şükela:  tümü | bugün
694 entry daha
 • rizespor'da baiano'nun emeklerine yazık olduğu, fenerbahçe'nin ucuz kurtulduğu bir maç oldu.

  stjepan tomas maça önliberodaki abdullah'ın önünde baiano-vetrih ikilisiyle, boldrin'in sağda, samudio'nun solda oynadığı bir 4-3-3 başladı. skoda'nın sürekli geri gelerek kompaktlık sağlatmasıyla oyunu kanatlardan ilerletmek isteyen takım; bunu soldan samudio'yla birlikte melnjak'ın bindirmeleriyle halletse de, sağdan sağ bek morozyuk'un daha emniyetli durup, sağ içteki fabricio baiano'nun sürekli sağa +1 olmaya gidip boldrin'e yardım etmesiyle yaptı. baiano'nun enerjisi bununla sınırlı kalmadı; oyun kurarken baiano sol stoper gibi pozisyon aldı, sol içteki vetrih'i fb hatlarının arasına + melnjak'ı ileri attı. kısacası oyun kurarken solda, geçişlerde sağa deplase olarak gördüğü bu harç göreviyle, baiano rize'nin ilk yarının büyük bölümünde daha olgun bir oyun oynamasını sağladı.

  erol bulut yine son hazırlık maçına benzer; önde frey - arkasında türüç'lü, solda ferdi sağda thiam'lı 4-2-3-1 başladı. oyun kurarken daha çok tolga ciğerci'yi geride tutup luiz gustavo'yu öne atan takım, gökhan'ın daha ilerde topla buluşmak için öne çıktığı, caner'in daha geriden top alıp oynamaya çalıştığı bu düzende (buz pistine yakın kıvamdaki zeminin de etkisiyle) istediği akıcılığı ve dolayısıyla rakip sahada bir baskınlık yakalayamadı. rize'nin kontrolü ele aldığı andan itibaren fb rakibini geçişlerde avlamak istedi ve bunu daha çok uzun toplarla denedi, ancak frey'in indirdiği/çarpışarak sektirdiği toplara yetişebilen olmadı (hatta thiam aralara sızsın diye türüç'le yer değiştirdi, yine olmadı). bunda rize'nin, fb'nin hareketli oyunda kaleden başlattığı zaman (altay'ın tuttuğu veya geri pasla aldığı toplarda) önde basmasının da payı vardı, fenerbahçe bu uzun toplarda rakip sahada kalabalık yaratamadı (ferdi, türüç, thiam sprinter oyuncular değil, topu ayağına isteyen oyuncular).

  rizespor'un bu rüzgarı dinip, fenerbahçe'nin de zemine alışmaya başlamasıyla birlikte oyun dengelendi. bu zemine alışma olayı organize hücum olarak değil, topun olduğu bölgelerde kalabalık yaratıp kaosumsu bir oyuna dönerek yaşandı; frey'in öne çıktığı bu süreçte, anlık üstünlüklerle birkaç tehlike yaşandı (birinde penaltı kazanıldı, caner kaçırdı). bu kalabalık yaratma olayını, beklerini daha öne atıp, savunma çizgisini daha öne çekerek sağlayan fenerbahçe'nin bu oyununa, bek arkasına atılan toplarla karşılık veren rize daha tehlikeli pozisyonlar buldu, iki kere altay kurtardı, ve ilk yarı bu şekilde sonuçlandı.

  ikinci yarı oyun aynen kaldığı yerden devam devam etti, fenerbahçe hücum agresifliğini devam ettirmek istedi ancak dakikalar ilerledikçe daha kontrollü hale geçen rize, oyunu yine dengeli bir hale getirip maçı 10-15 dk'lık bir uyutma sürecine soktu. ortada kalan bir topta, göbekten kanada koşup yetişip, ferdi'den kaptığı topu tekrar göbeğe aktaran fabricio baiano'yla başlayan kontratakta, melnjak'a hızlıca aktarılan top skoda'nın golüne orta oldu ve 1-0 öne geçtiler (geçen haftaki hazırlık maçında yine hızlıca kanat değiştirerek attıkları golün neredeyse aynısı: (bkz: #112585549)).

  golün ardından göbekteki abdullah-vetrih'i çıkarıp göbeğe yasin, sol kanada michalak'ı alıp, samudio'yu sağa, boldrin'i forvet arkasına çekip 4-2-3-1'e dönen stjepan tomas, geçen haftaki hazırlık maçına başlarkenki hale büründü. erol bulut ise buna karşılık ferdi-türüç'ün yerine sinan-ozan'ı alsa da, duran toptan atılıp beraberlik yakalanan gol dahil, oyun pek değişmedi. oyunu değiştiren elbette ki; gustavo'nun yerine jose sosa'nın girişi oldu. ama bu değişim ne yönde oldu, o önemliydi.

  milan skoda'nın iyice yorulmasıyla önde pres gücü azalan rize'ye karşı, sosa'nın girişiyle teoride 4-3-3 (ozan-sosa arkalarında ciğerci), pratikte ise ciğerci-sosa'nın yan yana yalancı koşular yaparak stoperlerin önünü açtığı bir oyun istendi, ancak serdar ve zanka'nın topu hiç taşımadan oynamaları yüzünden tıkandı. sürekli sosa-ciğerci'den birini isteyen mevcut şartlar sonrası, erol bulut doğru bir tercihle ciğerci'de karar kıldı ve sosa'yı öne attı. zaten ikili göbeğe dönmüş ve merkezdeki direnci azalmış olan rize'nin, daha ilerde konumlanıp sırtı dönük oynayan skoda'nın yerine loic remy gibi bir tık geriden yüzü kaleye dönük oynamayı seven birinin girişiyle oyunu daha geride kabullenmeye başlaması, sosa'nın bu öne atılması olayına yağ sürdü, ve fenerbahçe maç başından beri istediği ama elde edemediği tehlikeli bölge hakimiyetini yakaladı.

  fenerbahçe adına göze çarpanlar:

  1) stoperlerin oyuna katkısı çok düşük, tisserand ve lemos bu konuda mutlaka daha verimli olmalılar.

  2) bekler yine tempo yerine kaliteyle oynamak zorunda kaldı; ferdi'nin kanadındaki caner bu sefer fazla göze batmasa da, hatta oyun akışını yürütme açısından iyi bile görünse de, tempo yapmaya çalıştıkça verimi düşen gökhan'ın tarafında mutlaka yük çekici tempolu bir eleman olmalı (belki visca kim bilir :))

  3) frey-türüç modeli devam edecekse, ikisinin de en az birer-ikişer hatta mümkünse üçer seviye üstü elemanlar alınmalı. iki hücumcu alınacak deniyor; farazi örnek joelinton-bakasetas bu modele uygun mesela.

  rizespor adına göze çarpanlar:

  1) geçen haftaki hazırlık maçından sonra tahmin ettiğim üzere belli bir başlangıç planları olmayacak, sezon içinde değişken düzenlerle oynayacaklar. bu da tahmin edilmesi güç bir hale getiriyor rize'yi, bu sezon bence futbol şansı (ki bu daha çok stoperler üzerinden) yanlarında olursa iyi bir grafik çizerler gibime geliyor.

  2) skoda-remy ikilisi ne zaman çift forvet oynayacak merak ediyorum, 4-3-1-2'ye müsait bir kadro yapısı var tomas'ın.

  3) fabricio baiano çok yönlü bir oyuncu; geçen sezon gençlerbirliği'nde hamza hamzaoğlu onu hem göbekte hem sağ bekte oynattı. bu sezon ise; sezon ortalamasını bu maça yakın tutturmayı başarırsa, ocak'ta bile iyi transfer yapabilir.

  uzun lafın kısası rizespor'un gelişmesi ve stoperlerinin sezon genelinde konsantre oynayabilmesi halinde yolunun açık olduğunu düşündüğüm, fenerbahçe'nin ise epey eksik sayılabilecek bir kadroyla (normalde oynamayanların üstüne bir de yeni transferler gelecek) zor da olsa 3 puanı alarak, süper lig tecrübesi olan oyuncularının önderliğinde bir hava yakalamaya yakın olduğunu gösterdi. yani fenerbahçe'nin sezon genelindeki kaderini avrupai oyuncularından ziyade, yerel ruha sahip olan oyuncularının performansı belirleyecek gibi görünüyor.
65 entry daha

hesabın var mı? giriş yap