şükela:  tümü | bugün
 • üst edit: overclock değildir. entry'nin ilk kısmı yöntemi ikinci kısmı bilgilendirme ,örnekler ve benchmark sonuçları içermektedir. iki işlemci güvenlik açığı yamasının deaktive edilmesi hakkındadır.

  toplam süreç yeniden başlatmalar hariç 5 saniyedir. aynı zamanda geri dönüş yapılabilecek bir yöntemdir. kimi nisbeten yeni sistemlerde yüzde 5 gibi küçük farklar oluyorken, nisbeten daha eski sistemlerde fark makası açılmakta bana gelen mesajlara göre.

  ayrıca hız aşırtma yapılmadığından aslında işlemciniz tasarlandığı normal hızına dönüş yapmaktadır. o yüzden ısınma vs gibi ekstra problemler olmaz.

  1.bölüm- yöntem

  1-aşağıdaki linkten inspectre yazılımını indiriyoruz.

  inspectre

  2- yazılımı sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırıyoruz.

  3- disable meltdown protection ve disable spectre protection düğmelerine tıklayıp, bilgisayarı iki kez yeniden başlatıyoruz.

  4- aynı programı tekrar açıyoruz ve kontrol ediyoruz:

  system is spectre protected: no
  system is meltdown protected: no

  sonucunu aldıysak işlem tamam.

  5-geri dönmek istersek aynı işlemleri enable olarak tekrar edebiliriz.

  6- passmark’ta hızlı bir şekilde benchmark yapmanızı öneririm bazı sistemlerde birkaç kez enable-disable yapmak gerekebilir.

  son olarak passmark veya geekbench yazılımları ile benchmark yapıp paylaşırsak hangi işlemcide ne kadar performans farkı olmuş görebiliriz. benchmark yaparken sistem sıcaklığının stabil hale gelmesini beklemek gerekmektedir.

  2.bölüm- bilgilendirme, örnekler ve benchmark

  meltdown ve spectre güvenlik açıklarının açık veya kapalı olması bilgisayarınızın donanımına zarar vermez.

  aslına bakarsanız performansı düşürülmüş işlemcimizin performansını eski hale getirme yöntemi diyebiliriz.

  işlemciler üzerindeki meltdown ve spectre açıklarının yazılım ile yamalanması* sonucunda işlemciler yaptıkları işleme göre yüzde 4 ile yüzde 61 oranında performans kaybediyor.

  ilgili başlıklara bakarsanız ilgili açıklar donanım düzeyindeki açıklardır ve bu açıkların kapatılması için yazılım geliştiren üreticiler işlemcilerin performansında ciddi kayıplar yaratmışlardır.

  makale

  örneğin yamalanmamış core i7-6800k işlemcinin performansı iki nesil sonraki yamalanmış core i7-8700k performansı ile neredeyse aynı.

  spectre ve meltdown hakkındaki ahmet efe ve muhammed onur güngör'ün çalışmasını ekliyorum:

  ilgili makale

  ayrıca ilgili wikipedia linkleri:

  spectre

  meltdown

  bu arada sıralı liste olarak bu açıklara sahip işlemciler 2018 itibariyle şunlar:

  meltdown ve spectre açıklı intel mobil cpu'lar
  meltdown ve spectre açıklı intel desktop cpu'lar
  spectre açığı bulunan amd mobil işlemciler
  spectre açığı bulunan amd desktop işlemciler
  meltdown ve spectre açığı bulunan arm işlemciler
  spectre açığı bulunan arm işlemciler

  daha sonraki işlemciler hakkında var olan bilgiler değişiklik göstermektedir.

  ancak bu açıklar donanım düzeyinde olduğundan yazılımla tam kapanabilir değildir. ayrıca son kullanıcı için o kadar da riskli değildir. genellikle sunucular üzerinde riski daha büyük olduğu söylenir. ama tabi ki karar size ait.

  işlemcimizin performansını eski hale getirmek için bu yamaları bilgisayarımızda kolaylıkla devre dışı bırakabiliyoruz. istersek yine aynı kolaylıkla eski haline getirebiliyoruz.

  kullanacağımız program gibson research'un geliştirtiği inspectre isimli yazılımı kullanmak. yazılım sitesinde olan incelemelere göre gayet güvenli.

  ben kendi kullandığım microsoft surface pro 3 modeline sahip dizüstü bilgisayarımda spectre ve meltdown yamalarını devre dışı bıraktığımda ortaya çıkan benchmark sonuçları şaşırtıcı oldu. sizle paylaşıyorum:

  passmark

  önce
  sonra

  passmark genel puan performans artışı yüzde 27
  alt kategoriler performans artışı yüzde 4.5 ile yüzde 61 arasında.

  geekbench 5

  önce
  sonra

  detaylı bilgi:
  önce
  sonra

  geekbench tek çekirdek performans artışı yüzde 10
  geekbench çok çekirdek performans artışı yüzde 31

  yani gözle görülür bir performans artışı var ancak benim bilgisayarımdaki ıntel core i5-4300u gibi eski nesillerde kalmış bir işlemci, sizde nasıl bir performans artışı olur tamamiyle işlemcinize bağlı.
17 entry daha