şükela:  tümü | bugün sorunsallar (5)
740 entry daha
 • öyle bir film ki transformers'ın insanlı olanı da dersin, geleceğe dönüşün dolereonsuz olanı da dersin.
  şaka bir yana bundan sonrası tahminlerimden oluşan spoilerlar içeriyor..

  --- spoiler ---

  baba oğul paradoksuyla giriş yapalım.

  öncelikle film boyunca ajanımızın her şeyi kolayca halletmesi, kolay kolay vurulamaması, geri geri giderken frene basarak aracı kolayca durdurabilmesi ve en önemlisi kat'e olan düşkünlüğünü bir tarafa koyalım. bu cepte.

  gelelim neil'e... saç kesimi, kuzey avrupa dillerine hakimiyeti, fizik doktorası, kat'i kurtarırken sürekli onla ilgilenmesi ve ajana sonunda "beni sen tuttun" demesini de bir kenara koyalım.

  kat. bu karakteri pek sevmesem de dünyayı bir tarafa oğlunu da bir tarafa koyması. oğlunun çoğu zaman saçları ve saç kesimiyle kadraja girmesi. ayrıca kocasını vurmaya giderken neil'i ısrarla sorması (ki bu sahnede evrilmişlerdi) ve "ona bir veda dahi edemedim" diyerek üzülmesi. bu da cepte.

  şimdi son sahne geçişlerini irdeleyelim.
  ajan neil'e duygusal olarak bağlı. bunu son sahnelerde neil için gözlerinin dolmasından anlıyoruz. peki sonra ne oluyor? kat'i ve oğlunu korumak için priya ve adamını vuruyor.

  peki bu denli soğukkanlı bir ajan sonradan tanıdığı bir kadın için neden bu kadar zahmete katlansın? ki bunu yapan kendini evrilten bir insan. yani zamanda geri giden bir biri.

  şimdi parçaları birleştirelim.
  ajanın neil için gözlerinin dolması, kat'in neil'i kısa süre içinde tanıyıp duygusal bağ kurması ve kadraja giren çocuğun saç yapısına dikkat çekercesine kameranın odaklanması ve bu çocuğun genellikle okul önünde ekrana yansıması... neil'in fizik doktorası... çaktın mı köfteyi?

  çakmadıysan ben söyleyeyim:

  neil aslında kat'in oğlu.

  estonca da yazardım ama tersten yazamıyorum işte.

  bunun dışında da birçok şey yakaladım ama teori işte.

  --- spoiler ---
1359 entry daha

hesabın var mı? giriş yap