şükela:  tümü | bugün
100 entry daha
  • abd'nin ve dünya'nın önümüzdeki döneminin kaderini belirleyecek tartışmada bu kaderin ciddiyetini kendi gücünü kaybetmekten önemsiz gören bir politikacının taraflarından biri olduğu kaotik münazara.

    özetlersek donald trump, joe biden'ın sözünü keserek biden'ı panikletmeye çalışırken biden hiç oralı olmadı ama bir süre sonra trump biden'a "will you shut up, man?" "shush for a minute?", "liar", "clown" gibi cümleler kurdurarak biden'ın kaba biri gibi görünmesini sağladı. trump aynı zamanda obamacare'den sonra yeni, daha iyi bir sağlık hizmeti yarattığını söylerken biden "good healtcare?*" gibi sarkastik cevaplarla trump'ın cevaplarının güvenilirliğine zarar vermeyi amaçladı. ayrıca bir noktada biden "smart" kelimesini kullanınca trump "smart* mı? bana hiç ondan bahsetme. sen delaware'e gidip mezun olduğun üniversitenin adını unutmuş insansın." deyip daha önce de yaptığı gibi biden'ın akıl sağlığının yerinde olmadığını iddaa etti. ayrıca trump'ın stratejilerinden biri de biden ile aşırı solcu ve sosyalist olan sanders'ın aynı tarafta olduğunu, anthony fauci ve bazı demokrat valilerin trump'ın koronavirüs konusunda iyi işi çıkardığını düşündüğünü söyledi. biden buna gülüp geçti. biden ise trump'ın koronavirüs konusunda kötü iş çıkarttığını, ülkeyi geç kapattığını, insanlara çamaşır suyu içerek iyi olabileceğini söylediğini*, okulların açık kalmasını sağladığını, söylediği her şeyin yalan olduğunu iddaa etti. biden genel olarak sakin olsa da ve birkaç kere dilinin dönmediği durum olduysa da trump, biden'ın sakinliğini ortadan kaldırdı ve tartışmayı kendi seviyesine doğru ilk dakikadan itibaren çekmeyi başardı. bu da tartışmanın moderatörü olarak açıklanan chris wallace'ın yerine trump'ın moderatörlüğe soyunmasına önayak oldu.

    şimdi 750 dolar, şirketlerden vergi alınması, hunter biden'ın moskova belediye başkanından 3.5 milyon dolar alması konuları konuşuldu. trump verdiği vergileri yakında açıklayacağını, şirketlerden vergi alsaydı ekonominin şimdiki gibi gelişen bir ekonomi olamayacağını söyledi ve hunter biden ne yaptı da moskova belediye başkanından 3.5 milyon almayı hak etti gibi cümleler kurdu. biden'ın ise en dikkat ettiğim çıkışı hunter biden konusundaki "mesela senin ya da benim ailem değil, (seyircilere dönerek) sizin aileniz." demesi oldu. bu çıkış biden'ın başının ağrımasına neden olabilir.
    edit: yazım yanlışları ve anlatım bozuklukları düzeltildi.
    (devamı)
180 entry daha