şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • çocuk filmi zannıyla karşısına geçip koltuktan düşmemle son bulan müthiş bir film. adamı beklentisiz yakalıyor ve alıp bir o yana, bir bu yana çalıyor bu film.

  fringe knowledge denen birşey vardır, tam türkçe karşılığı yok ama sonuçta uç noktada seyreden teoriler ve düşünceler diyebiliriz. ilk defa bir filmde bu kadar çok "fringe" konuyu bir arada, hem de gayet derli toplu gördüm. bu film çok az sayıda velet için e.t. geyiğinden çok daha etkili, çok daha derin anlamlar içeriyor olacak - bir tür dekoder yani. e.t.'nin bu kadar tutmasının nedeni spielberg'in yığınlara neyi nasıl anlatacağını çok iyi bilmesiydi. bu filmde öyle bir dert yok.

  --- spoiler ---

  ufaklık örümceklere einstein rosen köprüsü yaptırıyor, yahu bu brian greene efendinin de teorisi değil miydi diye düşünürken, brian greene filmde konuyu ilgilendiren bilimadamlarının arasında ortaya çıkıyor "henüz bu işin uzmanı yok" diyor - evet o da oynuyor filmde! geçit açılıp kapanırken kutsal geometri (sacred geometry - (bkz: http://en.wikipedia.org/wiki/sacred_geometry) şekilleri oluşuyor ve bunların mandalalarla yakın ilgisi var (edirne'deki selimiye camii'nin tavanında birleşme noktalarına dikkatle bir bakın yolunuz o tarafa düşerse).mandala'ların ortadoğu dinleriyle bağlantı noktası diyebileceğimiz "dağların ardındaki kitap" ufak kız tarafından söyleniyor, ki konuyu bilen öğretmen ve kız arkadaşı ağızları açık kalakalıyorlar karşısında. bu arada annenin bakışları ve tepkileri muhteşem, konuyla önceden hiç bir ilgisi olmadığı için "what? c'moon you don't believe it right?"diyor. seyircilerin çoğunun film ile ilgili görüşü bu aslında. veya ufak kızın bakıcısı ayarında tepkiler çoğunlukta genelde - onlara ulaşmanın yolu e.t. tarzı filmler . ama tüm bunlarla öyle ya da böyle yakından ilgilenenler bu filmi ağızları açık seyrederken en sonda roger waters uzun süredir duyduğum en iyi parçayla "millet haberiniz olsun çocuklarınız sizi açık kitap gibi okuyor" diyor ve koltuktan düşmek farz oluyor artık.

  filmin en temel konularından biri olan "genetic alterations" konusuna hiç girmiyorum bile, onun için şu meşhur gray alien'larla ilgili teorileri kurcalamış olmak gerek çünkü. filmin zayıf noktası burada çünkü gri genleriyle insan genlerini karıştırıyor finalde ve çözümün bu olduğunu söylüyor. fringe knowledge teorisyenleri için pek kabul edilebilir birşey değildir bu.

  sonuçta sürprizlerle dolu, bazı konularla ilgilenenler için altın madeni gibi bir film var karşımızda. arşive alınıp baş köşede durmasında yarar var.

  --- spoiler ---
227 entry daha