şükela:  tümü | bugün
252 entry daha
 • her geçen gün kendi mutfağında orijinal reçetelere bağlı kalarak birşeyler deneyen ve bundan zevk alan insan sayısı artıyor. bu beni çok ama çok mutlu ediyor. önceleri böyle değildi, bir yemeği pratik bir şekilde yapmak çok maharet isterdi ama şimdi mutfakta geçirilen zaman zevk vermeye başlayınca işler değişti. bende uzun zamandır reçetelerimi mutfakta zaman geçirmeyi seven ve damak tadına düşkün olanlar için buraya yazıyorum.

  bugünkü reçetemiz sütlaç. bir çok tatlıda olduğu gibi sütlaç da günümüzde o geleneksel lezzetinden uzak bir şekilde yapılıyor. aslında dikkat etmemiz gereken tek bir detay var o da sübye hazırlamak.
  modern tarif: sütün içine şekeri eritip nişasta ile koyulaştırıyoruz, lezzet versin diye pirinç ilave ediyoruz ve sütlaç oluyor.

  klasik tarif: sütün içerisine bir akşam önceden pirinçten hazırladığımız sübye ile şekeri ilave ediyoruz.
  aradaki fark: eskiden pirinçten elde edilen sübye kullanılıyor günümüzde süt nişasta ile koyulaştırılıyor. ayıp olmasın diye içerisine pirinç ekleniyor.
  bu kadar.

  reçeteye geçelim.
  sübye yapımı: 100 gr pirinci derin bir tencereye alarak 20 saniye civarı yıkıyoruz. sonra üzerini 5 parmak geçecek şekilde su içerisinde bırakıyoruz. ılık ve hafif tuzlu su olursa pirinç nişastasını daha rahat bırakacaktır. ertesi gün pirincimiz gayet berrak bir şekilde bizi bekliyor ama üstteki o 5 parmak dediğimiz berrak suya ihtiyacımız yok. bu yüzden pirincin seviyesine ininceye kadarki o berrak suyu üzerinden kepçe ya da kaşık vb alıyoruz. pirincin kendi seviyesindeki nişastalı karşımı thermomixten çekiyoruz. tamam gerilmeyin biliyorum sizde thermomix yok. evinizde değirmende yok. bu yüzden mutfak robotuna vurmanız gerekli ama mutfak robotu da pirincimizi tam olarak istediğimiz incelikle çekemeyecek. şimdi buradan sonrası sizin kendi sübye oranınızı çıkarmanız için deneysel bir hal alıyor çünkü evinizdeki mutfak robotunun devir hızı ve bıçak kalınlığını bilemeyeceğim için (nerden bileyim) size tavsiyem uygun yoğunluk için 100 yerine 150 gr pirinç ıslayıp bunu robottan geçirip tülbentten süzmeniz yönünde olacak. 100 gr ile devam ederseniz elinizde bendeki kadar bir sübye olacak ama tülbentten geçirdikten sonraki yoğunluğu yeterli gelmeyebilir. bu sebeple fazladan yapıp kullandığınız miktarı süt kaynarken bir kenara not etmeniz size ileride ışık tutacaktır. muhtemelen mükemmel sütlacı en kötü ikinci denemenizde yakarlarsınız. ne diyorduk. değirmenden ya da ev mutfağına alınmasına gerek olmayacak kadar gereksiz pahalılıktaki teknolojik şeylerden geçirdiğimiz sübyeyi pütürsüz olması için şimdi de tülbentten geçiriyoruz ve onunla işimiz bitiyor.

  sübyeli sütlaçta klasik tariften farklı olarak 5 su bardağı süte 1 su bardağı toz şeker yeterlidir. diğer yandan sütlaçta sübyeden farklı olarak damağımıza değmesi için bir miktar pirinç kullanmamız gerek. bu yüzden yarım çay bardağı pirinci ılık suda bir saat beklettikten sonra yıkayıp süzdürüp günlük pastörize süt ile haşlamamız gerek. (burada pirinci ılık suda bekletme olayı çok önemli) kaynamaya başlayınca altını kısıyoruz ve 30 dk kontrollü bir şekilde kısık ateşte kaynatmaya devam ediyoruz. bu karışım içerisinden 3-4 kepçe sütü alıp şeker ilave ederek eritiyoruz. şurubumuz da kenarda dursun. pirinçler istediğimiz yumuşaklığa gelince şurubumuzu ve akşamdan hazırladığımız sübyemizi ilave ediyoruz. bende yarım su bardağı sübye yeterli. muhtemelen sizin robotunuzdan çıkan yarım bardak pürüzsüz sübye miktarı da yeterli olur diye düşünüyorum. sübeyede eklendikten sonra 5 dk daha kaynatıp doğrudan kaselere aktaralım.

  artık sütlaç yapmasını biliyorsunuz.
95 entry daha
hesabın var mı? giriş yap