şükela:  tümü | bugün
332 entry daha
 • kendisinin şehit olduğu suikastı anlayabilmek için o dönemde devlet içindeki iki temel ekolün nasıl çarpıştığını analiz etmek gereklidir.
  - 1980 lerin sonuna doğru gelindiğinde pkk gittikçe taban toplamış, örgütlenmiş, ve operasyonel olarak "bir kaç çapulcu" olarak adlandırılamayacak seviyede olduğu ortaya çıkmıştı.
  - bunun üzerinde devlet kanadında bir takım sivil ve askeri kurmayların aklına paramiliter bir çözüm gelmiştir : "pkk'ya karşı dindar/dinci kürtleri kullanmak"
  - bu fikir daha sonra palazlanacak, örgütlenecek ve hüseyin velioğlu'nun liderliğinde "türk hizbullahı" (bir başka deyişle hizbulkontra) adı altında belli bir yapıya kavuşacaktır.
  - bu konu sözlüğümüzün paşası anglachelm dostumuzun #107488212 nolu girisinde "temel cingöz" başlığında da kısmen incelenmişti.
  - türk hizbullahı aslen 1980'lerin başında kurulmuş olsa da 1985 yılından itibaren devlet içindeki yukarıdaki ekole rağbet eden kişilerin kontrolüne geçmiştir.
  - velioğlu örgütünü aktif hale getirir. pkk militanlarına karşı özellikle takarof marka silahla arkadan vurma şeklinde infazlara girişir. bu durum pkk'nın özellikle şehir yapılanması üzerinde olumsuz izler bırakmaya başlar.
  - ne var ki devlet içindeki başka bir kanat bu durumdan rahatsızdır. onlara göre "terörist teröristtir. bugün beslediğin yılan yarın seni ısıracaktır. üstelik söz konusu örgüt açıkça ülkenin laik yapısından rahatsızdır. dolayısı ile gün gelecek en az pkk kadar tehlikeli olacaktır. " (ben de o yıllarda devlet içinde olsam böyle düşünürdüm)
  - nitekim bu fikirde olan bir subayımız, sözlüğün iyi tanıdığı hasan atilla uğur bakın oğlu ile yaptığı programda hangi hikayeyi anlatıyor. https://www.youtube.com/watch?v=rxrkxhh1q4i&t=482s
  - işte gaffar okkan bu ikinci ekole yakındır. ona göre türk hizbullahı devletin yerini almak istemekte, şımardıkça şımarmakta ve bölge halkına eziyet etmektedir. nitekim emniyet müdürü olarak şehit olduğu güne kadarki mesaisinin önemli bir kısmını net olarak bu örgütle savaşarak geçirmiştir.
  - hatta beykozd'a velioğlu'nun ölü ele geçtiği operasyonun temel istihbaratını istanbul emniyeti için kendi sağlamıştır.
  - işte hem hizbullah, hem onu devlet içinde koruyan kollayan klik/grup kendisinden bu sebepten dolayı rahatsızdır. ayrıca emrindeki bazı polisler de halkla fazla iç içe olduğundan, kendi düşünceleri ile halkı "şımarttığından" dem vurmaktadır.
  - işte bu ahval ve şerait içinde örgüt istihbaratını yapar. 24 ocak 2001 tarihinde o melun saldırı meydana gelir.
  - bu arada zaman gaffar okkan, atilla uğur gibilerini haklı çıkaracak, devlet hizbulkontra'yı berteraf etmek için akla karayı seçecektir.

  özetle devleti yöneten kadroların aralarındaki stratejik yaklaşım farkı kendisinin şehit edilmesine yol açacak olayları da tetiklemiştir. ruhu şad, mekanı cennet olsun.
110 entry daha
hesabın var mı? giriş yap