şükela:  tümü | bugün
43 entry daha
 • — düşük devirde dip gaz yaparak rampa çıkmak aracınızın motor ısısını yükseltir. bir düşük viteste yüksek devir yarım gaz çıkmanız gerekir.

  — antifriz sadece kışın kullanılmaz. yazın motor soğutma suyu içerisinde mutlaka antifriz olmalıdır. suyun kaynama noktasını yukarı taşır.

  — yedek su kapağının basınç değeri aracın kataloğunda yazdığı değerlerde ve orijinal olmalı. yanlış değerlerde ve arızalı bir kapak, hortumların patlamasına sebep olur.

  — yıl olarak daha eski araçlarda hararet göstergesi anormal şekilde düşüp bir anda yukarı çıkarsa, su aniden boşalmış demektir. böyle bir durumda kapak rahatça açılır ve hemen su takviyesi yapılması gerekir. su bulabileceğiniz bir yer yoksa beş dakika içerisinde, aracı hemen stop edin.

  — hararet yapmış bir aracın radyatör ve yedek su deposu kapağı aniden açılmaz. açılsa bile kapak fırlar, kaynar su dışarı fışkırır. yavaş yavaş ve çok sakince bir bez yardımı ile kapak açılabilir ama basınç değişimi olacağı için kaynamayıp sakin sakin duran su bir anda fokurdayıp dışarı taşmaya başlar. yüksek devir gaz vererek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

  — hararet göstergesinin normal değerler üzerine biraz çıkması sıcak havalarda beklenen bir durumdur. sağlıklı çalışan bir soğutma sistemi, araç rölantide çalışırken tam normal değerde olur. fan devreye girer ve çıkar. sürekli olarak fan çalışması normal değildir. klima açıkken fan sürekli olarak çalışır bunu da unutmayalım.

  — hararet ibresi kırmızı bölgeye girerse aracı hiç durdurmayın ve vites küçültüp yüksek devirde devam edin motoru zorlamadan. bu esnada ibreyi takip edin ve eğer düşme eğilimi gösteriyor ise normal seviyeye inene kadar hareket edin. ibre yukarı doğru gitmeye devam ediyor ise arabayı güvenli bir yere çekip motoru durdurmadan motor kaputunu açıp soğutma suyu var mı, fan dönüyor mu gibi noktaları kontrol edin. su eksikliği var ise çok dikkatli şekilde kapağı yavaş yavaş açıp su takviyesi yapın. su eksik değilse başka bir problem vardır ve aracı stop edin. başka problemler örneğin devir daim pompası arızası gibi.

  — hararet yapan motorun üstüne panikle su dökmeye kalkmayın!

  — motor ısısı aşırı yükseldiyse ve kırmızı alana dayandı ise, iki bin devir üzeri gaz verin, araç hareket halinde olsun ve mümkünse kaloriferi sıcak üfleyecek şekilde sonuna kadar açın.

  otomobillerin motoru neden hararet yapar?

  otomobillerde hararet problemi genelde sürücü kaynaklı oluşur. rampada zorlamak, soğutma sisteminizdeki su miktarının kontrol edilmemesi ve motor sıcaklığı göstergesine bakılmaması. bunun yanı sıra teknik olarak bazı problemlerin oluşması da motora hararet yaptırır.

  • soğutma fanının devreye girmemesi. fan motorunun kendi arızalı olabilir, rezistansı, rölesi vs bir sorun olabilir. bir gazete kâğıdı ya da ip dolanmış olabilir.
  • soğutma sıvısı azalmış olabilir. sık sık motor kaputunu açıp yağ ve su miktarını kontrol ederek bu sebebi önemli ölçüde minimum seviyeye indirebilirsiniz.
  • soğutma sisteminde hava olabilir. bu çok önemlidir ve sistemdeki havanın alınması gerekir.
  • conta yanıksa motor sürekli olarak hararet yapar.
  • motorun aşırı zorlanması ve sıcak havada ters esen rüzgârlar harareti yükseltebilir. rampa çıkarken dip gaz değil, bir düşük viteste yarım gaz çıkarsanız motor zorlanmaz. aracın sınırlarını zorlayacak kadar yük yüklemek de motoru zorlar.
  • su kanalları ya da radyatör tıkanmış olabilir.
  • termostat arızalı olabilir ve belirli bir ısıya gelen suyu radyatöre göndermek gibi görevi olan bu parça görevini yapamayacak hale gelmiş olabilir.
  • yanlış montajı yapılmış lpg regülatörü sürekli olarak hararet problemi olarak karşınıza çıkar.
  • bazen motor ısısı normal olduğu halde gösterge ve sensör problemleri sizi yanıltıp motor ısısını yüksek gösterebilir.

  detaylı bilgi için #121627668
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap