şükela:  tümü | bugün
160 entry daha
 • erkekler neden bağlanmadıkları kadınlarla seks yapabilirken kadınlar yapmamayı tercih eder?

  odipal süreçle ilgilidir. doğumla birlikte annesi tarafından büyütülen erkek çocuk bilinçaltında aşkı ve genital farkı keşfeder fakat erkek bir rakip vardır ve anne kendisini bırakıp, bu rakiple birlikte uyumaktadır. baba kavramını bilmeyen çocuk bu rakibi kıskanır. bu yüzden anneyi bilinçaltında 2'e ayrır. freud'a göre ilk anne bu farkındalık öncesinde şefkat(anne1) verendir, sonraki ise şehvetle(anne2) ilişkilidir. eğer bu ayrımı yapamazsa kendinen güçlü olan odipal rakip baba tarafından kastrasyona uğrayacağı korkusunu duyar.

  özetle erkek çocuk aşk kavramını karşı cin olan annesiyle tanıştığı için kız çocuğundan önce keşfeder. bir kadınla birlikte olduğunda da bu ayrım yüzünden, hoşlanmasa bile onu anne2 gibi kodlayarak sadece seks yapmayı tercih edebilir. çünkü anne1 ve anne2'i odipal dönemde ayırmıştır.

  --- spoiler ---
  peki kadın neden böyle değil?
  --- spoiler ---
  annesi tarafından büyütülen kız çocuğu erkek gibi şehveti tanıyarak değil, şefkati tanıyarak büyür. ta ki babasını keşfedene dek. farklı bir cins olduğunu fark eden kadın, bütün sevgi yatırımını anneden babaya geçirir ve orada şehveti de keşfeder.

  sonuçta ise şehvet ve şefkat bir nevi babada birleşmiş olur. bu yüzden kadın bağlandığında şehveti ve şefkati birlikte ister. güvenmeden, şefkati duymadan erkek gibi dürtüsel olarak seks yapması olası değildir, en rahat kadın bile partnerinde bunu bekler, en azından kısa süreli ilişki yaşıyormuş, o erkek onun yanında olacakmış gibi bir savunma yaparak kendini inandırır. tersini yaşayan kadınların sağlıklı düşünemediğini söylebiliriz. bu sorunların kaynağı da genelde babadır. yani daddy-issues dediğimiz konumdadırlar. toplumun %1 civarı ise borderline veya narsisttir ve dürtüsel davranabilir. yani ego birlik içinde olmadığı ve parçalandığı için kendini kontrol edemeyebilir.
  (bkz: narsist/@karanlikruya)

  --- spoiler ---
  evrimsel perspektif:
  --- spoiler ---
  gariptir evrimsel süreç benzerini öngörür fakat hayvanlarda farklılıklar var. kadın seçen olarak evrilmiştir ve her adamla birlikte olmaktansa hipergamiye göre tek kişiye yönelir. örneğin şempanzelerde her erkekle sevişir ve en güçlü spermi kabul eder, yani dişilerde seksin güvenle bir ilişkisi yoktur ama insanlardaki opdial dönem sebebiyle bunu yapamadığını görüyoruz. bir yazımda erken doğumun odipal dönem etkisiyle bir çok psikolojik rahatsızlığın temeli oluğundan da bahsetmiştim
  (bkz: her doğum erken doğumdur/@karanlikruya)

  --- spoiler ---
  özetle
  --- spoiler ---
  evrimsel süreçte insanoğlu odipal etkilerle bu hale gelmiştir. erkekler sekse fiziksel yaklaşırken, kadınların duygusal bağ kurması gerekir. hatta dr. kernberg; freud'a banzer şekilde kadınların bağlanması konusunda şunu belirtir: kadının ilk aşması gereken bilinçaltı ketlenme seksken, erkeklerin bağlılıktır. yani üstte bahsettiğim sebeplerle kadın seks yapmakta erkekse bağlanmakta zorlanır.

  referanslar ve ileri okumalar
  sigmund freud - aşkın psikolojsi
  geoffrey miller - sevişen beyin
  otto f. kernberg - aşk ilişkileri
198 entry daha
hesabın var mı? giriş yap