şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • türkiye'nin avrupa birliği defteri çoktan kapandı diye biliyorduk zaten biz.

  bizim avrupa birliği'ne, avrupa birliği'nin de bize göre olmadığı en başından beri farklı galaksilerden bile biliniyordu.

  şimdi bu açıklamalara içinizde üzülecek olan varsa, ya ne olacağını sanıyordunuz? tarih boyunca batı'nın "zıddı" olagelmiş osmanlı ülkesi, batı'ya nasıl eklemlenecekti?

  türkiye, istediği kadar reform yapsın, yoksul bir ülkedir. avrupa boyutlarına göre de epey geridir.

  ikincisi, "demografik yapı" gerçekten çok ürkütücüdür. türkiye, çoğu köylü, ama asıl ezici çoğunluğu gecekondu köylüsü olan bir ülke.

  türkiye’de kitap okuyan birkaç bin kişi, gazete okuyan birkaç yüz bin kişi var, ekonomik açıdan iyi kötü "kendini kurtarmış olan" da hepi topu beş-altı milyon insan... geriye yetmiş beş milyonluk amansız bir kara kalabalık kalıyor.

  avrupa, bu kitleyi içine sokmaz. hadi buna "din farkını" da ekleyin. dinden önemlisi, yaşama biçimi farkını, anlayış farkını, zihniyet farkını katın.

  sizin düşünce kalıplarınız ve davranış biçimleriniz orada geçmez.

  dar çevrenizdeki insanların "avrupai" olması da bütün türk milletinin avrupai olması anlamına gelmiyor.

  avrupa, kendi antitezi olan osmanlı’yı arasına almaz. alırsa kendi kendini inkar eder.

  "osmanlı geride kaldı" demeyin, hiçbir bok geride kalmadı, yaşıyor. üstelik osmanlı bozgunu ve bunun getirdiği çapaçulluk da bilinçaltımızda sürüyor. dizilerle... minbere kılıçla çıkmalarla... zırt pırt minarelerden atılan selalarla...

  edit: okuduğunu götünden anlayanlar var, "hırvatistan-romanya ilim irfan yuvası mıydı" diye saçma sapan sorular soran var, biz zaten girmek için uğraşmadık deyip kuşbazlık yapanlar var, nasıl gireceğiz diye sorup hayal kurmak isteyenler var...

  çok merak ediyorsanız cevap vereyim;

  türkiye ancak bir tek şekilde bu birliğe girmeyi umut edebilir; kıbrıs'tan çekilir, güneydoğu bölgesini de bir kürt devletine terkederse!

  yani küçük, uysal, "haddini bilen" bir türkiye... "eski büyüklüğünü" hatırlamayan, ezikliğe razı olmuş türkiye... bazılarınızın ölçülerine göre de "ağzı burnu düzgün, adam olmuş" bir türkiye!

  ha bunu söyledim diye şimdi bir de bölücülükle suçlayın amına koyayım! hadi!
228 entry daha