şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
986 entry daha
 • yaklaşık 3 yıldır polonyada yaşıyorum. burada entry yazanların büyük çoğunluğu muhtemelen hayatlarında polonyayı hiç görmemiş, facebooktan twitterden haberlerden instagramdan sağdan soldan gördükleri bilgilerle yazıyorlar. polonyaya genç yaşımda gelmedim, türkiyede de burada da akli selim olarak iş dünyasında ve sosyal hayatta yer aldım. her kesimden arkadaşlar edindim. mümkün derece tecrübelerimle aktaracağım ve kıyaslama yapacağım.

  dolayısıyla birinci elden bu yazılanların çoğunun yalan olduğunu söyleyebilirim. adım adım gidecek olursak;

  ırkçılık: muhakkak var, fakat burada yazılanlar gibi yolda yabancı avlamıyorlar. bunların bir bayramı var, genelde sağcılar katılıyor, oraya gidip onlara laf atmazsan biri gelip sana dokunmaz. sen normal bir hayat sürdüğün sürece, çomarca davranmadığın sürece senlik bir durum olmaz. 3 yıldır ben hiç yaşamadım. münferit birkaç olayı tüm ülkeye mal etmemeliyiz. türkiyede bir suriyeliye by default olarak ön yargıyla yaklaşılır, hala bir kesim (aş. sağcı) kürtlere ön yargıyla yaklaşır. türkler ne kadar ırkçıysa bunlar daha az ırkçıdır.

  suriyeli sığınmacı almadılar: türkiyenin yunanistanın durumuna bakılırsa yaptıkları en mantıklı hareketlerden bir tane. polonya sığınmacı kabul etmeyen bir ülke değil 2015 yılında rusyanın ukraynanın bir kısmını işgal etmesinden sonra yaklaşık 50bin ukraynalı polonyaya geldi ve bir çoğu hala polonyada yaşıyor. şöyle bir gerçek var, kabul etseniz de etmeseniz de müslümanlar irtica ettikleri ülkelerde çok uslu durmuyorlar, düzen değiştirme hevesine giriyorlar ya da kendi kurallarına göre yaşıyorlar, entegrasyon sıfıra yakın. burada meşhur bir adam var ve şunları söylemişti, şu ana kadar kaç tane polonyalı kendi dini uğruna kendini ve çevresindekileri havaya uçurdu - 0. polonyada kaç tane terör saldırısı oldu - 0. avrupadaki terör saldırılarının kaçı müslümanlar tarafından yapıldı? polonyada yüz yıllardır tatar müslümanları var, müslüman olarak gayet güzel yaşıyorlar.

  aşırı sağcı katolik rejim var: aşırı sağcılığı tartışılır fakat katolik bir rejim var, yaşlı halk sayesinde seçimleri aldı. son seçimlere bakılırsa, gençler ve eğitimli kesim tarafından desteklenmeyen pis (hukuk ve adalet partisi) var, doğudan gelen yaşlı kesimin oylarının kazanmasında büyük bir etkisi var. bunlar da bunun farkında ve o yüzden son atım kurşunlarını yapmak için ideolojilerini tüm yönleriyle ortaya koyuyorlar. kürtaj yasası, lgbt, din baskısı.. bunun türkiye kıyaslamasını yapmıyorum bile, aynı şeyin laciverti.

  sağlık sistemi kötü: polonya euro bölgesinde olmadığından, doktorları genelde daha yüksek kazanç için almanya ve ingiltereye gitmişler ve gidiyorlar, kalan doktorları da yetersiz. hastaneleri türkiyeki şehir hastaneleri gibi otel kalitesinde değil. avrupada korona virüsüne en sert ve en erken önlem alan ülkedir.

  çomarland: çomar insanları var tabi, fakat gelen olarak eğitimli bir halkı var. avrupanın it başkenti konumunda, hindistanın yazılım ve it stratejisini çok uygulamış bir ülkedir. euro bölgesinde olmamasından kaynaklı olarak daha ucuz olduğundan, avrupadaki birçok şirket veya avrupaya yatırım yapan bir çok şirket polonyayı tercih ediyor. microsoft 1 milyar dolar civarında bir yatırım yapacağını açıkladı. üniversiteleri çok kaliteli. yatırımların kaçtığı bir ülkeden yatırım alan bir ülke kıyaslaması çok eşit şartlarda olmaz. halkı genel olarak ingilizce biliyor, yıllardır yaşayıp lehçe konuşmayan türklerle çok karşılaştım.

  özet olarak, avrupanın almanyası gibi zengin bir ülke değil fakat bulgaristan romanya gibi kötü bir ülke değil. damarlarında avrupa kanı var. ülkede siyaset iyi yönde gitmiyor fakat frenleyici olarak avrupa birliği var. hiçbir zaman ne tek adam rejimine ne de anti-demokratik kararların alınacağı bir ülke olur. ülkede alım gücü normal seviyede. doğası ve gölleri güzel, insana saygıları hala üst seviyede, günlük hayatta siyasetten bağımsız olarak hayatlarını sürdürüyorlar.

  en azından bir gelin, misafirimiz olun, gezin görün, votkasını için sonra atıp dönün.

  polonya kültürünü tanıtma ve yaşatma derneği üyesi martin luther nick

  edit: şöyle bir varşova rehberi hazırlamıştım. (bkz: #109360414)
37 entry daha