şükela:  tümü | bugün
10 entry daha
 • animeye uyarlanmayan birkaç manga da katılarak örnekleri arttırılabilecek olgu:

  - yume no shizuku, kin no torikago: bildiğin hürrem sultan'ı anlatan bir shoujo manga. ayrıntılı bilgi için: (bkz: 114676462)
  - kindan no torikago - tsumibukaki seppun, harem no koi: "yasak kuş kafesi - günahkar öpücük, haremde aşk" gibi saçma bir şekilde çevirebileceğim bir başlığa sahip bir diğer 2 ciltlik osmanlı mangası. üçüncü murat döneminde hareme getirilen bir kızın padişahtan hamile kalması, bir harem ağasına aşık olup onunla saraydan kaçması ve şehzade olduğu bilmeyen oğlunun yıllar sonra bir şekilde kendini yine saray entrikaları içinde bulmasını anlatan, daha ciddi havalı bir manga. shoukoku no altair ve yume no shizuku'da olduğu gibi, japonların yine bizi sarışın ve mavi gözlü sanmasının bir örneği*. gerçi bunu çizen mangaka bir yerde "padişahların anneleri hep cıvır cıvır hatunlardı, ondan padişahlar da böyle sarı oluyor" gibi mantıklı bir açıklama getirmiş sağolsun.
  - sora wa akai kawa no hotori: herkes isekai'dan yeni yeni kusmaya başlamışken isekai'ın kaç fırın ekmeğini yemiş shoujo aleminden bir örnek daha. japon kızımız hititler'in arasına düşüyor ve olaylar gelişiyor.
  - lupin iii: mine fujiko to iu onna: aslında 11. bölüm paris'te geçiyor ama elf gözlerim bir adet döner yakaladı. hatta lupin iii part 6'nın 18.-19. bölümleri de istanbul'da geçmektedir. zenigata'nın türk polisi tarafından derdest edildiğini görmek eğleceliydi.
  - şokugeki no soma: ikinci sezonun 3. bölümünde yer verdiği döner sahnesi ile haberlere bile konu olmuştur.
  - tamako love story: tamako'nun okulda dersi dinlemediği anlarda yunanistan'ın bağımsızlığını kazanması anlatılmaktadır. yakın zamanda osmanlı devleti'nin anlatıldığı bir okul sahnesine daha rastladım ama animeyi unuttum. o değil de, bize neden lisede hiç dünya tarihi öğretmediler? bu dersi sosyal seçenlere veriyorlardı sadece, çok üzülüyordum.
  - tsurune: çocuğa o kadar çok merha slut dedik ki, adını unuttuğum için açıp adına bakmak zorunda kaldım: nanao. bu animede nanao adlı kardeşimiz herkese sürekli "merhaaa! merhaa!" der. meğerse kendisi "merhaba" demek istiyormuş. 3. bölümde öyle dedi.
  - nhk ni youkoso: ilk kapanış jeneriğinde kullanılan odoru akachan ningen şarkısında geçen "odore fuyase chikyuu kono te ni chaina wo yuuro wo toruko mo" kısmıyla ülkemiz üzerinde çirkin emperyalist oyunlar oynanmakta, neet'lere türkiye'yi ele geçirme emri verilmektedir. şarkının bu kısmı, animedeki kısa versiyona alınmamıştır.
  - monster: dr. tenma johan'ın izinde frankfurt'a gitmişken burada türk mahallesinde takılırlar. ayşe adında bir kadını kötü adamdan kurtarırlar. animenin 15.-17. bölümlerine denk geliyor.
  - jinrui wa suitai shimashita: 10. bölümünde bildiğin çilingir sofrası anlatılan bir günlük sayfası görünür.
  - kuşlar: bl manga çizeri est em'in, tüm hikayeleri türkiye'de geçen antolojisi. bunun dışında konusu yağlı güreş olan bir manga daha çizmiştir.
  - saiki kusuo no psi-nan: ilk sezonun 8. bölümünde sınıfta aniden bir döner belirir.
  - norn9: norn+nonet: bu saçma salak otome oyunu uyarlamasının son bölümlerine doğru üçüncü dünya savaşı çıkmaktadır ve savaşın patlak verdiği anda karakterler, 7.-8. bölümde -ismi zikredilmese de- kendilerini istanbul'da bulur. savaşta ilk yıkılan yerlerden birinin galata kulesi olması üzmüştür.
  - suisei no gargantia: 9. bölümdeki protesto sahnesinde türkçe dövizler görünmektedir.
  - patalliro: animenin 7. bölümünde, manganın 3. cildinin 6. sayısında patalliro "kore wa doumo istanbul!" diyerek ziyaretçisini selamlar. ama bunun bir anlamı da yoktur, patalliro rastgele ülke ve şehir adları sayar. (bkz: japon mizahı) 38. bölümde de patalliro'nun istanbul'a gideceğinden bahsedilir.
  - odalisque: bu da yume no shizuku gibi kanuni döneminde haremde geçen bir manga. harem ağalarından biriyle aşk yaşayan bir cariye var, yeni yayımlanmaya başlayan bu mangada olayların gelişmesini bekliyoruz. mangakası bildiğin gelmiş istanbul'a yerleşmiş.
  - hyouka: 3. bölümde esas oğlanımız oreki'ye, ablası asi kız istanbul'dan mektup yolluyor.
  - kagitsuki no altair: kafkaslardaki kurgusal bir prensliğin osmanlılar tarafından işgal edilmesi üzerine buranın prensi ve prensesinin başına gelenlerin anlatıldığı, yine kanuni sultan süleyman dönemine uzanan bir manga. japonlar ciddi ciddi kanuni fanboy'u çıktı.
  - fugou keiji - balance: unlimited: 11. bölümde internetten abur cubur siparişi veren polis kızımız, türkiye'den de bir kutu nestle damak gece söylemiştir.
  - great pretender: 15. bölümde edamame'nin* kendini içinde bulduğu insan ticareti çetesi, türkiye'den kaçırılan bir kızı satmaktadır.
  - shingeki no kyojin: 63. bölümdeki panayırda bir adet maraş dondurmacısı bulunmaktadır.
  - ane no kekkon: bu josei manganın 13. sayısında bir karakter misafirlerine tatlı olarak sütlaç ikram etmektedir.
  - kaze to ki no uta: 2. cildin ilk sayfalarında serge ile gilbert'in dedikodusunu yapan öğrenciler, ikisinin "türk hamamı"na gittiğini söyleyerek imalarda bulunmaktadır. (ekleme: sonra eroica okurken araştırıp fark ettim ki, bu japonlar özellikle 1970'lerde soapland'lere dümdüz "türk hamamı" ve hatta direkt "türkiye" diyormuş. hatta (bkz: #18387839). bir yaşıma daha girdim.)
  - akatsuki ni tatsu lion: turkaboo mangakamız shinohara chie'nin 2003'teki türkiye seyahati üzerine yazdığı kısa hikaye. bu bayağı komik: japon esas kızın abisi istanbul'da göçmenlere yardım eden bir stk'de çalışırken bir cinayet şüphelisi haline geliyor. kız abisini kurtarmaya istanbul'a ve safranbolu'ya gelip uluslararası bir uyuşturucu çetesini çökertiyor. bişounen türk polisinin 24 saat içinde liseli japon kız tavlayabileceğini görüyoruz.
  - hoshi no tokei no liddell: uchida yoshimi'nin mangasının 2. cildinin ortalarına doğru karakterler yaptıkları felsefi tartışmada türkiye'deki ormanların yanmasından bahseder.
  - ouran koukou hosuto bu: 13. cildin hemen başında host club üyeleri, kulüpte türkiye temalı bir gün düzenlerler.
  - eroica yori ai wo komete'de saçının her teline aşık olduğumuz eroica ile almanlık'tan aldığı tadı başka hiçbir şeyden almayan klaus, iran'daki devrimin hemen ertesinde iran'a türkiye üzerinden geçer. hatta manganın ilerleyen sayılarında da her orta doğu macerasında kahramanlarımızın yolu bir şekilde türkiye'den geçiyor. eroica'nın incirlik'ten nato uçağı çalmışlığı bile var. ama şu an için favorim nanatsu no fuuin hikayesinde öğle namazı vakti sultanahmet'in kubbesine tırmanıp "allahım sen büyüksün, affet beni" diye dua eden eroica.
4 entry daha

hesabın var mı? giriş yap