şükela:  tümü | bugün
 • 1915 - 1982 yılları arasında yaşamış amerikan girişimci ve cemiyet üyesi.

  yaşamı boyunca çeşitli işler yapan harkness'ın biyografisinde besteci, heykeltraş, hayırsever gibi sıfatlar yer alsa da esasen amerikan cemiyet hayatının önde gelen simalarından ve kocasının ölümünden sonra kendisine kalan mirasla ülkenin en zengin kadınlarından biri olan bir kadın. 1960'larda bir sanat okulu kurmuş, lakin uzun ömürlü olmamış ve 1975'te kapanmış. hayatını değiştiren ve onu cemiyet üyesi yapan şey ise evlilikleri.

  st. louis doğumlu rebekah, orta sınıf bir aileden gelmekteydi. 1939'da on dördüncü abd başkanı franklin pierce'ın soyundan gelen dickson w. pierce ile evlendi ve iki çocuğu oldu. eşinden 1946'da boşandıktan bir yıl sonra ülkenin en büyük petrol şirketlerinden biri olan standard oil'ın varisi william harkness ile evlendi. bu evlilikten bir çocuğu oldu. kocası 1954'te kalp krizinden ölünce rebekah abd'nin en zengin kadınlarından biri olarak buldu kendini. 1961 - 65 arası fizikçi benjamin h. kean ile evli kaldı. boşanmasının ardından bir başka fizikçi niels lauersen ile evlendi. bu evliliği de boşanmayla bitti.

  şaşaalı hayatıyla, verdiği partilerle ve ünlü arkadaşlarıyla bilinen rebekah harkness 1982'de manhattan'daki evinde öldü.

  muhtemelen birçok kişinin adını ilk kez duyduğu bu kadını son günlerde gündeme getiren şey taylor swift'in rebekah harkness'ı sekizinci stüdyo albümü folklore'a konu etmesi. betty adıyla bilinen rebekah, swift'in rhode island'daki evinin eski sahibi. swift'in anlattığı hikayelerin ne kadarının gerçek hayattan alındığını ne kadarının onun hayal ürünü olduğunu söylemek güç. mesela şarkılarından birinde geçtiği gibi rebekah gerçekten de salvador dali'nin arkadaşıydı. hatta ölümünden sonra dali, rebakah'nın külleri için 250.000 dolar değerinde bir vazo tasaarlıyor. bir başka örnek, şarkıda geçtiği gibi rebakah'nın havuzu şampanyalarla doldurduğu biliniyor. ancak swift'in anlattığı gibi james isimli biriyle gençlik aşkı yaşayıp aldatıldığına, sonrasında o gencin geri döndüğüne dair kısımlar swift'in kurgusu gibi görünüyor.

  swift, hollywood simalarının biyografilerini okuyup kendisiyle benzerlikler kurmayı sever. daha önce de bu tür şarkılar yapmıştı. bu bakımdan çok da sürpriz olmadı.

  albüm adından söz ettirdikçe bu kadının kim olduğu konusu da gündeme gelmeye devam edecek.

hesabın var mı? giriş yap