şükela:  tümü | bugün
320 entry daha
 • türk fransız ortak yapımı bu film, türk sinemasının en underrated filmlerinden birisidir.

  ilyas salman'ın oyunculuğu aşmıştır. en iyi filmi denilse yeridir.

  bu film bana kalırsa türk toplumunu bir mercedes üzerinden çok iyi analiz edebilecek psikolojik ve sosyolojik birçok alt metin barındırıyor.

  bayram sevgisizce ve horlanarak büyümüş, çocukluğunda ezilmiş, cinsel bastırılmışlığını ise agresyona ve saldırganlığa dönüştürememiş bağımlı kişilik yapısına sahip bir karakterdir. ona bütün saygınlığını veren tek şey işte balkız dediği sarı mercedesidir.

  çocukken, amcası atı öldürmek üzereyken ona direnmesi ise balkız ile at arasındaki psikanalitik çözümlemeyi izleyici için daha da kolaylaştırıyor.

  balkızla yaptığı konuşmalarında geçen istemsiz hezeyanlar bile bağımlı kişilik yapısında oluşturduğu otoritenin aslında tamamen balkız olduğunu gösteriyor. balkız en ufak bir şekilde zarar gördüğünde canı yanıyor.

  cinsel açlığını bile balkız sayesinde giderebilen bayram, balkız onunla birlikte olduğu sürece her kapının ona açılabileceğini düşünmektedir.

  feribot sahnesi gerçekten mükemmel kurgulanmış. normalde altında balkız olmasa şehirli güzel bir kadınla bırakın konuşmayı, yanından geçerken utancından kafasını çevirebilecek olan iç anadolu ırgatı bayram, balkıza sahip olduğu için kadının ona direk verebileceğini düşünüyor. bağımlı kişilik yapısını balkız dönüştürerek bayram'ın cüretkarlığını ortaya koyuyor. arabada direkt wehrmacht'ın blitzkreig taktiğiyle taaruza geçiyor ve kadınla feribotun içinde sevişmek istiyor. superego tamamen devre dışı çünkü o kısmı artık tamamen balkız yönlendiriyor.

  almanya'da çöpçülük yaptığını tabi ki gizliyor. kur yaptığı şehirli kadına ve sınırdaki türk görevliye oksimoronluk derecesinde münchen'de bmw fabrikasında çalıştığını söylüyor. bmw fabrikasında çalış, bavyera eyaletinde yaşa ve mercedes'e bin. o dönemin batı almanyası için oksimoron bir durum.

  filmin verdiği en güzel mesajlardan birisi ise yolda bayram'ın türkiye'ye kadar birlikte geldiği hippi. volkswagen t2 minibüsüyle arkeolog sevgilisinin yanına gelen hippi'nin sonunda amacına ulaşıp, bayram'ın da göt gibi ortada kalmasıydı. yavuklusu kezban evlenmiş, köyü arkeoloji alanı ilan edilip yok olmuş, ve balkız da artık paramparça...

  günümüzde son 20 yılda inşaat ve arsayla level atlamış cahil köylü zenginlerin davranışlarını bayram'ın psikopatolojisi üzerinden de yorumlayabilirsiniz. akp döneminin nimetlerinden faydalanan müteahit köylü bayramların sayısı malesef katlanarak arttı.

  onlar bayram'dan daha fazla tehlikeliler. arabaları, servetleri onları doyuramıyor. cinsel bastırılmışlıklarını üniversite öğrencisi görünümlü escortlarla çözümlemek dahi onlara kafi gelmiyor. agresyon ve şiddet eğilimleri bayram'la mukayese dahi edilemez. bayram'dan daha yozlar, daha cüretkarlar, daha acımasızlar ve daha manipülatifler.

  bayram sadece bağımlı kişilik bozukluğundan muzdarip bir karakterdi. günümüzdeki örneklerinin tamamı ise antisosyal kişilik bozukluğu ölçütlerini bire bir taşımaktalar.
92 entry daha