şükela:  tümü | bugün
71 entry daha
 • son yılların en güzel şl finalini izleyeceğimizi düşündüğüm, heyecanla beklediğim maç.

  paris sg büyük ihtimal son leipzig maçı gibi yine mbappe-neymar-di maria'lı 4-3-3 çıkar. neymar'ın merkezde oynadığı bu düzende, leipzig'e karşı bu üçlüyle çok önde basmışlardı. 3'lü savunma oynayan leipzig buna, oyun kurarken merkez stoper upamecano'yu önliberoya çekip 4'lü savunma şekline bürünerek çözmeye çalışsa da başarılı olamadı, uzun oynamak zorunda kaldıklarında ise her topu thiago silva - kimpembe indirdi, psg hücum tazeledi, ful baskıyla leipzig'e top mop oynatmadan daha ilk yarıda 2-0'ı yakalayıp maçı psikolojik olarak bitirdiler.

  ama tabii bayern bu, psg önde baskı yapıyor diye sürekli uzun oynayacak hali yok. artık alıştığımız 4-2-3-1'de normalde oyun kurarken rakip önde basıyorsa thiago'yu stoperlerin arasına çekip, bekleri öne atıp, goretzka'yı da ileri gönderiyorlar. ancak psg yine leipzig maçındaki baskıyı yapacak olursa buna bu yöntemle karşı koymak zor olacaktır. ha, burada manuel neuer devreye girer de üçüncü bir stoper gibi oynayarak psg'nin üçlüsüne karşı 4'e 3 mü yaparlar (ki bence epey riskli olur), yoksa davies'i öne atıp, kimmich'in sağ stoper gibi durarak 3'lü gibi dizildikleri (alaba'nın sol bek geçmişinin de katkısıyla), göbekte goretzka-thiago ile 5'e 3 mü yapmaya çalışılır bilemem. bu ikinci ihtimal daha mantıklı gibi; hem sağda oynayan di maria'nın en az pres yapan kişi olması sebebiyle (aynı zamanda bu sayede davies de ilerde rahat top alabilecektir), hem de kimmich'in mbappe'yle nispeten daha iyi başa çıkabileceğini düşündüğüm için (tabii tuchel, alaba-davies bölgesinde verilen açıklardan faydalanmak adına mbappe'yi sağda oynatmazsa).

  psg'de neymar, oyun kurucu gibi de oynayabilmeye başladığından beri durdurması çok zor bir hal aldı. geriye gelip top alıp, hatlar arasında buluştuğu bu toplarla bireysel olarak ciddi tehlikeler yarattığı için bu akşam da büyük tehdit olacaktır. çünkü bayern'in net bir önliberosu/göbekte savaşan bir oyuncusu yok, psg'nin ön üçlüsüne (özellikle neymar'a) karşı bence yapabilecekleri fazla bir şey de yok. bunu engellemek için takımı öne çekip boyu da çok kompakt tutsalar, bu sefer savunma arkasına kylian mbappe kaçacak. bayern'in kaçarı yok gibi, kalesi illa ki tehlike görecek. lyon'un bulduğu pozisyonlardan daha fazlasını görecekler belki de.

  ama aynı şekilde tehlike de yaratacaklar. bayern'in kanatlarındaki gnabry-perisic ikilisi kenarlarda topla buluşma konusunda becerikliler. ivan perisic içeri giriyor, geriye geliyor, serge gnabry desen daha da dinamik; gerek feyk atıp boşa çıkıyor, gerekse geri gelip önündeki beki üstüne çekiyor, verkaçla birden bire kendi açtırdığı boşluğa fırlıyor vs vs... bir şekilde o topla buluşuyorlar yani. bence bayern'in bu sezonki şl performansının en önemli etkeni bu; kenarların dinamizmi. bu akşam da bunu bol bol izleyeceğiz gibi, özellikle psg'de marquinhos'un üstüne binen defansif yükü, savunma önünü enine bir şekilde süpürmeye çalışmasını düşünürsek, kendisi tek başına buna yetişemeyecektir. bu yüzden tuchel, paredes/herrera'dan birinin yerine daha dinamik olan idrissa gana gueye ile çıkacak belki de. tuchel böyle düşünüyorsa:

  1) paredes'in yerine çıkarırsa: paredes oyun kurulumunda önemli biri, neymar'ın boşluk bulup geriden top almasını sağlayan bağlantı elemanı. ancak defansif olarak sadece kendi bölgesindeki toplarda etkili, öyle süpürmeye katkısı olan, koşup basan, yetişen biri değil. tuchel bunu düşünüp gueye'yi paredes'in yerine başlatırsa, psg'nin ön üçlüsüyle arkasındaki bağlantı kopabilir ve sürekli uzun topa/savunma arkasına sızmaya/kontratağa zorlayabilir, ama bayern'e karşı epey dirençli olurlar.

  2) herrera'nın yerine çıkarırsa: herrera paredes'e göre daha dinamik, ama gueye kadar sert-agresif değil. tuchel biraz dengeli oynayacağım diyorsa gueye'yi herrera'nın yerine oynatacaktır, yani illa gueye'yi oynatacağım diyorsa, bence doğru seçenek bu gibi.

  genel tahminlerimi paredes-herrera ikilisi üzerinden yürüttüğüm için gueye ihtimalini bu yüzden cepte tutuyorum.

  böyle düşünmenin bir sebebi de şu:

  psg, leipzig maçında zaman zaman neymar'ın geriye gelip top alabilmesi için rakip oyuncuları yerinden etmek adına sol bek bernat'ı öne atıyor, bernat'tan doğan boşluğa ise sol içteki paredes geçiyordu. neymar da bu şekilde doğan boşluğa kayarak markajsız şekilde top alıyordu. leipzig, sol bekte kalan paredes'e rağmen bu varyasyona karşı-strateji kurmak bir yana, müdahale edip engelleyemedi bile.

  ama bayern sizi geçiş yaparken yakalarsa ceza kesebilir. lyon, topa sahipken sol stoper marçal'ın sol beke açılıp, sol kanat cornet'in de öne çıkmasıyla 4'lü savunmaya dönüyor, topu kaptırınca tekrar 3'lü savunmaya dönüp cornet'i de sol kanat-beke geri döndürüyordu, bayern lyon'u bu bölgedeki geçişlerde dengesiz yakaladı ve marçal - cornet arasına kaçan gnabry' yi uzun toplarla buluşturarak ciddi pozisyonlar yakaladı (ikisi gol oldu). flick, rakiplerin bu tip geçiş anlarında yaşadığı/yaşayabileceği zaafları iyi yakalayan ve üstüne giden bir hoca, bu akşam psg'nin yine neymar'a oyun kurduracağım diye yapacağı aksiyonları kesip hızlıca ceza kesebilirler (gueye ihtimalini mantıklı kılan şeylerden biri de bu). mbappe'nin bir uzun topla savunma arkasına kaçacak olmasını göze alacak olsalar da bunu deneyebilirler.

  iki takım da formda, havaları yerinde:

  1) paris sg mucizevi geçtiği çeyrek finalin ardından yarı finali kolay diyebileceğimiz bir şekilde atlattı.

  2) bayern çok havalı geçtiği çeyrek finalin ardından fazla kasmadığı ama aynı zamanda ders çıkarması gereken bir yarı final oynadı.

  3) psg'deki atmosferi bayern'e göre daha heyecanlı ve arzulu görüyorum, ama bayern soğuk görünse de bir o kadar ne yaptığından emin, güven veren bir havaya sahip.

  4) psg ani tempolu hücumlar yaptığı için yakaladığı fırsatları daha fazla kaçırabiliyor, ve bu kaçanlardan etkilenmeye daha müsait bir takım, o yüzden maç içinde duygu dalgalanmalarını daha çok yaşayacak taraf olabilir (olumsuz olduğu kadar olumlu yönde de etki edebilir yani). bayern ise daha kontrollü ancak her yakaladığını atan bir takım da değil, bundan ziyade kaçırdıkları yüzünden demoralize olmadan sürekli sürekli denemeyi başarabilen bir takım. iki takım için aynı durumlar gol yiyince de geçerli.

  tüm bu sebepler kupanın iki tarafa da eşit mesafede olduğu hissini yaratıyor bende. iki takım da birbirine hem üstünlük kurabileceği hem de zaaf yaşayacağı özelliklere sahip. o yüzden çok zevkli bir oyun bekliyorum, inşallah saçma sapan şeyler yaşanmaz da keyifli bir maç izleriz.
874 entry daha
hesabın var mı? giriş yap