şükela:  tümü | bugün
148 entry daha
  • çin'in vakaları geç açıkladığı ve eylül ayından beri bir salgın sorunuyla boğuştuğuna ilişkin düşünceler söz konusuyken çok da kötü yaklaşıma sahip insanlar değildirler - elbette gerile gerile söylenecek bir şey değil bu, ancak tepki vereceğim diye anektodları, hele hele küresel salgın devam edenken ciddiye almamaya çağrı yapmak cahilliktir.

    mesela aralık ayında, çin istikametinde gemideki bir arkadaşım, çin'e henüz varmadan önce gemideki herkesin ağır hastalık geçirdiğini, şanslılar ki ciddi bir sorunla karşılaşmadıklarını belirtmişti. bu insanlar altı ay gemide kaldılar, bu olaydan sonra ama hastalandıkları için değil, limanlar gelen çalışanlara kapandığı için. geldiklerinde de kimse size ne oldu acaba diye bakmadı, umursamadı. aynı dönemde, beş senedir hastalık geçirmemiş ben izmir'de ayakta duramıyordum, kız arkadaşıma giderken yoldan döndüm çünkü bayılmak üzereydim. nitekim üç gün baygın yattım.

    şimdi, bu durum dönemsel influenza mıdır? olabilir. çevrelerimizde kimsenin umrunda oldu mu? hayır. ben mart ayı sonuna kadar aynı soyunma odasında benden yaşlı insanlarla yan yanaydım; arkadaşımın hastalıktan yeni kurtulmuş gemisi yeni tayfa ve yük almaya devam ediyordu. bunların ışığında soruyorum, çok zeki arkadaşlarım, buradaki sorun bu anektodal olayları şu an burada anlatmış olmam mıdır - yoksa "ne olacak ya" diye gevrek gevrek gezmiş olan herkes midir?

    umarım badiresiz atlatırız hepimiz bu süreci.
252 entry daha