şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
2447 entry daha
 • kırılan kalemler üzerinden dahi seyirciye mesaj veren türk dizi tarihi'nin tartışmasız en iyi dizisidir. şimdi verdikleri mesaja gelelim. önce süleyman çakır'ın kalemini inceleyelim.
  görsel
  görsel
  fotoğraflarda gördüğünüz gibi baron eliyle kırılan kalem gayet basit sıradan bi tahta kalem. kırılması gayet kolay ve kırılsa üzülmeyeceğin cinsten bi kalem. şimdi testere necmi'nin kalemine bakalım.
  görsel
  görsel
  görsel
  bu kalem de aşağı yukarı süleyman çakır'ın kalemi ile aynı. zaten diziyi izleyenler bilir çakır hiyerarşik olarak testere necmi'nin altında bulunan bi adam. konsey adına infaz yapan bi kişi kendisi. hatta bi bölümde testere "çakır hiyerarşik olarak benim altım" demiş idi. lakin şöyle de bi ayrıntı var; testere necmi'nin kalemi sanki bi tık daha parlak daha gösterişli. bu durumu kendisinin konsey üyesi olmasına bağlıyoruz. şimdi gelelim polat alemdar'ın kalemine;
  görsel
  görsel
  görsel
  görsel
  görsel
  fotoğrafları gördünüz. sahne başlangıcında baron, üzerinde kendi fotoğrafı bulunan dergiyi okuyor ve derginin kapağında "karahanlı baron mu?" yazıyor. karahanlı'nın baronluğunu vurguluyor yani. ardından ikinci fotoğrafa baktığımızda baron derginin arasından polat alemdar'ın kalemini çıkarıyor, burada dikkat edilcek husus polat alemdar'ın kaleminin baronu temsil eden dergiye yaptığı pürüz. zaten baron bu sebeple bu kalemi kırmak istiyor. üçüncü ve dördündü fotoğrafta polat alemdar'ın kalemini net şekilde görüyoruz. gayet afilli bişey ne çakır'ın ne testere'nin kalemine benzemiyor. hepsinden parlak ve tahtadan değil öyle tık diye kırılamaz, bu kalem bildiğin üst düzey bi kalem yani. şahsen bende böyle bi kalem olsa uluorta çıkarmam zira illa birisi kaleme iş olur. neyse işin özü bu kaliteli kalem polat alemdar'ın baron için demir leblebi olduğunu gösteriyor. ve beşinci fotoğrafa baktığımızda ise ilk başta derginin içinde bi pürüz olan kalem artık derginin üstünde. bunun da neyi anlattığını diziyi izleyenler zaten anladı bile. yalnız unutmayalım ki kalem, aslan’ın ölüm haberiyle baronun elinden düştü, yani aslan polat’ı yine korudu ve baronu far görmüş tavşan gibi yaptı. kalem ise baronun eline tekrardan polat tarafından verilip baron tarafından derginin üstüne kondu yani polat, aslan’ın desteğiyle kendi kendini yükseltti.
  işin özeti kurtlar vadisi büyük diziydi...

  edit: polat alemdar’ın altı babanın ölümünden sonra baron tarafından kalemi kırılacakken laz ziya tarafından kurtarıldığı sahnede polat’ın kaleminin de tahta bi kalem olduğuna dair bi kaç mesaj geldi. evet öyleydi ama bu atlanılan bi nokta değil. hatırlarsanız polat o zaman testere’nin ancak karşısına çıkabilmişti, öldürememişti. ama bu afilli kalem zamanında testere’yi harcamış biri olarak baronun karşısında duruyor. yani o iki polat nasıl bir değilse doğal olarak bu iki kalem de bir değil.
  edit2: fotoğraflar eksiup'dan kaldırılıp sözlüğün kendi görseller kısmına eklendi.
577 entry daha