şükela:  tümü | bugün
109 entry daha
 • bazı insanlardan yara izlerini seksi olduğunu duyarsınız fakat net bir açıklama yapamazlar, "güzel işte" diyen olur, "şekil oluyor ağabey" diyen çıkar. bir tanıdığım anime karakteri gibi yüzünde yara istiyordu. bir gün kafasına inşaattan bir parça taş düşmüş ama kurtulmuş. çoğu insan sevinirken bu üstün zekalı arkadaş üzülmüş. "ahh keşke yüzüme gelseydi de yara izim olsaydı, şöyle bir kafam patlasaydı" diye söylenmiş durmuştu. tamam bunlar mallık olabilir ama üzülmeye bile sebep olabilecek bu dürtünün arkasında yatan sebep nedir?

  --- spoiler ---
  savaşlar ve cinsel seçilim
  --- spoiler ---
  cinsel seçilim yasaları ilginçtir, genelde hayatta kalmak için olanı yaptığınızda değil, hayatta kalıyor olmanıza rağmen yüksek risk aldığınızda dişilerin ilgisini çekersiniz. yani güzeli, zoru, maliyetliyi seçiyoruz. buna dr. veblen "gösterişçi toplum", dr. zahavi ise" handikap" ilkesi der.
  (bkz: doğada erkeklerin dişilerden çok daha güzel olması/@karanlikruya)

  --- spoiler ---
  hayvanlar aleminde kendini fiziksel niteliklerle gösterir ya insanlarda ne olur?
  --- spoiler ---
  nesiller önce atalarımız zor savaşlara girerdi ve bazen yara alırlardı ve kadınlar bu erkekler daha çok tercih ettikleri görüldü. çünkü alınan yara yüksek riske karşı, yani ölme maliyetini göze almayla ilişkiliydi. bir süs göstergesiydi. hayvanlar aleminin erkekleri nasıl gösterişli tüyler geliştiriyorsa, insanlarda sosyal varlıklar oldukları için bu yaralar kadınlar için dikkatici çeken ipuçları ortaya çıkartıyordu.

  --- spoiler ---
  bir varmış bir yokmuş savaşa giden 2 erkek varmış
  --- spoiler ---
  2 erkek olduğunu varsayalım, 2'si de savaşa gidiyor. tabii top tüfek yok, kılıç, balta, mızrak birbirinize giriyorsunuz. lider ruhlu olan bir çok can alırken, yaralanıyor. diğeri ise korkak olduğu için sıyrıklarla durumu kotarıyor. savaş ganimetleriyle geri dönüldüğünde dişi yara almış erkeği: "lider, savaşçı, korkusuz" olarak kodluyor ve çocuklarının da benzer niteliklere sahip olmasını istediği için bu erkeğe fark etmeden çekim duyuyor. çünkü savaşta yara almak zorunda olmamasına rağmen veblen'in bahsettiği gösterişçi toplum ilkesine göre yara alıyor, yani riske giriyor.

  özetle bu aktarılan genler günümüze kadar gelmiştir. bu yüzden yara izleri seksi bulunur fakat neden olduğu açıklanamaz. "yüzümde faça izi olsa çok yahşıklı, şekil olurum" şeklinde kendini gösterir ve varoş mahallelerin bağrından kopan gencimiz sebebini asla bulamaz.

  ileri okumalar ve referans
  geoffrey miller - sevişen beyin
33 entry daha