şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
1209 entry daha
 • milwaukee bucks'ın, normalde 27 ağustos 2020 tarihinde oynanması gereken 2020 nba playoffları doğu konferansı ilk tur 5. maçını, boykot kararı ile birlikte çarşamba günü oynanacak tüm playoff karşılaşmalarının ertelendiği organizasyondur. milwaukee bucks'ın maç öncesi görüntülerine bakmak için: the milwaukee bucks have decided to boycott game 5

  peki bu boykot kararı neden alındı? bunun hikayesini dilimiz döndüğünce ve gelen kaynaklardan aldığımız bilgilerce anlatmaya çalışalım.

  esasında ilk olarak milwaukee bucks bu maçı boykot etmeyi kararlaştırdı. normalde parkeye çıkmamalarından ötürü bu maçı kaybetmiş sayılacaklardı ki, orlando magic de sahayı terk edince maç ileri bir tarihe ertelendi. hemen arkasından oklahoma city thunder - houston rockets ve los angeles lakers - portland trail blazers eşleşmelerinden de aynı karar gelince, nba tarafından çarşamba günü oynanacak tüm maçlar ileri bir tarihe ertelendi. hatta lebron james, "maçlar ertelenmedi, boykot edildi!" diye sitem dahi etti.

  olayların çıkış nedeni ise; jacob blake isimli siyahi bir vatandaşın, polis tarafından 7 el ateş edilerek ağır yaralanmasıydı. bu olayın üzerine de nba oyuncularından ve çeşitli ünlülerden büyük tepkiler geldi. milwaukee bucks oyuncusu george hill, "adaletsizlikten ve öldürülmekten bıktık." diyerek espn'e bir demeç verdi. peki bu tepki neden ilk milwaukee'den çıktı? tabii bu geceki ilk karşılaşmayı milwaukee bucks'ın da oynamasının etkisi var; ama en önemli etki, 29 yaşındaki jacob blake'in öldürüldüğü şehrin milwaukee'ye çok yakın olması. milwaukee, jacob blake'in vurulduğu yer olan kenosha şehrinin 53 kilometre kuzeyinde kalmaktadır. jacob blake, bir pazar günü, 3 çocuğunun bulunduğu arabasının sürücü koltuğuna geçmeye çalışırken bir polis memuru tarafından 7 el ateş edilerek vuruldu.

  lebron james bir açıklamasında, "amerika birleşik devletleri'nde yaşayan siyahiler olarak korkuyoruz. siyah erkekler, siyah kadınlar, siyah çocuklar; dehşet içindeyiz!" diyerek bu duruma olan reaksiyonunu ilk olarak gösterdi.

  bu olayla alakalı gelen tepkiler ise şu şekilde:

  lebron james: "değişim istiyoruz, bundan bıktık!"
  donovan mitchell: "değişim talep ediyoruz!"
  jamal murrey: "adalet talep ediyoruz!"
  enes kanter: "değişime ihtiyacımız var. değişim bekleyemez!
  trae young: "bu ligin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum... bugün ise daha fazla! değişim istiyoruz!"

  oyuncular dışında, nba takımlarının resmi hesaplarından da bu olaya birçok destek yağdı.

  ayrıca sadece bugünkü maçlar değil, yarın başlayacak olan nba doğu konferans yarı finalleri eşleşmesi olan raptors-celtics eşleşmesinin de ilk maçının boykot edilme ihtimali var. toronto raptors koçu nick nurse, "oyuncular, aynı tarzda bir olayın bu kadar kısa sürede tekrardan gerçekleşmesinden dolayı çok büyük hayal kırıklığı yaşamış durumdalar. o'nlar bu çözümün birer parçası olmak istiyorlar. o'nlar yardım etmek istiyorlar. o'nlar adalet istiyorlar. o'nlar, bu sorunun çok daha iyi bir yöntemle idare edilmesini istiyorlar. ilk şey bu." diyerek 3 ay önce gerçekleşen george floyd olayına da değinerek bir konuşma yaptı. toronto raptors ve boston celtics oyuncuları, maçın oynanacağı akşam bir araya gelerek bu serinin ilk maçının boykot edilip edilmemesini tartışacaklar.

  espn'e konuşan veteran bir oyuncu ise, "bu sezon tehlikede!" diyerek durumu kısaca özetlemiş oldu.

  gelişmeleri bekleyip göreceğiz.
82 entry daha