şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
 • geç kalınmış uygulama.tsk nin profesyonel ordu kurmasi kesinlikle gerekir. (bkz: #11185773) ama göstermelik değil gerçekten "profesyonel","donanımlı","mesleki" ve "tecrübeli" anlamında.

  "neden" sorusuna cevap vermeden önce su soruyu sormak gerekir: bugün yaşar büyükanıt 'ın "profesyonel ordu" ile ilgili görüşlerini biliyor musunuz? ya da örneğin gül'ün türbanlı eşini görüp protokolden çıkan askeri yetkilinin "profesyonel ordu" ile ilgili ne düşündüğünü biliyor musunuz? yani "türban" ile ilgili ne düşündüklerini biliyoruz, ama "pkk ile nasıl savaşılır" bağlamındaki bu görüşlerini biliyor muyuz? neden? bana saçma geliyor. askerin türbanla ilgili ve hatta siyasi pek çok düşüncelerini,tavırlarını biliyoruz,protokol adabını biliyoruz vs. ama profesyonel ordu ile ilgili görüşlerini bilmiyoruz. ne kadar da bilinçsisiz. (bkz: yasar büyükanıt/@ ebucan)

  "neden profesyonel ordu?" sorusuna nacizane cevap arayalım şimdi de.

  bir kere olaya haliyle öncelikle pkk ile mücadele açısından bakılmalı. ve soralım. bir kaç aylık eğitimden sonra, tecrübesiz,hazırlıksız bir askerin (erin) pkk ile savaştırılması ne kadar verimli ol(muşt)ur? bunun yerine "ben bu mesleği tercih ediyorum" diyen ve gönülle çalışan,artık mesleği bu olan -uzun yıllarca haliyle tecrübeli olacak- kişilerin yüksek ücretle (ve elbette askeri disiplinle) bu işte çalışmaları daha mantıklı olmaz mı(idi)?

  normal askerlik açısından bakalım. örneğin üniversite mezunu bir erkeğin, işini gücünü ailesini bırakıp 8 ay (veya 15 ay) askerlik yapması durumunda "askerlik" adına öğrenecekleri nelerdir? savaş anında "savaşabilcek konumda" olacak mıdır mesela? yoksa orada birilerinin egosunu giderme görevi mi vardır? hem burada iş hayatına girecek iken, iş gücünden ekonomik bir kayıp da söz konusudur.(+ psikolojik yıpranma) ve devletin üstüne üstlük bu adama harcadığı ekonomik maliyeti de ekleyelim. gerekirse maaştır,yemektir vs.

  hem olayın vicdani yönü de var şüphesiz. kimse, "yapmak istemediği bir iş"i yapmayacaktır. "vatani görev" derseniz ben bunun bir inandırıcılığı olmadığını bir "teselli" olabileceğini de sorgulamanızı isterim. kimse "lütfennn bir ay daha kalayım" demiyor, herkes "hım izin kullanmasam,tamam,bir ay erken gelirim" derdinde..

  not: bu entry'i yakında askere gidecek dostum gamli baykus'a adıyorum.. orada bir "sevdicek" bulması ümidiyle.. *
98 entry daha