şükela:  tümü | bugün
 • sözlükte film başlıklarını bıkıp usanmadan okuyan biri olarak yapılan yorumlar ya da kullanılan ifadeler üzerine bir derleme yapmak istiyordum, ilgili bir başlık bulamadım varsa taşımaya razıyım. aklıma geldikçe ilaveler yaparım.

  1) kamera açıları

  trigonometri bilmeyen film eleştiremez sananlar. değil. bu ifade son zamanlarda yaygınlaştı ama komik. bu arkadaşlar sinemanın ne olduğu konusunda sınırlı bilgiye sahip. film başlıklarında yapılan yorumlarda aslında sadece plot'a takılıp kalıyorlar. başlığı okuyunca nasıl dandik bir filmi beğendiklerini, ya da gayet iyi bir filmi anlamadıklarını görüp bozuluyorlar. plot dışında şeylerle de ilgileniyorum demenin yolu, kamera açıları ifadesini kullanmak. kamera açıları iyiydi (ablanın kıçı güzeldi), kamera açılarını beğenmedim (filmi anlamadım vs.)

  2) filmlere not verenler

  sözlüğün roger ebert 'leri. hepimiz (çoğumuz) bunu yaparız. ama bunu film yorumunun sonuna yazmanın ne kadar salakça durduğunu farkedemeyen çok arkadaş var. çağın hastalığı, dünya etrafımızda dönüyor sanıyoruz. aynı adamlar deprem olduğunda hissettiğini, vahim bir olay olduğunda taziyelerini, yıldönümlerinde kutlamalar gibi basın açıklamalarını sözlük üzerinden yapıyorlar. notlara dönersek, herkesin kriteri farklıdır. eva green 'in oynadığı film benim için 7'den başlar da marvel filminin en iyisi 5 alır, tamamen subjektif. (paradoks oldu arada ama anladınız) güldürmeyin kendinize.

  3) izlediği filmi bulmaca sananlar

  sixth sense ilk aklan gelen ünlü twist olsa da bu arkadaşların çoğu lost'tan miras. sanıyor ki insan filmi sonunu tahmin etmek için izler. doğru tahmin ettiyse övünür, kolay tahmin ettiyse filmi beğenmez. sonunu bildiğimiz ya da sonun baştan gösteren filmlerin niye çevrdilğini asla anlayamayacaklar. i see dead people, evet.

  4)çok güldüm çok iyi film/hiç gülmedim çok kötü film

  muhtemelen çoğu insana komik gelmeyecek şeylere gülmüşsündür ya da esprileri anlamamışsındır ama konu o değil, bu işler subjektif. bunlar fayda insanları, bir filme 20 lira verdiyse parasını çıkarmak için sonuna kadar gülmesi gerektiğine inanır. korsan izlediyse her türlü kardadır.

  5) yarısında çıkanlar

  bunlar filmleri genelde 15 inç monitörden izlerler. utanmadan da izledim derler, üstüne bir de yorum yaparlar. bir filmin büyük bir ekranda, iyi bir ses sistemiyle izlenmezse eksik kalacağını bilmez. hatta genelde elindeki telefonla oynaştığı için bütünlüğü de kaçırırlar. tabi beğenmeyince, sarmayınca kapatıp başka filmi açmak kadar normal birşey yok.

  6) beklentiyi düşürenler

  genelde mütevazi arkadaşlardır. dandik sıradan bir filmi bile iki boktan espri hatrına çok beğenirler. film başlığına gelip de filmin çok kötü olduğunu okuyunca, aslında o kadar da kötü değil beklentiyi düşürürseniz deyip kendilerine teselli çıkarmaya çalışırlar. halbuki beklentiyi düşürürseniz sifonu çekmeden klozeti de beğenerek izleyebilirsiniz, beklentiyi ne kadar düşürdüğünüze bakar.

  7) filmleri belgesel sananlar

  eski kuşaklarda daha çok vardı ama yenilerde de rastlanıyor. eğer gerçek hayattan esinlenen bir yapımsa en ufak adaptasyonu, değişikliği kabul edemiyorlar. kahraman gerçekte hangi gömleği giydiyse aynısını giyecek. karaktere farklı yorum, atlanan unsurlar, alternatif hikaye ya da daha çok unsuru dahil edebilmek için kronolojiyle oynanmasını kabul edemezler.

  bunların başka versiyonu da ne kadar mantıksız olursa olsun beğendikleri bir bilim kurgu ya da farklı kurguyu mümkün görenler. sorsan paralel evrenler, zamanda yolculuk vs. hepsi lise ders kitaplarına girecek kadar tartışmasız bilimsel gerçeklerdir.

  8) recep ivedik benchmarkı

  ilk 3 gün biz de rezilliğin benchmarkı yaptık ama sonra bozdu. recep ivedik'i benchmark yaparak klozetteki görüntüyü bile makul gösterebilirsiniz. bkz. madde 6.
  hele bir filmi basit ve yüzeysel bulanlara git recep ivedik izle demek nasıl bir kafanın ürünü anlaşılmaz.

  9) nbc (fular) eşiği

  eleştiri dünyasının en önemli eşiğidir. bir nbc filmini sıkılmadan, sıkılsa da sabrederek tamamlamayı 40 günlük inziva ile nefsini terbiyeye denk görenler var. zorlamayın arkadaşlar sevmiyorsanız sevmiyorsunuzdur. bok atmayın yeter. herkes her kareden her diyalogdan aynı lezzeti almayacak. nbc veya benzer yönetmenleri daha iyi hazmetmek için sadece film izlemek yetmeyecektir, hayat görüşünde değişiklikler gerekir. şart da değildir. ama kendi yüzeyselliğinizi bayrak gibi sallayarak fular mular coşmayın. gidin marvel izleyin.

  10) senaryoyu beğenmeyenler/beğenenler

  bu ifadeyi hakkıyla kullanan az sayıda yazar var. ancak çoğunun senaryodan anladığı plot, hikaye. birebir aynı hikayenin çok farklı iki senaryo ile bambaşka iki filme dönüşebileceğini anlamazlar. anlatmak da nafile sanırım.

  11) külyutmazlar

  bu arkadaşlar filmde bir unsur gördükleri zaman propaganda olduğunu hemen anlar. hele hele bir abd bayrağı varsa kesin amerikan propagandasıdır. film tamamen savaş karşıtı ellerden çıkmış, bu konuda kült olmuş olabilir ama bu arkadaşlar külyutmaz. keza din karşıtı olduğunu iddia eden bir filmde haç görürseler bu defa hıristiyanlık propagandası vardır. bir grup yahudinin hamile bir kadını taşladığı bir film için (bkz: the physician) yahudi propagandası yapıyor diyen gördüm.

  12) günah çıkaranlar

  bir önceki maddenin kardeşleri.
  hasbelkader propaganda teorisine aykırı bir tablo varsa, ilgili unsurlar (amerika, hıristiyanlık, yahudiler vs.) günah çıkarıyordur. yönetmen doğuştan beri karşı kampta yer almış vs. önemli değil. sinema dünyası bir bütündür ve bir grubun rezilliklerini gösteriyorsa günah çıkarıyordur.

  devam edecek...
1 entry daha