şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
 • altıncı afm bağımsız film festivali'nde türkçe olarak hazne adıyla gösterilmiş bir lukas moodysson filmi. hakkında izlenen süre boyunca çeşitli tahminler yapılsa da, festival rehberinde önceden filmin anlaşılabilirliği ve kaldırılabilirliği ile ilgili uyarı nitelikli bir açıklama yazısı olsa da, lukas moodysson yazdı da yönetti diye şaşırdığım filmdir. hayır yani bir adam birkaç tane yaptı diye hayatı boyunca hep aklı başında filmler yapacak (göreceli) diye birşey yok tabii. ama ben yine de bu filmi hiçbir yere koyamadım. daha önce yazılmadığına göre koyabilene de rastlamadım. film arada bir monoloğa yakınsayan cümleler içerebildiyse de, çoğunlukla buğulu konuşan bir kız tarafından birbirinden kopuk kelimelerin sıralanması ve ona eşlik eden siyah beyaz görüntülerden oluşuyordu. filmin bir yerini toparlasan, diğer tarafı açılıyor bana göre. zira zorlasam aklıma şunlar geliyor donuk kız sesiyle:

  "transformatör... salya... beyin...transformatör...salgı...aşk...göz...transformatör..."

  spoiler bile değil yani. birlikte gittiğim arkadaşıma sordum, şöyle dedi: "transformatör". hayır üzüldüm, kız zaten hukuk okuyor.

  ama es geçemeyeceğim, festival rehberine de konması uygun görülmüş yegane anlamlı bir cümle var:

  "gözlerin eriyor. kanıyorlar. göz çukurlarından kanlar akıyor. çok gördün. çok dokundun. sana dokunan da çok oldu. hala yaşıyor olman bir mucize."

  açık ukte vermiş olayım, bilen anlayan varsa anlatsın günün birinde. ümitliyim bazı sözlük kişilerinden. saygılar.
4 entry daha