şükela:  tümü | bugün
4382 entry daha
 • insanı en çok unutmaya çalışmak yorar. çünkü bu bir şeyi geride bırakmayı kabul edememektir. sigmund freud unutmak sağlıklıdır der ama esas mesele bunu başarmaktır.

  insan beyni labirent gibidir, her dönemeçte(olayda) bir duygusal kapan bulunur. siz mantıkla yol alırsınız fakat duygusal kapanlarda avlanırsınız.

  nörobilimdeki araştırmalar özellikle unutma esnasında daha fazla enerji harcadığımı göstermiştir. fmri sonuçlarına göre beyin hatırlamaya göre daha fazla aktive olmaktadır. ref

  --- spoiler ---
  beyaz ayı testi
  --- spoiler ---
  bir şeyi unutmak isteyerek unutmak zordur. dr. wegner'in 1994 tarihinde uyguladığı ünlü bir "beyaz ayı" deneyi vardır mesela. kişilere 1er ve 5er dk boyunca beyaz bir ayı düşünmeleri, sadece buna konsantre olmaları söylenir. denekler bu süreler boyunca beyaz ayı dışında bir düşünceye daldıklarında önlerindeki not defterine bir çentik atarlar. bu testin diğer versiyonunda ise beyaz ayı dışında bir şey düşünmeleri beklenir. [ref: wegner, 1994, white bears and other unwanted thoughts]

  sonuçlar şaşırtıcıdır, deneklerde her 2 testte de sayısız çentik gözlemlenir. deneklerin bu kadar saçma bir imgeyi bile dakikaların artışıyla birlikte daha çok düşündükleri görülmüştür.

  --- spoiler ---
  zihinsel kaynaklar ve stresin önemi
  --- spoiler ---
  bir düşünceye takılı kaldığımızda bunu atlatmanın tek yolu zihinsel kaynakların kontrolüdür. eğer stres altındaysanız buna benzer kötü düşünceleri devamlı çağırırsınız. örneğin önemli bir sınavınız varsa ayrıldığınız sevgiliniz daha çok aklınıza gelir.
  (bkz: insanı aptallaştıran şeyler/@karanlikruya)

  --- spoiler ---
  ironik proses
  --- spoiler ---
  bir hata da bu düşünceleri atlatmak için o an başka şeyleri düşünmektir. çünkü akıl bir süreden sonra bu düşünceyle eşleştirir. üstteki sebepten ötürü bastırırken daha fazla aklınıza gelmesine sebep olabilir. özetle kontrol etmeye çalışmanız genellikle işe yaramayacaktır. "ironik proses" denen bir teori vardır. aklınız unutmak istediğiniz şeyin tersinde yaklaşım gösterir. örneğin stres altında mutlu olmayı hayal edersiniz fakat mutsuz olursunuz. çünkü bilinçaltı düşüncenizi devamlı denetler ve yenilemeye çalışır. bu yüzden hassaslaşırsınız. özellikle sorunlu ruh hallerinde (kaygı, depresyon vs.) daha sık görülür.

  --- spoiler ---
  geçmişten kurtulmanın yolları
  --- spoiler ---
  ironik prosesten kurtulmanın en iyi yollarından biri de sesli düşünmek ya da yazmaktır. bu durumda zihni karmaşadan çıkmış olursunuz, bir düşünceden kurtulmak gerektiğinde bilişsel psikolojide de yöntem olarak yazmanın önemi devamlı vurgulanır. kendinize yazın, iyi hissedeceksiniz.

  aslında hafızanız bir kayıt sistemine benziyor, ne kadar anılardan uzaklaşırsanız o kadar çabuk unutuyorsunuz. o sebeple zaman en iyi ilaçtır denir. temelinde ise bu vardır. bir konuyu yönetemiyorsanız, onu düşünmeyeceğiniz olaylar yaşamaya dikkat etmeli ve unutmak için özel bir enerji harcamamalısınız. yeni olaylar, yeni insanlar bu düşünceyi yavaşça eskitecektir ve bir nevi eski kayıt üstüne yeni kayıt yapacaksanız, bir süreden sonra geçmiş acı vermemeye başlayacak çünkü gerçekten geçmişte kalmış olacaklar ama siz bunun yerine bu olayı devamlı kontrol etmeye çalışarak, canlı tutarak, eski sevgilinizse stalklayarak sürdürürseniz canlı kalacaklar.
  (bkz: dibe vuran insanlara tavsiyeler/#104519894)

  çok sevdiğim bir metod vardır: her gün farklı bir şey yapın ve 6 ay sonra geriye bakın. size acı veren unutmaya çalıştığınız olayı değil, yaptıklarınızı hatırlayacaksınız.
2110 entry daha

hesabın var mı? giriş yap