şükela:  tümü | bugün
80 entry daha
 • psikolojik sorunlarından bihaber olarak yorum yapan herkes adına özür dilediğim kadındır. kendisini bir süre kayıp olarak bildik, bugün de ne yazık ki yaşamını yitirdiğini öğrendik. sonra ağzını bağlayamadıklarımız konuştu da konuştu. bu yorumları görmek o kadar acı ki; herhalde pınar gültekin'in ölümüyle ilgili tek iyi şey bu yorumlardan hiç haberdar olmayacak oluşudur. o katille aynı psikolojiye, aynı mantık seviyesine ve aynı tehlikeye sahip insanların ne yorumlar yaptığını görüyor ve dehşete kapılıyorum. katile meşru bir neden arayan ve kurbana saldıran herkes o katille aynı potansiyele sahiptir, uzak durunuz.

  bu insanları tanımıyordum, siz de tanımıyorsunuz. yaşananların hiçbirine şahit de olmadınız. konuşmak hep kolaydır ama "haddini bilmek ibadetten sayılır" derdi anneannem, haddini bilmek gerekir. konuyla ilgili çok az bilgiye sahip olup; yıkılmış ailelerle ve kayıplarıyla ilgili ileri geri konuşamazsınız. çünkü bu ayıptır, yanlıştır ve saygısızlıktır. ölüm kadar ciddi bir olayda insanın konuşurken haddini bilmesi gerekir.

  yakın zamanda trafik kazası nedeniyle akrabalarımın toplu ölümünü yaşadım. hayatımda ilk kez ölümün acı gerçeğiyle tanıştım ve o günden beri hayat benim için tamamen farklı. daha önce ölüm kavramını anlayamayan ben, o gün ölümün anlamını ciğerlerime kadar hissettim. o kadar zor ki... o kadar zor ki, sadece susabiliyorsunuz. bir şey yazacak halim yoktu, insanlara da doğruyu anlatmayı ve anlamalarını ümit ettiğim dönemi ardımda bırakmıştım ama insanların böyle konulardaki duyarsızlığı canıma dokundu. yine de bir umut, doğruyu anlatmak ve anlaşılmak istiyorum:

  1. bir insan, başka bir insanın canına, canlarına ya da ırzına kastetmediği sürece ölümü hak etmez. o yüzden, pınar gültekin'in özel yaşantısında yaşadığı şey her ne olursa olsun, bu sizi ilgilendirmez ve bunların hiçbiri cinayeti meşrulaştırmaz. çok basit bir mantık bu. yaşadığı, yaptığı, söylediği hiçbir şey cinayeti meşrulaştıramaz. bir evlat kolay yetişmiyor, kolayca kaybedilemez de. o yüzden hiçbir kişi çıkıp da katilini haklı çıkarmaya çalışmasın. cinayete neden bulmaya kalkmasın. problem ne olursa olsun çözümü öldürmek olamaz. gerçekten cani olmayan hiçbir kimse de çözümü bu şekilde aramaz. insan canı alabilecek kadar tehlikeli olan birinin nedene ihtiyacı da yoktur. öyle olsa seri katiller olmazdı zaten. hiçbir cinayet meşrulaştırılamaz.

  2. bir insanın birlikte olduğu kişi o insanın özelidir. ister evli olsun, ister olmasın. aralarında ne olursa olsun bu kimseyi ilgilendirmez çünkü bu durum olayın ilgililerinin özel hayatıdır. çıkacak sorunlardan hepsi etkilenecektir ve bu durumu daha kötüye götürmek ya da problemi çözmek kendi ellerindedir. sizi ilgilendirmez. o yüzden asla insanların özel hayatıyla ilgili yorum yapmayın. çünkü bu konuya giren, başkasının yaşadıklarıyla ilgili bilgi sahibi olmadan ileri geri konuşan herkesin özel hayatının bir pislik yuvası olduğu azıcık psikoloji bilen herkes tarafından rahatlıkla anlaşılabiliyor. başkasının özel hayatı sizi hiç ilgilendirmez. işin içinde olsanız dahi tüm gerçeklere tamamıyla ulaşamazsınız, o yüzden yorum yapmayın.

  3. bu olayda 4 aile yok olmuştur. böyle şeyler kalana çok zor. olaydan en çok etkilenen aile şüphesiz ki pınar gültekin'in ailesidir. yaşadıklarını yürekten hissediyor ve kendilerine sabırlar diliyorum. güzeller güzeli ve gencecik kızlarını çok acı bir şekilde kaybettiler. bir insanın başına gelebilecek en kötü şeylerden biri bu. genç birinin hiç yaşlanamayacak olması, hiç çocuğunun olmayacak olması o kadar büyük bir trajedi ki. kızlarını çok özleyip bir daha sarılamamak ya da sesini duyamamak ne demek bilir misiniz? ben bilmiyorum ama tahmin ettiğimde bile kalbim sıkışıyor. umarım kimse bilmez. bu insanların acısına saygı göstermek gerekir çünkü şu an dünyada cehennemi yaşıyorlar.

  ikinci aile katilin eşi ve suçsuz, günahsız, masum evladıdır. o çocuğun işi artık çok zor. ağzını bağlayamadıklarımız ve elalem denilen suç makinesi katilin kızı diyerek bir tokat daha vuracaklar o minicik çocuğa. kaldıramayacağı kadar yük yükleyecekler omzuna. babası olacak o mahluk bu cinayeti işleyerek kendi kızını da öldürdü. o çocuğa çok yanıyorum. annesi onu korumak için umarım elinden geleni yapar. alsın başını gitsin bir yerlere çünkü bu topraklarda insana rastlamak çok zor. o da bir katille birlikte yıllarca yaşadığı ve şartlar farklı olsaydı belki de ölen kişi "o" olabileceği için eminim ki şoktadır. çok zor bir durum.

  üçüncü aile ise katilin ailesi. hangi anne bir katil yetiştirmek ister ki? bir evlat sahibi olmak, onu doğurmuş olmak gibi güzel duygular bile şu an annesi için anlamını yitirmiş kavramlar. onlar da katilin ailesi olarak tanınacak artık. ruh hastası bir delinin böyle akıl almaz bir cinayet işlemesi tek bir kişiyi öldürmüyor işte. hayatına dokunduğu herkesi öldürüyor. her kadın cinayetinde, her gencecik, güzeller güzeli bir kadın öldüğünde bizim de içimizde bir parça ölüyor. insan canı bu kadar önemli işte. çünkü bir can kaybedildiğinde olan kalana oluyor. kalanların aklı fikri onlarda kalıyor. sık sık düşüyor aklına ve yaşadığın dünyaya lanet okuyorsun.

  dördüncü aile ise pınar gültekin'in hiç kuramadığı ailesi. belki çok mutlu olacağı biriyle evlenecek ve çok güzel çocuklar dünyaya getirecekti. o çocuklar belki de önemli kişiler olacaktı. birinin bir kötülüğü geleceğe bile etki ediyor işte. insanın yaşama hakkını elinden almak nasıl bir cürettir ya? insanın hayallerini, geleceğini çalmak ne büyük bir kötülüktür? pislik herif, geleceği bile öldürdü. akla geldikçe insanın içi cayır cayır yanıyor.

  4. insanı acılar olgunlaştırıyor. bir acıdan ders çıkarmayan insan ise bana göre ümitsiz bir vakadır. bu konuyla ilgili zerre empati yapmadan, hayatını kaybetmiş bir kadının ardından ileri geri konuşan insanlar gerçekten patlamaya hazır birer bomba. hepsi tam anlamıyla ruh hastası ve potansiyel tecavüzcü. belli ki onlara ders verecek acılar görmemişler, görseler bile bundan ders çıkaracak kadar duygusal zekaları yok. katiller empati yapamazlar, bunlar da birer katil aslında. yazdıklarına bakıyorsunuz: kendi hastalıklı düşüncelerini, sapkın fantezileriyle süsleyerek anonim mecralarda açığa vuruyorlar. imkanları olsa bir kadına yapabilecekleri konusunda sınırları belli ki yok. sosyal medyada siyasi nedenlerde birilerini içeri alacaklarına bu ruh hastalarını alıp bir yerlere kapatmaları lazım. toplumun güvenliği sağlanacaksa eğer, insanların gerçek yüzlerini hiç umursamadan açığa vurdukları sosyal medyada potansiyel suçlular bulunmalı. böyle hastalıklı düşüncelerin hepsi toplumdan sıyrılıverse inanın suç oranlarında en az %70'lik bir düşüş gözlenir. sözlükte bile ağza alınmayacak yorumlar yapanları ve bu yorumlara bir de beğeniler alanları gördükçe midem bulanıyor. siz kendinizle nasıl yaşıyorsunuz ya? gerçekten? kırmak istemediğim bir insana yanlış anlayabileceği bir şey söylediğimde bile kafaya takan bir insanım ben. böyle acı bir olaya öyle yorum yapan birinin fikrine katılabilmek beni öldürürdü herhalde. bir de sizler bu yorumlara katılıyorsunuz. peki siz neden ölmüyorsunuz? vicdanı ölmüş, kötü ve sapık insanlar! size soruyorum: siz neden ölmüyorsunuz?
143 entry daha