şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
8970 entry daha
 • hakkında çıkan son haberlerde, önümüzdeki 24 saatin çok önemli, 48 saatin ise kritik olduğu iddia edilen başkan. ben açıkçası ölüm döşeğinde olduğunu değil, ancak önümüzdeki 48 saat içinde yoğun bakıma girme riski olduğunu düşünüyorum. trump'ın yoğun bakıma girmesi neden kritik? çünkü başkanlık o durumda resmen mike pence'e geçecek. anayasada bu prosedürleri düzenleyen madde 25th amendment.

  25th amendment'ın 3. bölümüne göre hareket ederse, trump, chuck grassley ve nancy pelosi'ye yazılı bir beyanda bulunarak görevlerini yerine getiremediğini ve yetkilerini kullanamadığını bildirerek başkanlık görevini başkan yardımcısı mike pence'e devrettiğini bildirir.

  25th amendment'ın 4. bölümüne göre başkan yardımcısı ile kabine üyeleri trump'a, chuck grassley ve nancy pelosi'ye yazılı bir beyanda bulunarak başkan trump'ın görevlerini yerine getiremediğini ve yetkilerini kullanamadığını bildirerek başkan yardımcısı mike pence'in başkanlık görevinini ivedilikle üstlenmesi gerektiğini bildirir.

  yani 3. bölüm uyarınca başkan görev ve yetkilerini gönüllü olarak devrederken, 4. bölüm uyarınca başkanın kendi ekibi, çoğunluk oyuyla, görevi başkan yardımcısına devreder.

  böyle bir durum söz konusu olursa, trump iyileştiğinde iyileştiğine ve tekrar başkanlık görev, sorumluluk ve yetkilerini üstlenebileceğine dair bir beyanda bulunur, mike pence ve çoğunluk bu beyanı desteklerse görevine geri döner. desteklemezlerse, kongrede oylama yapılır, senato ve temsilciler meclisinin üçte ikisi görev ve yetkilerini yerine getiremeyeceği yönünde oy kullanmazsa, başkanlık koltuğuna geri döner.

  hangi durumda başkanın görevlerini yerine getiremediğine karar verilir? bilinci kapalı bir şekilde yatıyorsa, yoğun bakımdaysa, vb. yani gerçek anlamda görevini yerine getiremez durumda olduğunda, 25th amendment uyarınca gerekli adımların atılması zorunlu. bu konu, kimsenin takdirine bağlı değil. bakalım neler olacak.

  kaynak

  dipnot: chuck grassley 87 yaşında, son iki gündür covid-19 pozitif oldukları açıklanan 3 senatörle maskesiz bir ortamda öğle yemeği yemiş. kendisi, doktorunun talimatları doğrultusunda, covid-19 testi yaptırmaya şimdilik lüzum görmüyormuş. kaynak
2280 entry daha

hesabın var mı? giriş yap