şükela:  tümü | bugün
  • her ailede bulunan bir üye. genelde yüz hatları bellirgin erkek kişilerden seçilir. yaramazlık yapacak çocuğun bir numaralı düşmanıdır. bakışıyla, duruşuyla her daim yüreğimize korku salar.

    bizim ailede de bu görevi halamın eşi yapardı. misafir geldiklerinde veyahut biz halamlara misafirliğe gittiğimizde paşa torunu gibi disiplinli ve uslu olmamın sebebiydi. canım sıkılır yanımda getirdiğim topla oynamak isterim sert bakar, onlar televizyon izlerken askercilik oynarım "veaayt" diye yerime oturmamı sağlar... hatta bi keresinde daha çorapları iç içe sokmamdan nefis bir futbol maçına imza atacağımı anlayan halam, odasında uyuyan eşini kaldırmıştı da henüz santra yapılmadan kulağım arkadan çekilmişti hafiften. ama genelde iyi bir adamdı.

    sonra saçı sakalı salmamdan dolayı bu görev bana verildi. artık bayramlarda misafir çocuklarını korkutacak adam bendim. amaçsızca sağa sola dönen, yuvarlanan çocuklar; beni görünce susuyor, dut yemiş bülbüle dönüyorlardı. ama içimde acaba çocuklarda travmatik durumlar yaratır mıyım? vardı. fakat bu endişe semra teyzenin "kıllı ama iyi çocuk" demesiyle yerini buruk bir sevince bıraktı.
12 entry daha