şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
 • cazip değildir, cazip olduğunu düşünenler yanılmaktadır. bankaya yatırdığınız ana para her geçen ay enflasyon nispetinde değer kaybederken aldığınız ev ya da araba eskimesine rağmen değer kaybı sıfıra yakındır.

  değerini koruyan evinizi kiraya verip yine aynı geliri elde edebilirsiniz.

  edit: üç grup insan var mesaj yağdıran, buradan topluca yanıt vermek istiyorum:

  1 - "nerede oturacaklar" insanları...

  mesele para sahibinin ihtiyaçları, ekonomik durumu vb. değil. ben burada "o kadar toplu parayı boşta tutup bankaya yatırmayı düşünecek kadar rahatta olan biri zaten kirada oturmuyordur" argümanı üzerinden de tartışmayı yürütebilirdim ama lüzum yok zira konumuz bu değil. konumuz tam olarak "büyük miktarda nakit ev alınca mı daha fazla getiri sağlar yoksa bankaya yatırınca mı?" konusu.

  2 - "100 bine ev mi olur" insanları...

  konumuz 100 bine ya da 2 milyona ev değil arkadaşlar, miktardan ve özel koşullardan bağımsız bir şeyi tartışıyoruz. "100 bine aldığın evden 1000 lira kira alabilecek misin?" diye çıkışan bile olmuş, hasta mısınız acaba? ortada çok basit bir matematik var; yıllık kira artışı enflasyon oranında yapılıyorsa ve enflasyon oranında yapılan artışların yarattığı giderleri dengeleyebilmek için uzun vadede bütün ürünlerin fiyatı aşağı yukarı enflasyon oranında yükseliyorsa >>>

  günün sonunda evin fiyatı enflasyon oranında artarken üzerine bir de kira getirisi sağlayacak.

  3 - "evin değeri kendisini koruyamaz" insanları...

  evin değer kaybının sıfır olmadığını, sıfıra yakın olduğunu söyledim enflasyondan ötürü paranın yaşayacağı değer kaybının karşısında. 15 yıllık ev ile sıfır ev arasında neredeyse yarı yarıya fiyat farkı varmış, bir arkadaş öyle demiş. 1 lira yıllık %12 enflasyon ile 15 yılın sonunda ne kadar değer kaybeder, bir fikriniz var mı acaba?
210 entry daha