şükela:  tümü | bugün
 • üst edit:

  benzin pompacısı hatası ile konuya yaklaşan bayinin bence lakayitliği ile geldiğimiz son durumu editlemek istedim. en son bayi sahibi masraflarımı karşılayacağını söylemişti. çarşamba günü yüz yüze görüşmek için sözleştik ancak işi çıktığı için gelemedi ve perşembeye erteledik. perşembe yani dün sabah kendisine protokolü gönderdim. bana arabanın öncesinde ne kadar bozuk ya da arızalı yer varsa bize yaptıracaksınız herhalde, aracı ankara’da kontrol ettireceğim gelmeden de protokol yapmayacağım diye mesaj attı.

  ben genel merkezdeki arkadaşı arayıp bu olayın sebebiyet verdiği şeyler hariç tek kuruş istemediğimi ancak bununla itham edildiğimi söyledim. protokolü genel merkeze yollayabileceğimi avukatları ile bakıp değiştirmek istedikleri bir yer olursa görüşebileceğimizi ilettim. protokolün sadece bu olaydan meydana gelen hasarı kapsadığını söyledim. protokolü ve bana bayiden gelen itham mesajını da gönderdim.

  genel merkezden arandım, yönetim kurulunun aracı benden satın almak için görüştüğünü böyle bir teklife nasıl bakacağımı sordular. eksper ücreti, alım satım, geliş gidiş masrafları, içtiğim su dahi karşılanacak denildi. ben de içtiğim su, alım satım, gidiş dönüş gibi masraflarımın umrumda olmadığını araca ödediğim para ve eksper parasının yeterli olduğunu küçük hesap peşinde olmadığımı yaşadığım olay yüzünden psikolojimin bozulduğunu ve her gün bununla uğraşmak, aynı olayı tekrar tekrar kafamda yaşamak istemediğimi buna vaktimin de olmadığını söyledim. teşekkür ettim. kendileri bana yönetim kurulu toplantısı sonrası bayinin beni bilgilendireceğini iletiler. oto rapor markasını bu kurumsallık için seçtiğimi düşünüp zararım karşılanacağı için sevindim.

  kısa süre sonra bayiden mesaj geldi, yüz yüze toplantıya gelemeyeceğini genel merkezle görüşmesi sonucu davalık olabileceğimizi iletti. ekşi’de yazdıklarım için ayrıca bana dava açılabileceğini yazdı. oto rapor’un avukatı beni bilgilendirmesini istemiş. protokol talebim, araçtaki masrafın miktarı bayinin canını sıkmış. öyle yazdı. hukuki ve resmi yollarla ilerleyeceğiz dedi.

  ben genel merkezi aradım sizin dediğinizle bana gelen mesaj birbirinden çok farklı dedim. bana geri dönüş yapacaklarını söylediler.

  sonra bir mesaj daha aldım. ekşi’deki entryimi silmek şartıyla marka adına uğraşmamak için 5.000 tl masraf parası ödeyeceğini söyledi bayi sahibi. yoksa mahkemeye gidelim diye tekrarladı. marka adına bana ödeme yapmayı teklif ettiği için oto rapor’un genel müdürlüğü’nün kurumsal yapısı sebebiyle böyle bir tekliften haber olması gerekiyor diye düşünüyorum. ancak emin de olamadığım için genel merkezle tüm mesajları paylaştım.

  oto rapor türkiye’nin en büyük ve en titiz ekspertiz firması olduğu için seçmiştim. bayinin marka adına olduğunu belirterek yaptığı sadaka verir gibi 5.000 lira vereyim konu kapansın ekşi’de yazdıklarını sil teklifi onlardan onaylı mı bilmiyorum. yanlış bir şey söylemek istemem. ama marka adına uğraşmamak için diyerek yapıldı teklif.

  hemen sonrasında bayiden tekrar bir mesaj aldım ve ankara’da aracı görmek istediğini gerekirse yangından oluşan masrafları marka adına karşılayacağını söyledi. hesap numaramı istedi ve parayı göndereyim dedi, çekici masraflarını da karşılayacakmış. tutacağı masraf da oymuş zaten. tutacağı masraf da oymuş zaten demesinden 5.000 tl ve çekici masrafından bahsettiğini anlıyorum.

  açıkcası sadaka verir gibi sanki bana iyilik yapıyormuş gibi bir havada yapılan oldukça çirkin bir yaklaşım vardı. ben sözlü iş yapmam, protokolü hem bayiye hem genel merkeze gönderdim. yanmadan oluşan hasarın karşılanması ile ilgiliydi protokol. protokole baksın avukatlarınız değiştirmek istiyorsanız konuşup değiştirebiliriz de dedim.

  sonrasında ben bu mesajların hiçbirine cevap vermedim ve oto rapor genel merkezi ile paylaştım. bayinin dediklerine güvenemediğimi söyledim, oto rapor olarak bana net bir şey söyleyebilir misiniz dedim. sabah genel merkez’le telefonda konuştum bana ya bir çözümle ya da dava açabilirsiniz şeklinde dönüş yapacaklarını belirttiler. sonra aradılar ve bilirkişi tespiti yaptırmak istediklerini tespit sonucunda onlardan kaynaklıysa aracı benden satın alacaklarını belirttiler. ancak tamamen odaklandıkları konu ilk ekspertiz, ikinci sefer benzin akıttığını görmelerine rağmen beni o arabaya hiçbir şey yok diyerek bindirmeleri kısmı sanki olmamış gibi. canlı canlı yanabilirdim ben.

  arabayı ilk ekspertizden almam ve arabanın yanması arasında geçen süre 2.5 belki 3 saat. ki ikinci kez getirdikten sonra koyulan fazla benzini attığını hiç bir problem olmadığını söylediklerinden sonra arabanın yanması 1 dakikadır en fazla hatta değildir.

  aslında kendilerinden bir açıklama bekliyorum eksper yani uzman/bilirkişi olarak çalıştırdıkları personelin, benzin aktığını görüp, lifte kaldırıp iyice kontrol edip, 1 dakika sonra yanacak arabaya bir şey yok diyerek beni nasıl bindirebildiği ile ilgili? ölmüş olabilirdim. şaka değil bu. sanki bu kısım hiç yokmuş gibi davranılması da gerçekten üzücü.

  beni o araca nasıl bir şey yok diyerek bindirdikleri konusunda bir cevap alamadım.

  ilk eksper raporunda gözükmeyecek bir şeyse bizim suçumuz yok diyecekler gibi gözüküyor. ikinci gidişim yok gibi davranılıyor. ama ben ankara'da kimseyi tanımam oto rapor’un kurumsal ismine güvendim, götürdüm 1.250 tl’ye en üst paket ekspertizi yaptırdım ve bir kaç saat sonra problem gördüğümde de yine doğal olarak onlara gittim kendileri de gördüler benzin dökülürken. bir şey yok dediler. ve az kalsın yanarak ölecektim.

  konunun son durumu şu an için bu.

  -----------------

  hayatımda ilk defa bu tarz bir başlık açıyorum ve desteklerinizi rica ediyorum. ölümden dönme hikayesi olarak da okuyabilirsiniz.

  10 eylül tarihinde istanbul’dan ankara’ya beğendiğim bir arabayı almak için kardeşimle beraber onun arabasıyla gittik. araç sahibi ile buluşup, arabaya baktık. gözle görülen bir problemi yoktu. iki araba, önde yeni alacağımız araç arkada kardeşimin arabası beraberce ekspertize sokmaya gittik. gözümüz arabada tabi hiç bir problem gözükmüyor.

  oto rapor hem eski hem de markalaşmış olduğu için oraya göstermeyi tercih ettik. çünkü güvenilir diye biliyorduk. keşke o hatayı yapmasaymışız. 1.500 tl olan en detaylı paketi bana 1.250 tl’ye yapabileceklerini söylediler ve ben de kabul ettim. 2005 model ve konsept bir araç olduğu için detaylı olarak incelenmesini tercih ettim.

  ekspertiz yapıldı, 22 sayfalık rapor çıktı. bana anlattılar hem kaporta hem de motor olarak raporu. anlattılar ama hızlı ve ilgisiz bir şekilde. önemli bir şey olmadığı söylendi kısaca anlattıklarında. ben de raporun fotoğraflarını çekip istanbul’daki 22 senelik ustama gönderdim. o da rapora baktı ve raporda önemli bir şey olmadığını arabayı alabileceğimi söyledi.

  oto rapor’dan direk olarak notere satış işlemleri için gittik. satışı yaptık, yaz/kış lastiği olayı malum satan kişi bana diğer 4 lastiği verecekti benzin alıp lastikleri almaya gittik. planımız sonrasında geç kalmadan istanbul'a geri dönmekti. kardeşim arkadan kendi arabasıyla takip ettiği için durduğumuzda arabanın bir şey damlattığını söyledi. eğilip baktık, arabayı biraz ileri aldık ve elimle damlayan şeye dokunup kokladığımda benzin damlattığını anladım kokudan.

  hemen oto rapor’a geri döndük. ben arabayı onların bana verdiği rapora güvenerek aldığımı bunun nasıl olabileceğini sordum. gayrı ciddi bir şekilde onlar arabaya bakarken bu durumun olmadığını sonra olmuştur diyerek tamamen kaçamak hareket ettiler. benzin damladığını gördüler ama o kısmı net. arabayı lifte kaldırdılar. altını söküp baktılar. arabaya çok benzin koyulduğunu, pompacıların pompa attıktan sonra hala benzin koymaya çalıştığını arabanın bu benzini dışarı attığını söylediler. düzken damlamadığını kasis olunca damladığını söylediler. önemli hiçbir şey olmadığını da söylediler.

  oto rapordan çıktık, 100 metre gitmeden etraftaki tüm arabalar bir anda kornaya basmaya başladı, camdan çıkıp çığlık atanlar olunca arkaya baktım ve alevleri gördüm. motor arkada olduğu için arkadan motor yanmaya başlamış. hemen durup ekspere koştum, o kadar yakın mesafedeyiz ki. araba yanıyor diye bağırdım yangın söndürücü ile söndürüldü. eksper ondan sonra hiç bir kelime etmedi bile.

  ben istanbul'a dönerken otobanda olmuş olsa muhtemelen şimdi yaşamıyordum. yanarak hayatımı kaybetmiş olacaktım. ya da kardeşim damlaları görmemiş olsa ve ben yola çıksam yine şu anda oldukça acı verici ve kötü bir şekilde ölmüş olacaktım.

  genel merkezlerini aradım, ismini yazmayacağım yetkili kişi ile görüştüm. kendisine konuyu mahkemeye taşıyacağımı belirttim. bana araştırıp döneceğini söyledi. direk kendisinden bir telefon almadım henüz. benim belki de hayatıma mal olacak bir olay yaşadım. oto rapor'un götürdüğüm şubesindeki ustalarından biri aradı. mahkemeye vereceğinizi söylemişsiniz diyerek, kendilerinden kaynaklanmadığını söylediler. benzin alırken pompacı bastırmış ve bir şeyi delmiş olabilir dediler. araba uzun süredir full benzin almadığı için olabilirmiş. çok üzülmüşler durumuma da. ben kendilerine ordan çıktıktan 30sn ile 1dk arasında alev alan araca beni nasıl bindirip gönderdiklerini sordum, cevap alamadım.

  açıkcası o kadar para veriyorum, ekspertiz yaptırıyorum ve benzin damlatırken ikinci kez geri getiriyorum, kendileri de damlattığını görüyorlar. bana hiç önemli bir şey değilmiş gibi söylüyorlar. istanbul'a geri döneceğim ve araba 100 metre (hiç abartı değil) gidemeden hem de ben içindeyken yanmaya başlıyor. ölebilirdim. kamera görüntüleri kendilerinde mevcuttur, eksperden 2. çıkışımla arabanın yanması arasındaki süre 1 dakika değildir. o şekilde beni yolladılar.

  bu konu ile ilgili olarak gerekli tüm hukuki yollarımı kullanacağım. herkesin de böyle insan hayatına kastedecek kadar önemli bir olayı duymasını istedim. o yüzden de buraya yazıyorum.

  insanlara ulaşmasında yardımcı olursanız sevinirim.

  edit 1: arabanın markasını soranlar olmuş. smart roadster.

  edit 2: götürdüğüm şubenin firma sahibi beni aradı. geçmiş olsun dileklerini iletti ve çalışanları adına özür diledi. yapıcı bir şekilde yaklaşıp arabanın tüm tamir masraflarını kendisinin karşılayacağını ve benim istediğim/güvendiğim yerde yaptırabileceğimi iletti. kendisiyle sürece devam ediyoruz. gelişmeleri burada editleyeceğim.
256 entry daha