şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
  • öyle bir rapor ki, çürük raporu alacağınız gün gibi aşikar olmasına rağmen (elleri olmayan birini gördüm mesela, 4 gün gelip gitti hastaneye) sizi adeta süründürürler bu raporu vermeden.

    askerlik böyle bir yer, eğer "sağlamım" diyorsanız, bunu kanıtlamaya gerek bile duymuyorlar, istediğiniz belgeyi verip sizi eve yolluyorlar, daha sonra askere çağırmak üzere.

    yok eğer "engelliyim" diyorsanız, kaybediyorsunuz. zaten engellisiniz, kendi başınıza hastaneye bile gidememeniz çok doğal. buna rağmen bu raporu vermek için sizi günlerce hastaneye çağırırlar, utanmadan bir de işlemlerinizi yavaşlatırlar.

    halbuki bir insanın "sağlam" olduğunu kanıtlaması, "çürük" olduğunu kanıtlamasından daha zor. sağlam olanlar 1001 tetkike tabi olacakları yerde, bacağı olmayan, 150 kg olan, daha evvelden engelli raporu olanlar, bütün bu fiziksel engeller yetmiyormuş gibi günlerce hastanelerde süründürülüyorlar. yani sistem tam ters bir şekilde işliyor. normalde bir fiziksel engellinin bu "formalite" işlerini çabucak halletmesi gereken sistem, engelliyi süründürürken, sağlamı kayırıyor.
49 entry daha