şükela:  tümü | bugün
3528 entry daha
 • israil üzerine, vol.2:

  - yaz aylarında felaket bir sıcak oluyor. gölgede 40 dereceyi rahatlıkla aşan sıcak, yüzde ellinin üstünde nemle birleşince nefes almak bile zorlaşıyor bazen.
  - ülkenin genelinde bir hijyen problemi var. sokaklar genellikle çöpten veya köpek bokundan geçilmiyor. bu nedenle son zamanlarda köpeğinin ardından temizlik yapmayanlara para cezaları kesilmeye başlansa da bu bilinç henüz oturtulabilmiş değil.
  - esrar kullanımına karşı oldukça liberal bir bakış açısı var ülkede. belli bir miktarın altında esrarla yakalanırsanız epey cüzi bir para cezasıyla yırtmanız mümkün.
  - etrafta trafik polisi dışında polis görmeniz pek mümkün değil. herhangi bir sıkıntıda rüşvete başvurmak gibi bir salaklık yaparsanız hayatınız kayabiliyor.
  - son derece arkadaş canlısı, hatta laubaliliğe varabilen karakterde insanlarla dolu bir ülke. ilk konuşmada bile ayıp karşılanabilecek bir konu yok gibi bir şey, karşındakinin maaşını, evli ve/veya çocuklu olup olmadığını, çocuğu yoksa neden olmadığını falan sorabilirsiniz, bunu kimse garipsemez. hatta abartılı kibarlık burada sinsilik olarak algılanıyor, aklınızdakini küt diye söylemeniz bekleniyor.
  - iş ortamında herkes birbirine ismiyle seslenir. patrona x bey diye değil, ismiyle hitap edersiniz. kılık kıyafet teamülleri de pek yoktur, özellikle hi-tech firmalarında şort ve sandaletle veya şıpıdık terlikle etrafta dolaşan sürüyle insan görebilirsiniz. milletvekilleri ve avukatlar vs. dışında kimse takım elbise giymez.
  - araba kullanmayı bilmeyen insanların ülkesi. kimsenin geçiş önceliği, hatalı sollama gibi kuralları bildiği veya taktığı yok. bununla birlikte yaya geçitlerine karşı ilginç bir saygı söz konusu. arkada uzun kuyruk oluşsa bile herkesin karşıya geçmesini beklemeden yola devam etmiyorlar.
  - ülkenin çayla pek arası yok, daha çok kahve tercih ediliyor. buradakilerin kafe turki* veya botz (ibranice: çamur) tabir ettiği koyu, acı kahve çok seviliyor. öyle ki yakında mars'a bile şube açacak starbucks, kahvesinin tadı yüzünden burada tutunamadı.
  - olur da bir devlet dairesine işiniz düşerse hala faks göndermeniz falan bekleniyor, bürokraside seksenli yılları atlatabilmiş değiller.
  - herkes krav maga bilmiyor, ama çoğunluğun dövüş sanatlarına ilgisi var.
  - kadın erkek eşitliği algısı bir orta doğu ülkesine göre oldukça ilerde. kadınları toplumun her yerinde, herhangi bir meslekte görmek mümkün.
  - ülkenin belirli sektörlerinde (gıda, ulaşım, inşaat gibi) korkunç bir tekelleşme var, bu tür sektörlere girip markalaşma ihtimaliniz yok gibi.
  - devamı gelecek.
1018 entry daha