şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
167 entry daha
 • ana karakterler için oyuncu arayışına başlanmasıyla, dizinin hangi zaman diliminde geçeceği de belli olmuş oldu. dizi, westeros'u fetheden aegon i targaryen döneminin yaklaşık 100 sene sonrasını, aegon'un torunu, kral viserys i targaryen'in ölümü sonrası başlayan ve dance of dragons olarak adlandırılan taht savaşını konu alacak.

  bu taht savaşının temelinde iki kadın var: viserys'in ilk karısından olan kızı rhaenyra targaryen ve ikinci karısı alicent hightower. yapımcılar da, casting çalışmalarına bu iki karakterden başlamışlar.

  dizi daha yaklaştıkça detaylarına gireriz ama hikaye ana hatlarıyla ilk karısı, aemma arryn'den olan 2 oğlu daha bebekken ölen viserys targaryen'in, geleneklerin dışında bir karar alarak tahtı kızı rhaenyra targaryen'e bırakmak istemesiyle başlıyor. aemma arryn'in ikinci oğlanı dünyaya getirirken ölmesiyle, viserys, alicent hightower ile ikinci bir evlilik yapar ve bu evlilikten 3 oğlu ve 1 kızı olur. viserys, her ne kadar tahtı birinci karısından olan kızı rhaenyra'ya bırakmak istese de, kendisinin ölümü sonrası, ikinci karısı alicent hightower, tahtın kendi oğlu aegon ii targaryen'in olduğu iddia edecek ve kayıtlara dance of dragons olarak geçen ve targaryen tarihinin en kanlı iç savaşına dönüşen olaylar zincirini tetikleyecektir.

  bu iç savaşta taraflar, siyah ejderhalar ve yeşil ejderhalar olarak bölünmüşlerdir ki, bu renkler rhaenyra ve alicent'in, viserys'in evlilik yıldönümünde düzenlediği turnuvada giydiği elbiselerden gelir. yani bu iki karakter, targaryen ailesinin ve onların çevresindeki onlarca hanedenanın ortadan ikiye bölümmesinin temelini oluştururlar. bu açıdan bu karakterler için doğru oyuncuların seçilmesi dizinin başarısında çok önemli bir rol oynayacak. game of thrones karakterlerini düşünecek olursak, margaery tyrell vs cersei lannister çekişmesi gibi, genç ve sevilen prenses ile kurnaz ve hırslı kraliçe çekişmesi gibi bir ilişki olacak önümüzde. umuyorum, bu dizi de, game of thrones gibi, casting'i iyi yapmayı başarır. özellikle, tek başına diziyi hit yapma potansiyeli olan daemon targaryen karakteri için kimi seçeceklerini merakla bekliyorum. oberyn martell, nasıl tek başına bir sezonu sürüklediyse, doğru işlendiği takdirde daemon'un da diziyi sürükleme ihtimali var.

  george rr martin'in, robert'ın isyanı döneminin dizisini çekilmesini veto etmesinden sonra, geriye kalan tarihçede en ilginç iki olay aegon'un westeros'u fethi ve dance of dragons dönemi olacak gibi duruyordu. hbo, garip bir şekilde, önce age of heroes dönemine yeşil ışık yaktı ama blood moon projesi aynı gariplikle daha başlamadan iptal oldu. dance of dragons, periyod açısından bence doğru seçim çünkü yazarlara game of thrones'un entrikalı konu örgülerine benzer senaryo yazma olanağı verecek. her iki tarafta da çok ilginç onlarca karakter var ve bu zenginlik büyük avantaj olsa da, senaryo yazarlarına ağır bir sorumluluk da bindirmiş oluyor. umuyorum, game of thrones'un son 2-3 sezonundan alınması gereken dersler alınmıştır ve ortaya adam akıllı bir hikaye çıkar.

  dance of dragons'u, games of thrones'un entrikalarından farklı yapacak olan faktörlerin başında, iç savaşın tarafları olan targaryenlerin savaşa ejderhalarını sürüyor olmaları. viserys'in ölümünü takip eden 6 yıl boyunca onlarca muharebeye sahne olan bu iç savaş, westeros tarihinin en kanlı olaylarından birisi ve ejderhaların da kullanımı sayesinde yıkım ve vahşet, got'dakinden çok daha ağır bir şekilde yaşanıyor. dizinin başarısı için kritik noktalardan birisi de, bu savaş sahnelerinin çekimi olacak ki, ilk sezonların başarısı, sonraki sezonlara hbo'nun ne kadar bütçe yatıracağının belirleyicisi olarak diyebiliriz. yani, entrikalı ilk sezonlar yeterli ilgiyi görürse, aynı got'daki gibi hbo kesenin ağzını açabilir ve ortaya epik bir dizi çıkabilir. yine de fazla gaza gelmemekte fayda var tabi.
4421 entry daha
hesabın var mı? giriş yap