şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
1208 entry daha
 • parayla doktorluk yapılmazı yanlış kullanacaklar gelmeden bir kaç bir şey yazayım. her ne kadar okuduğunuzda, sizin için sadece bir kaç cümleden ibaret olacak olsa da, canınızı emanet ettiğiniz ülkenin bu ortalama üstü zeka ve çalışkanlık gösteren meslek grubunu, gençliklerini heba ederek ayda 240 saat çalışma sonucu aldıkları 10 bin tllik maaş ile değerlendirmeden önce bir anlamaya çalışın yine de.

  sadece uzman olana kadar girdiğin tüm sınavlardan derece yapacaksın, 7 yaşından itibaren okul ve ders ilk önceliğin olacak, üniversitede gençliğinin en güzel zamanında akranlarının yaptığı sosyal etkinliklerin onda birini yapamadan çalışmaya devam edeceksin, üstelik yüzde 0.1'lik orana girmiş meslektaşlarınla rekabet edip uzman olacaksın. bunun üstüne devletin seni atamak istediği, allahın tahminen unutmak üzere olduğu şark kurnazlarıyla dolu çok methettiğimiz anadolumuz'a gideceksin. sonra şansın varsa dilediğin şehirde kadro açmışsa ve hizmet puanın yetiyorsa tayin isteyeceksin. bütün bunları zaman kaybetmeden, sınıfta kalmadan, ilk sınavda kazanarak yaparsan 30 yaşında olacaksın..üstüne yapacağın tek hatada malpraktisten milyonluk dava açılma riskine rağmen 2.5 dakikada 1 hasta bakacaksın. bu 2.5 dakikada hastanın şikayetini dinleyecek, muayene edecek, ön tanılarını düşünerek onlara yönelik tetkik isteyeceksin. yetmeyecek ardından da tanıyı koyup tedavi verecek hatta reçetesini vereceksin. ve sana 10 bin tl vermeyecekler. aldığın total maaşı da kurnazlık yaparak 4 kaleme bölecekler. ve bu kalemlerin yarısı emekliliğine yansıyacak. x yerde çalışan memur kadar tazminat ancak alacaksın ve o masa başında "risk free" çalışırken sen acaba bir şey atlamış olabilir miyim diye kafanda hep soru işaretleri, huzursuzluklar olacak, her daim götünden ter akacak.

  hekimlik yapmayı, hasta yönetmeyi çok seven bir acil asistanıyım. ailemin beni yönlendirmesi sonucu puanım heba olmasın diye tıp yazan ancak memnun olmayan biri olarak yazıyorum. ben bu mesleği yaptığı işe karşılık olan maddi manevi saygınlığı sebebiyle yazdım. ama henüz 10 yılı bulmayan meslek hayatımda şimdiden her şeyden nefret ediyorum. gecenin 5'inde canı sıkılıp 3 aylık şikayetiyle gelen; aynı şikayetle gün içinde başka hekime gitmiş ve ilacı daha eczaneden almadan beni deneyen - fark edince de siz de aynı şeyi verecek misiniz merak ettim diyen, 3 gün önce aynı sebeple başka yere giden ama ilacı kullanmadan gelip şikayetim geçmedi diyen, gittiği başka doktoru işaret ederek beni onlar gönderdi diye yalan söyleyen, her bayram öncesi evinde tek bıraktığı yaşlı anne - babasını veya dedesini ziyaret ettiğinde "yaşadığı vicdan azabı neticesinde" tabiri caizse ölmesine ramak kala hastasını apar topar acile getiren vicdanlı bu kişinin daha kapıdan girdiği gibi oraya buraya bağıran çağıran ve dramatik senaryolar çizen yüzlerce hasta gördüm. daha bir de şiddet hakaret konusu var ki; adalet, hukuk, emniyet sistemlerimiz sağ olsun. sadece onlara yapıldığında suç ama doktora yapılırsa "nezaket dışı hitap". söz de bu durumlar için beyaz kod diye bir nane var. artık vermeye bile tiksiniyorum. birisi size karşı sözlü veya fiili bir şiddet girişiminde bulunduğunda polise haber veriyorsunuz (varsa) polis geliyor ifadelerinizi alıyor ardından hastanın tıbbi işini halledin ondan sonra götürelim diyor (evet bir keresinde yakını için beyaz kod verdiğim bir hastaya bakmıştım) sonra ev adresin karşı tarafında görülebileceği bir şekilde bir formda yazıyor (neyse ki 4 5 ay önce izmir'de gelişen bir beyaz kod sonrası 2 hekimin suikasti sonrası bunu kaldırdılar. şükür!!)

  bankalarda bilimum devlet kuruluşlarında hatta araç muayene istasyonlarında kuzu kuzu bekleyenler 5 aylık şikayetleri için gittikleri hastanede hır gür çıkarmaya bayılırlar çünkü elleri kolları ağızları serbesttir. nasıl olsa dr efendi dönemi bitti dendi ya! bütün bunları yaşamayan biri varsa ve abarttığımı düşünüyorsa bir gün gece 2'de acile gidin veya 2 saat oturup bakın...insanları izleyin. o kadar sıkıldım ki, iktidarı muhalefeti hiç biri bu durumu düzeltmeyecek, çünkü bizi saygısızlaştırmak ve ötekileştirmek daha kolay. nasıl olsa sesimiz çıkmıyor, nasıl olsa oda birliğimiz terörist ilan edilmiş ve nasıl olsa çalışıyoruz. bugün 5 bin de verseniz çalışacak insanlara okumuş ve zeki de olsalar doktor diyorlar. fransa pandemi sebebiyle ciddi yüzdelik bir zam yapmış olsun, benim 2014'te almış olduğum maaş altına oranla 3'te 1'ine kadar düştü. artık oy çıkarılması amacıyla malzeme gibi kullanılmak istemiyorum.

  ekranların önünde zaten hekim düşmanlığı tavan yapmış insanlara karşı millet maaşlarından kesintiye gideceğini öğrenirken "3 ay tavandan döner vereceğiz" deyip onu önce covid hastanesinde çalışanlara, sonra primer olarak covid hastası bakanlar diye daraltan daha pandeminin 2.haftasında bir gece vakti ansızın sut'ta düzenleme yapan (hastaneye verilecek işlem başına parayı düşüren ya da anlamayanlar için yorumlayayım, ilerde verilecek olan performans ödemelerinin oranlarının düşürülmesi, yani 4 alıyoken 2 3 alacaksın gibi) başında kendisi de hekim olan bakanlığıma zaten güvenim yok. ancak şov yapılıp samimiyetsizce alkışlanılmaktansa; özlük ekonomik ve emniyet haklarımız iyileştirilsin. ben doktorum ve ek iş yapmaya çalışıyorum. bir çok doktor ek nöbet tutuyor sanki hiç yorulmuyormuş gibi...kimsenin aldığı parayla kıyas yapmayacağım ama bu gidişle sizi tedavi edecek doktor bulamayacaksınız. bir hatam olursa 750 bin tl'lik dava açılabilir (zorunlu sigorta tek bir seferlik belirli limitte karşılıyor) ama hasta başına alacağım para 2.5 tl olacak. nasıl? zaten yeniler gümbür gümbür geliyor. "ingiltere almanya'da hekimlik" grupları çok aktif. bizim gibi vizyonsuz değiller. her şeyin daha da farkındalar.

  son olarak, bizim emeklerimizin hepsini bir kenara bırakın, birine gidiyorsunuz ve siz canınızı emanet ediyorsunuz. 36 saattir uyumamış elinde neşterle ameliyatınızı yapıyor olduğunu , o saatte dahi döner yatacak mı ki borçları ödeyeyim diye düşündüğünü bilseniz o operasyonu geçirmek veya muayeneyi olmak istemezsiniz...bırakın, müsaade din işimizi yapalım. yoksa ben ve benim gibi bezmiş olan bir çok insan diplomalarını duvara asacak çünkü ben tüm emeklerime rağmen istediğim gibi yaşayamıyorken betonarmeye can veren allahım müteahhitleri bana altlarında lüks cipleri, havuzlu villalarında grip olup gelip efelensinler diye gönderiyor... canım beton sıçan 30 iq'lu fakat kurnaz ve yandaş adam evin fiyatını düşük gösteriyor olmayan masrafı gider gösteriyor kaçırabildiği kadar vergi kaçırıyor ama bana gelince "benim vergimle maaş alıyorsun köpek" diyor :)

  net tanım, kendini sikik emellere adamış özverili çalışkan ve sabırlı insanların bi sike yaramayan maaşıdır.

  edit: imla

  edit 2: birisi o itin götüne soktuğun müteahhit oraya gelebilmek için ne riskler alıyor ne kadar çıkıp batıyor demiş. kimseyi hor gördüğüm yok. ülkenin her işi yapanın en iyisini yapmasına ihtiyacı var. iyi öğretmen iyi hekim iyi yönetici iyi polis iyi asker iyi avukat iyi savcı iyi hakim iyi müteahhit. aramızda her zaman olduğu gibi duyar kasanlar var, bu ülkede emek veren ve karşılığını alamayan, ek iş yapan çok insan var ama ülkende en başarılı gruba gereken değeri vermezsen onlar da akıllılıklarının cezasını çekmek istemez. sana, senin canının iyiliği için hizmet vermesi , kendisini sadece işine vermesi gereken adam olarak buna harcayacağım vaktin azımsanmayacak bir kısmını alternatifle uğraşmak zorunda olmamdan bahsediyorum. umarım bir nebze olsa anlaşılabilmişimdir.

  alt edit: (bkz: doktor vs kaportacı)
788 entry daha