şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
31818 entry daha
 • 'yapacağınız işi sürekli kafanızda kurmayın. '

  çünkü kafada kurmak; yapacağınız şeyi sürekli ertelemenizin, bir türlü başlayamamanızın, yeterli motivasyonu bulamamanızın ana sebeplerinden birisi.

  beyniniz icin sonucunu hayal etmemizle, yapmanız arkasındaki fark çok azdır. dopamin beynin sınırlı sayıda ürettiği değerli bir kaynak ve siz ne yaptınız, beyninizin bu iş için ayıracağı dopamin rezervini daha harekete bile geçmeden tükettiniz. artık bu işi yapmak size cazip gelmemeye başladı. parasını peşin alan bir usta misali, işi ertelediniz. henüz ödemesini (dopamin) almadığınız işlere yöneldiniz.

  'o an yapmayacağınız bir işle zihninizi asla meşgul etmeyin'

  gözlemlediğim kadarıyla insanların en sık yaptığı yanlış bu. dışardayken akşam çalışacakları dersi, işteyken mesai sonrası yapacakları sporu düşünüyorlar. o an yapamayacağınız bir işle zihninizi meşgul etmeniz hem o an yapmış olduğunuz şeye odaklanmanızı zorlaştıracak hem de az önce bahsettiğim gibi 'kafada kurmak'.

  peki yapmanız gereken ne; bir işin sonucunu düşünmekten ziyade sürecine odaklanmak ve belirli bir mental altyapıya (fizibilite)* oturtmak. beynimizin biz faaliyete geçmeden dopamin tüketmesine izin vermemek.

  dopamin beyinde maksimum seviyesine sonuca ulaşıldığında değil, beklentiye geçmeyle ve işi tamamlama arasında çıkar. yani ödüle ulaşmak için harcanılan çaba süresince dopamin seviyesi artar

  süreklilik isteyen işlerde bocalamak.

  sağlıklı yaşamak için diyete, fit görünmek için spora, yeni bir dil öğrenmeye büyük bir motivasyonla başlansa bile bir çok insan mental altyapısı*nı beynine oturtamadığı için başlangıç motivasyonları geldiği gibi yok oluyor ve devamlılık gösteremiyorlar.

  gelin biraz bu alt yapıyı nasıl kuracabileceğimizden bahsedelim;

  1-) kilometre taşı

  almanca öğrenmek üzerinden gidelim, ilk hedefiniz almancayı sular seller gibi konuşmak olmamalı. bugün şu kelimeleri öğreneceğim, gündelik hayatta kullanılan şu kalıpları öğreneceğim, 2 hafta sonra ayaküstü muhabbet edecek seviyeye geleceğim. sonra şu sonra bu şeklinde adım adım planlamanız yani kilometre taşlarını oluşturmanız lazım. nedeni basit, zaman.

  zaman; beyninizin tek reel ölçü birimidir. şimdi basitçe yapabileceğiniz bir iş karşılığında 1 hafta sonra 1m dolar alacağınızı düşünün. şimdi de bu 1m dolara 40 yıl sonra sahip olacağınızı düşünün. bahsettiğim şey tam olarak bu. beyniniz; sonuca ulaşmanız belirli bir zaman baremini aşıyorsa o iş için dopamin harcamak istemiyor.

  süreklilik isteyen bir işte bu kilometre taşları ise beynin zaman kavramını yeniden kodluyor.

  2-) yol

  istikamette kalmak, başarıdır. süreklilik isteyen işleri başaramamanın bir diğer nedeni ise ilerlememe hissi ve en ufak falso* da pes etme meyilidir. bunu aşmanın yolu da; hem kilometre taşlarını kullanmak hemde kendimize sürekli pozitif telkin vererek ilerlemediğiniz sanrısını ortadan kaldırmaktır.

  örneğin; diyet ve spor yapıyorsunuz ama o gün canınız inanılmaz tatlı mı istiyor, bu tarz durumlarda insanlar iradesine gereğinden fazla yük bindiriyor. arkadaşlarınızla dışarı çıktınız ve böyle bir durumda söyleyip iradenizi fazla yormadan ve sınırı fazla aşmadan hafif bir tatlı söyleyin. lütfen kendinizi kasmayın, beyninize yaptığınız şeyin bir başarısızlık olduğunu, diyetinizi bozduğunuz anlamına geldiğini telkin etmeyin. çünkü siz ne şekilde kodlarsanız, beyin o şekilde yorumlar ve sonuç alamayacağı bir şeye dopamin kaynağı ayırmak istemez. yapılan bir hata da; bir işte ki aksama nedeniyle diğerlerini askıya almaktır. bugün güzel beslenmedim spor da yapmayım düşüncesi. genel şablonu dikkate alın : bir haftadır seker tüketmiyorsunuz, ve bugünde o ana kadar iyi gitmişsiniz. yüksek kalorili bir tatlı yerine sütlü bir tatlı tercih ederek diyetinizi bozmadan ufak bir kaçamak yapmış oldunuz.

  robot değilsiniz, her gün aynı oranda ilerleme sarf etmek mümkün değildir. mükemmeliyetçi planlar her daim başarısızlığa kapı aralar. önemli olan genel şablondur ve istikamette kalmanızdır.

  3-) sonuç

  belirli bir yolda, bir zaman ilerledikten sonra ulaşacağınız yer tatmin edici olmalı. sonuç aldıktan sonra, kendinizi ödüllendirmek (tatil, dizi, film, oyun vs her insan için farklılık gösterir) beyninizi bir sonraki kazanım için daha istekli olmasını sağlar. emek verdiğiniz gibi dinlenmeyi ve keyif çıkartmayı da bilin.

  not: başladığımdan beri gelen sayısız ilgiye teşekkürler, zamanım oldukça sorularınızı cevaplamaya ve fikir alış-verişinde bulunmaya gayret ediyorum. bir sonraki seri bağımlılıklar (oyun/kumar/sigara) üzerine olacak. şimdiden görüşmek üzere

  edit:

  ilk kısım (bkz: #114407093)
  girizgah (bkz: #114384653)
3517 entry daha