şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
42 entry daha
 • bir şekil, ya da birden fazla yolla bulunacaktır elbet. bu konuda çok yatırım ve çok emek var.
  fakat sorun şu ki, aşı üretimi üretim bandında standart yapılan bir şey değildir. hatta aşı üretimi çamaşır makinesi üretiminden ziyade şarap üretimine benzer desek yalan olmaz. günde şu kadar çamaşır makinesi üretecek bu fabrika diye keskin bir öngörüde bulunabilirsiniz. ama o sene üretilen şarabın kalitesi nasıl ki mevsime, işleme tekniğinin kalitesine ve şansa bağlıysa, aşı da biraz öyle.

  patojenin (virüsün, bakterinin vs.) insana enjekte edilecek parçacıkları kültürde üretilir. bu, hücre kültürü veya yumurta olabilir. bu kısım biraz tarımı andırıyor. ondan sonra saflaştırma ve kalite kontrol geliyor. aslında işin %70'i saflaştırma ve kontrol, ve çok fazla zaman alıyor. o yüzden aşı üretimi pek hızlı bir şey değildir; hem biyolojik hem kimyasal inkübasyonlar gerektirir, nerden baksanız aylar sürer (iyimser bir tahminle).

  bunun dışında bir aşı rekoltesinin kalitesi diğerinden farklı olabilir. tabii o kadar saflaştırma ve kontrol belli bir standardı yakalamak için yapılıyor ama biyolojik dünyada hiç kolay değil. yani aynı firmanın aynı marka aşısının bir rekoltesi diğerinden daha iyi çalışıyor olabilir.

  hal böyleyken, muhtemelen dünyadaki herkese yetecek kadar koronavirüs aşırı üretilemeyecek. zengin ve akıllı ülkelerin vatandaşları öncelikli olarak erişecekler bu aşılara.

  edit: çok değişik aşı teknikleri gündemde. belki bu yatırımla aşı devrimleri de yaparız, klasik yöntemlerin dışına da çıkarız. ama bildiğim kadarıyla aşı üretimi her zaman yavaş ve zahmetli bir iş olacak.
93 entry daha