şükela:  tümü | bugün
 • eski ankara tabip odası başkanı prof. vedat bulut, yeni tip koronavirüs (kovid-19) salgını devam ederken 900’e yakın hekimin istifa etmek zorunda kaldığını söyledi.

  bulut'a göre radikal önlemler alınmazsa ölümler artacağı gibi, endişelere dayalı istifalar da hızlanabilir. bu durum ise sağlık hizmetlerinin aksamasına yol açacaktır.

  bilemedim hipokrat ne derdi bu duruma.

  edit: entry nick uyumu esprisi de yapıldığına göre editleyeyim.

  birincisi günümüzde hipokrat yemini yapılmıyor. hekimlik andı var. dünya tabipler birliğinin 2017 yılında son halini verdiği ve türk tabipler odasının da tavsiye ettiği hekimlik andını şuradan okuyabilirsiniz. yani hipokrat ne düşünürdü dediğimde etmediğiniz bir yemin için savunmaya geçmenize gerek yok. hipokrat paragöz biri olduğundan ne diyeceğini ben söyleyeyim: k.g. rahvan gitsin derdi.

  ikincisi hipokrat yemini de öyle matah bir yemin değil. hipokrat bencil ve paragözün tekiymiş. hipokrat yaklaşık olarak şöyle yemin etmiş: “hekim apollon, asklepios, higiya, panacea üzerine ve bütün tanrı ve tanrıçaların huzurunda yemin ederim ki, bu sanatta hocamı, babam gibi tanıyacağım, bütün rızkımı onunla paylaşacağım, çocuklarına kardeşim gibi bakacağım ve öğrenmek isterlerse bu sanatı ücretsiz öğreteceğim; bildiklerimi sadece ve sadece kendi evlâtlarıma, hocamın çocuklarına ve hekimlik andı içmişlere öğreteceğim.
  kimseye zehir vermeyeceğim, gebe kadınların çocuklarını düşürmeyeceğim, cerrahların işine karışmayacağım, (cerrahlar hipokrat yemini etmiyormuş anlaşılan.) kimseye kötülük etmeyeceğim. insanların sırlarını saklayacağım.
  bu yemine sadık kalırsam hayatımı her zaman saygı görerek mutlulukla sürdüreyim ama ona ihanet eder ya da çiğnersem tam tersini yaşayayım.”

  göreceğiniz gibi hayatını insanlığın hizmetini adayacağına, insan hayatına mutlak saygı göstereceğine dair bir söz yok. ayrıca hekimlik kutsaldır, yücedir, üstündür, biz süperiz gibi süslü sözler de söylememiş. bana göre de hekimlik kutsal falan değildir sadece bir meslektir. insan hayatı kurtarmak kutsallık kıstası olsaydı itfaiyecilerden başlar, arama-kurtarma ekiplerinden, iş güvenliği uzmanına hatta trafik polislerine kadar her mesleği kutsal saymamız gerekir. insan hayatı kurtarmak sadece doktorların yükümlülüğünde de değildir. onuru olan herkes insan hayatını kurtarmak zorundadır.

  son olarak iki türlü mesaj aldım. ilki mesleğinin şartlarını kibar dille anlatan doktor arkadaşlar, diğeri ise bodoslama küfür edenler. sanırım birinciler doktorluğu hak etmiş onurlu kişilerdi. ikinci sınıfa girenler ise soru çalarak doktor olmuş fetö artıklarıydı.
514 entry daha