şükela:  tümü | bugün
117 entry daha
 • genellikle konuyu sündürmeyi seven netflix yapımlarının aksine eli yüzü düzgün bir kurgu ve birer saatlik üç bölümle tek seferde izlenebilir bir belgesel olmuştur. suç belgeseli izlemeyi sevenlerin kaçırmaması gereken netflix yapımıdır. spoiler yememek adına çok fazla araştırmaya girmeden izlenmelidir.

  --- spoiler ---

  sözlükte iki başlıkta bu dizi irdelenmiş ve iki konu bariz şekilde merak konusu olmuş; piton yılanlı videoda gözüken elin kimin olduğu ve cinayetten sonra elini kolunu sallayarak kanada'dan paris'e nasıl gidebildiği.

  piton videosundaki ikinci el aynı zamanda piton yılanın da sahibi olan kadın komşusuna ait. kedi videosundan bağımsız olarak videonun arkasına montajlanmış. kadının pitona kedi verildiğinden haberi yok. muhtemelen videonun çekildiği zamandan farklı bir zamanda çekilmiş.

  katil kendi ismi ortaya çıkmadan muhtemelen kendi pasaportu ile ülkeden ayrılıyor. montreal polisi biraz mal olduğu ve poşetlerde buldukları kimliğin kurbana ait olduğunu düşündüleri için yeterli araştırmayı yapmıyor. belgeselde kurgu oyunları yaparken bazı yerlerde kronolojik sırayı bilinçli olarak değiştirmişler veya kronolojiyi açıklama gereği duymamışlar. cinayetin işlendiği apartmanın kamera görüntülerinin yer aldığı videoda 24 mayıs gününden başlayarak 26 günü son bulan bir süreç görünüyor. 2 gece boyunca çöp attığı 25 mayıs günü kargo yaptığı 26 mayıs günü de binadan ayrılıp paris'e uçtuğu anlaşılıyor. anlaşılan o ki postaların ulaştığı ve cesedin bulunduğu gün o karışıklıktan yararlanarak rahatça ülkeyi terk edebiliyor.
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  belgeselden sonra youtube üzerinde aynı konuyu ele alan bir realty showu izledim;
  - facebook grubu internette izini 18 ay sürmüş. şovda bahsedilen grup ismi farklı ve kurucusu eski bir asker.
  - ailesi henüz o gençken ayrılmış. büyükkanesi ve büyük babasıyla büyümüş, onlar da boşanmış.
  - okulu dışarısının tehlikeli olduğu düşüncesiyle evden okumuş.
  - 22 yaşındayken zeka geriliği yaşayan bir kız arkadaşı edinmiş, onun kredi kartından onlarca harcama yapmış. cinsel istismarda bulunup videosunu çekmiş. mahkemede suç düşürülmüş.
  - gerçek adı eric clinton kirk newman, 2006 yılında yasal yollarla adını değiştirmiş.
  - trans bir kadınla sevgili olmuş.
  - ilk paylaştığı gore video 3 guy 1 hammer adında ukraynada çekilmiş bir cinayet videosu olmuş.
  - fotoğraftaki exif bilgilerinden toronto'da olduğu tespit edilip polisle iletişime geçilince kolluk kuvveti durumu acil bulmuş hatta böyle birinin bir insanın da canını yakabileceğini düşünmüşler ancak kayıtlı bir adresi olmadığı için bulamayacaklarına kanaat getirmişler. :)
  - ilk kedi videosu ile ikinci video arasında 1 sene var.
  - the sun muhabiri kendisini sıkıştırdıktan 2-3 gün sonra gazeteye mail atmış "bir dahaki sefere kediler değil gerçek insan kullanacağım".
  kaynak video
  --- spoiler ---

  belgeselin sonunda yer alan kamu spotu tandanslı performanslar beni benden aldı, olmasa çok daha iyi olurmuş.

  suç belgeselleri izleyenler veya suçlu patolojisini araştıranlar bilirler ki bu tarz suça meyilli kişilerin geçmişlerinde belli örüntüler bulunur. sosyopat kişilerin genelinde hayvanlara işkence sıkça görülür. belgeseldeki gibi bu tarz sapıkların peşine düşenleri suça ortak etmek fazla kolaycılığa kaçmak oluyor. aksine bu tarz kişilerin peşine hayvanseveler değil bizzat kolluk kuvvetleri ve sosyal hizmetler düşmelidir. bunun da ilk koşulu hayvan haklarına ihlallerin kabahatler kanunu kapsamından çıkarılarak adli suçlar kapsamına alınmasıdır. belgeselden anladığımıza göre bu konuda sadece biz geride değiliz.

  yukarıda da uyarı yapanlar olmuş ama ben de uyarayım, belgesele konu olan videoları izlemeyin. ya da izleyin ve bir hayvana işkence edebilen bir çocuğun veya bir yetişkinin neye dönüşebileceğine şahit olun. hayvanlara eziyetin normalleşmesine izin vermeyin ve 5199 sayılı hayvanları koruma yasası’nın değiştirilmesi için ses olun.

  kamu spotu, istiklal marşı ve kapanış.
23 entry daha

hesabın var mı? giriş yap