şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
  • antik dönemde magna graecia olarak bilinen apulia, calabria ve sicilya'yı kapsayan bölgeyi yaklaşık 14-15 sene içerisinde fethetmeyi başarmış, ülkemizde pek tanınmasa da orta çağ'da yaşamış en başarılı general ve liderlerden biri.

    özellikle doğu roma imparatorluğu'nın italya'daki son toprağı olan barium'u* boyunduruğu altına alması ve sicilya'daki müslüman hakimiyetini üst üste aldığı askeri zaferlerle tamamen sonlandırması ve tüm bunları on yıl gibi bir zaman içerisinde yapması takdire şayandır.

    60'lı yaşlarının sonlarındayken bile önce doğu roma üzerine bir balkan seferine çıkmış ve aleksios komnenos'u iki kez tokatlamış, daha sonra papa gregorius vii'ı hapis hayatı yaşadığı castel sant angelo'dan kurtarmak için oğlunu balkan ordularının başında bırakıp roma'ya sefer düzenlemiş ve papa'yı heinrich iv'in baskısı altından kurtarmıştır. tabii bunu yaparken emrindeki yaklaşık 34,000 kişilik ordu roma'ya ciddi zararlar verdiğinden kendisi roma halkında bir kurtarıcı değil bir işgalçi olarak görülmüş olup korkak olarak tasvir edilen gregorius vii da roma halkının gözünde yok hükmünde olduğundan koca sefer güme gitmiştir.

    papa sürgüne gönderilip bir sene sonra ölmüştür. oğlu da doğu roma'ya larissa savaşını kaybederek balkan seferinde başarısız olmuştur. kendisi de roma sonrası balkan seferini yeniden başlatmak için çıktığı yolda kefalonia'da vefat etmiştir.

    sonu kötü olmuştur ama yine de fazlasıyla enerjik, cesur ve ilham verici bir asker-kral olduğunu söylersek abartmış olmayız.