araçları kendiniz kontrol edemeyeceksiniz sadece binebileceksiniz. sokakta gördüğünüz hemen hemen her arabayı alabilme şansınız var ancak gerekli özellikleri açmış olmanız lazım.

  *the witcher 3'teki hikayeden çok sayıda geri dönüşü değerlendirdiklerini ve cyberpunk 2077'nin içerik açısından daha dolu olacağını söylüyorlar.

  *diyaloglarda kamera kontrolü tamamen oyuncuda olacak, oyunda sadece 4-5 tane cutscene var.

  *oyundaki 8 saat gerçek hayattaki 1 saate denk gelecek.

  *oyun arayüzü seçtiğiniz implantlara ve ekipmanlara göre belirlenecek.

  *dünya tasarımı yatay değil dikey odaklı olacak, binaların birden fazla katmanları olacak yani.

  *hayvanlar olacak ama birkaç tane ve çoğu yapay.

  *yakın dövüşte counter attack seçeneği olacak.

  *yüzebileceksiniz.

  *apartmanınızda kullanabileceğiniz bir bilgisayar olacak.

  *kedileri sevebileceksiniz

  *sivilleri öldürebilirsiniz.

  *oldukça fazla özelleştirme seçeneği sunulacak.

  *oyunda hiçbir yükleme ekranı olmayacak.

  *düşmanlarınızı yaralayıp hatta parçalayıp canlı olarak bırakabilme şansınız var.

  *oyunda gizli bir ahlak sistemi olacak, arkaplanda yaptığınız bütün iyi ve kötü işler kaydedilecek(doğrulanmadı).

  *her silah ve giysi farklı renk seçenekleri sunacak.

  *yoldaşlarınız olacak ve çoğu zaman işinize yarayacaklar sadece dövüşlerde veya çatışmalarda değil.

  *karakterlerin değişen bağlılıkları nedeniyle; tanıştığınız her karakterden şüpheleneceksiniz.

  *xbd'ler yani yasadışı braindancelar (işkence ve porno barındıranlar) karaborsada veya şüpheli bireyler tarafından satılan belirli night marketlar(gece pazarları)da bulunacak. (bunlara erişip erişemeyeceğimiz daha doğrulanmadı)

  *oyunda çocuklar olacak, onları öldüremeyeceksiniz.

  *trauma takımı ve polis emirlerine ve direktiflerine uymadığınız da sizi şoklayacak.

  *silah mağazaları size görev teklif edebilecek.

  *12'den fazla radyo kanalı olacak. radyodaki tüm müzikler ünlü sanatçılar ve cd projekt red'in kendi ses ekibi tarafından oluşturulan orijinal, yeni şarkılardan oluşuyor.

  *apartmanınızı özelleştiremeyeceksiniz.

  *birden fazla apartmana sahip olamayacaksınız.

  *dolaşım sisteminize cyber-geliştirmeler yükleyebileceksiniz.

  -okuduğum yazıda birkaç tane ağır spoiler vardı onların bazılarını buraya koymadım. ilgilenenler için aşağıya linklerini koyuyorum, uyarmadı demeyin.

  kaynak1

  kaynak2

  edit: imla

  edit: oyun hala geliştirilme aşamasında bu yüzden bahsi geçilen detayları değişime açıktır. zaten oyunun tüm demo gösterimlerindeki "work in progress" yazısı kaldırılmadı.
4039 entry daha

hesabın var mı? giriş yap