şükela:  tümü | bugün
54 entry daha
  • bir oto dergisinde görmüştüm. ıslak yolda lastiklerin yola teması ölçülüyor. asfaltın bir bölümüne 30 x 30 cm cam koyuyorlar. arabaların tekerlekleri 30-50-70-90 km/s ile o camın üstünden geçerken alttan foto çekiliyor. 30 ve 50 ile geçerken lastiğin tüm deseni görülebiliyor. 70 de lastik izi silikleşmeye başlıyor. 90 ile geçtiğinde ise hayal meyal lastik izi görünüyor. yani 70-80 den sonra lastikler su filmi üzerinde gidiyor. aktif olarak yağmur yağıyor ve yerler ıslaksa 70 i geçmeyecen. bu net.

    hollanda ve almanya'da yağmur yağdıgında yol ekranlarında derhal hız sınırları güncelleniyor 70-80 gibi hızlar yazıyor. araba kullanıcıları yol işaretleriyle dinamik olarak sürekli iletişim halinde. bizde duble yolda hız sınırı 110. eee sağnak yağdığında kaç? yok. yine 110. aracın hızını hava ve yol şartlarına göre düzenlemek diye birşey var ama kimse bilmiyor. 121 ile duble yolda gidiyorum. sağnak başladı hatta kar başladı. 100 ile gitmek kasaplık. kelle biçicilik. eee ceza yazan var mı? yok. kaça inecem, karda 110 yerine 50 mi 30 mu? bilgi yok.

    daha göbekten çıkana "ana yoldan geliyorum ben, ne atlıyosun önüme" diyen hasbel kader manuel vitesli arabayı stop ettirmeden kaldırdığı için kendini usta zanneden adama yağmuru anlatmak çok saçma. her şeyi en baştan anlatmalıyım. yağmurda sürüş pek coğunuz icin çok sonraki level. 4 yol ağzında sağa bakıp geçecen. çünkü zaten soldan gelen sana yol vermeli. tamam onu da ilk defa duydun peki.

    karşıma çıkma da naparsan yap. benden çok gerisin.

hesabın var mı? giriş yap