şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
32185 entry daha
 • ünlü müzik gruplarının isimlerinin bir hikayesi vardır mutlaka. ben bana ilginç gelen hikayeleri paylaşmak istedim.

  pink floyd
  ilk başta tea set olan grubun adı ingiltere’de kendileri ile aynı isimde başka bir grubun da adının tea set olması nedeniyle grup ismini değiştirmiş, yoluna pink floyd olarak devam etmiştir. syd barrett, grubun yeni adını amerikalı blues gitaristi pink anderson ve floyd council’in ön adlarını birleştirerek belirlemiş.

  the who
  gitarist pete townshend’in işitme engelli babaannesinin duymadığı her şeye ‘the who?’ diye sorması pete’in zihninde parlak bir fikir oluşturarak ilk isimleri the detours yerine the who kullanmaya başlamışlar.

  ac/dc
  angus ve malcolm young kardeşler bir gün ablalarının dikiş makinesinin arkasında ‘ac dc’ ibaresini görmüşler ve olaylar sertleşmiş.

  black sabbaht
  geezer butler ve ozzy bir gün sinemada mario bava’nın yönettiği cadı avı ile ilgili black sabbath’ı izlerler. gruplarının adı black sabbaht olmasına filmden sonra karar verirler.

  iron maiden
  grubun basçısı steve harris, the man in the ıron mask filminde ortaçağa ait bir işkence aleti olan iron maiden’ı görünce etkilenmiştir.

  lynyrd skynyrd
  grup üyelerinin önemli bir kısmının gittiği lisenin beden öğretmeni leonard skinner uzun saçlı öğrencilerden nefret eder. bu uzun saçlı öğrenciler ise intikamını onun adını tamamı uzun saçlılardan oluşan bir gruba vererek alırlar.

  daft punk
  grup, 90'ların başında amatör müzisyenler olarak ilk parçalarını piyasaya sürüyor. bir dergideki eleştiri yazısında bu eseri "a daft punk" olarak nitelendiriliyor. ikili bu tamlamayı çok beğeniyor ve grup ismi olarak alıyor.
872 entry daha