şükela:  tümü | bugün
 • 2000'li yılların başında gerçekleşen bu son format savaşındaki (daha öncekilerden en önemlisinin beta ile vhs arasında olduğunu ve beta'yı destekleyen sony'nin kaybettiğini hatırlayalım) son durumu, önemli faktörleri ve görüşlerimi vermeden önce nasıl başladğını "kısaca" hatırlayalım.

  toshiba ve sony'nin bağımsız yürüttükleri ve kızıl yerine mavi (mor?) lazer kullanacak ve daha yüksek veri depolamaya imkan sağlayacak bir optik medya yaratma çabaları, endüstriden gelen bütün baskılara rağmen müşteriye sunulmadan önce tek formatta birleştirilemedi. böylece sony blu-ray ile toshiba da hd-dvd ile şansını denemeye karar verdi. iki tarafın yandaşları sayıca çok olsa da temel olarak blu-ray tarafında sony, apple, dell, hp,
  lg, samsung, tdk, walt disney ve philips'i, hd-dvd'de ise toshiba ve microsoft'un (ayrıca universal ve son anlaşmalarla paramount ve dreamworks'ün) olduğunu söyleyebiliriz.

  peki bu savaşta belirleyici faktörler ne? bence 3 temel nokta var: fiyat, içerik ve teknoloji. bunların üçü de aslında birbirini etkileyen unsurlar. iki tarafın durumunu bu çerçevede incelemek gerekirse:

  teknoloji:
  blu-ray net bir şekilde daha yeni ve iyi bir ürün ancak bu hem avantajı hem de dezavantajı oluyor. çift katmanlı bir blu-ray 50gb veri saklayabilirken aynı rakam hd-dvd için 30. hd-dvd taraftarları ve bazı stüdyolar "30 gb yeterli, 50 gb'a gerek yok" dese de bu tarz önermelerin teknoloji dünyasında hala yer bulabilmesi ve bir kapasiteye "yeterli" denebilmesi bana pek anlamlı gelmiyor. söylenebilecek tek şey ek kapasitenin maliyetine değip değmediği, ki o konuyu da fiyat altında tartışalım. şu an için aynı filmin blu-ray ve hd-dvd versiyonları arasında gözle görülebilecek bir kalite farkı olmadığını belirtip, teknoloji açısından blu-ray'in hala son spesifikasyonlarının belirlenmediğini, yani "bitmiş bir ürün" olmadığını da ekleyelim.

  fiyat:
  bu konuda ortada bir kaç tür fiyat var. diskleri üretmenin maliyeti, disklerin satış fiyatı ve asıl önemlisi diskleri oynatacak cihazların fiyatları. disklerin piyasa fiyatlarındaki blu-ray'in minik avantajını saymazsak, diğer alanlarda hd-dvd açık ara önde ve blu'nun bunu kısa vadede kapatması zor görünüyor. hd-dvd disklerin üretimi normal dvd üretimine basit değişiklikler eklenerek yapılabilirken, blu-ray üretimi için daha büyük yatırımlar gerekiyor ve formatların geleceği belirsizken bu tür yatırımlar
  oldukça riskli. ayrıca blu-ray disklerde veri yüzeye daha yakın yazıldığından çiziklere ve darbelere daha hassas olması, disklerin ek bir koruyucu katman ile kaplanmasını mecburi kıldı ve bu da maliyetleri arttırdı (aslında son tahlilde bu blu-ray disklerin artık daha zor zarar görebilen ürünler olmasını sağladığından başka bir avantaj sağladı denebilir).

  diskleri oynatacak cihazların ise şu anda en ucuzu hd-dvd'ye ait ve yaklaşık 250 dolar civarında. noele yakın piyasaya 200 dolar'ın altında çin üretimi bir ürünün sürülmesi bekleniyor ve bunun savaşta çok önemli bir adım olacağı söyleniyor. sony ise savaşta piyasaya geç girdiği ve blu-ray daha yeni "bitmiş bir ürün" olacağı için bu fiyatlarda bir cihazı yakın zamanda piyasaya sürmesi zor. en ucuz blu-ray player şu anda amerika'da 450 dolar civarında ve bu da noele doğru bu fiyatın 400'ün altına inmesini bekleyebiliriz. bir de tabi her iki formatı da oynatan cihazlar var ancak şu anki fiyatı 1000 dolar civarında olan bu cihazların piyasada etkin olabilecek fiyat seviyesine gelmesi, savaşın bitmesinden çok sonra olacak gibi. bu noktada playstation 3 faktöründen bahsetmek gerekir. xbox 360 ile savaşı ayrı bir inceleme konusu olan ps3 (ki o savaş da elbette blu-ray'in savaşı ile bir çok alanda kesişiyor) aynı zamanda bir blu-ray film oynatıcı. iki yumurtasını aynı sepete koyan ve bir anlamda blu-ray ile ps3'ün kaderini birbirine bağlayan sony'nin bu cesur hamlesi ilk etapta (ve hala) blu-ray'in film satışlarında %66 civarında bir pazar payı ele geçirmesini sağladı. ama hd-dvd tarafı, ps3 satışlarının çok belirleyici etken olmayacağını, ps3 sahiplerinin film satın alması beklenen kitle olmadığını iddia ediyor. bu tarihe kadar her blu-ray ya da hd-dvd oynatıcı için 5 film satılırken, bu rakamın ps3 için 0,5 olması da onları destekleyen bir gerçek.

  ancak unutulmaması gereken, sadece film oynatan cihazları, daha çoğu kişi high definition formatlardan haberdar bile değilken, önemli bir kitlenin alması imkansız. fiyat 200 dolar bile olsa, ileride hiç bir işe yaramaması ihtimali olan bir aleti satmak zor. ayrıca hd-dvd ve blu-ray'in bugüne kadar toplamda 1,5 milyon sattığını göz önüne alırsak (sadece 300 filminin normal dvd'si 5 milyon sattı) tüketicinin çoğunun henüz high definition disklere uzak olduğunu gösteriyor. yapılan tüketici araştırmaları da bunu gösteriyor. bilinmeyen bir ürüne de fiyatı ne olursa olsun çok müşteri çıkması zor. oysa playstation 3 alan herkesin (ki bunların temel beklentisi oyun oynamak) evine ister istemez bir blu-ray oynatıcı da girmiş oluyor. her playstation 3 alan film almasa da, alacak oduğunda tercihi otomatikman blu-ray'e dönüyor. yani sony bir anlamda siz farkında olmadan sizi savaşın bir tarafı yapabiliyor. benim gibi bir çok kişi de sırf bu yüzden blu-ray'in
  kazanmasını istiyor çünkü aksi takdirde yeni bir cihaz daha almak zorunda kalacak. playstation hamlesi sony için büyük risk olsa da, bence çok akıllıca ve bir anlamda en ucuz blu-ray player alternatifini oluşturuyor (amerika fiyatı şu an 500 dolar ama noelde 400-450 arasına düşmesi muhtemel).

  içerik:
  şu anda blu-ray önde. daha önce sadece universal filmlerini blu-ray'de yayınlamazken, son gelişmelerle dreamworks ve paramount da blu-ray'i terketti. buna rağmen blu-ray'in içerik avantajı devam ediyor. paramount'un iddialara göre 150 milyon dolar karşılığı hd-dvd ile antlaşmasının zamanlamasının da format savaşında tam da blu-ray zafere yaklaşıyor gibi görünürken olması ayrıca kötü oldu. bu hamle galibi değiştirecek mi bilinmez ama kesinlikle savaşı uzattı. iki tarafın da bütün pazarlama çabaları satış kanallarını ve içerik sağlayıcıları kendi taraflarına çekebilmek üzerine kurulu. her iki formatta da film yayınlamayı sürdüren warner bros'un kararı ise savaşın galibini belirlemekte son derece belirleyici olabilir. warner da kararını 2007'nin son çeyreğindeki gelişmelere göre verecek gibi görünüyor. amerika'da holiday season denilen dönemi de içeren dördüncü çeyrek hem filmlerin, hem oyunların hem de elektronik cihazların bolca satıldığı bir dönem. bu dönemdeki blu-ray oynatıcıların, hd-dvd oynatıcıların, playstation 3'ın ne kadar satacağı merakla bekleniyor. ayrıca sadece blu-ray'de çıkacak spiderman serisi, die hard 4, fantastic four, pirates of carribean serisi ve sadece hd-dvd'de çıkacak transformers, bourne identity serisi gibi filmlerin satışları da izlenecek. tabi her iki formatta da çıkacak filmlerin hangi formatta daha çok sattığı da... her ne kadar savaşın kısa dönemde bitmesini beklemek gerçekçi olmasa da, 2008 başında gelecek biraz daha netleşebilir.
29 entry daha
hesabın var mı? giriş yap