şükela:  tümü | bugün
630 entry daha
 • (bkz: tottenham hotspur/@ceyar i kim vurdu)

  --------- tottenham hotspur ---------
  ---------- bölüm 2, 2018/19 ----------
  --------------------------------------------

  mauricio pochettino zamanında tottenham hotspur'un seviye atladığı yadsınamaz bir gerçek. kulüp adeta reputasyon patlaması yaşadı. ilk 5 takımı olarak devir aldığı tottenham hotspur, premier ligin en ciddi şampiyonluk adaylarından birine dönüşüverdi. - man city, liverpool fc dominasyonu öncesini günleri hatırlayınız; 2015/16'da son 4 haftadan tek galibiyet çıkartamayıp kaçan şampiyonluk şansı, 2016/17'de liderin sadece 7 puan gerisinde premier lig 2.'si olma günlerini. -

  sempatik arjantinli bugün bile hala (2020/21) çoğunluk tarafından kulüpten kovulması haksız olduğu düşünülen mağdur bir isim olarak görülüyor. ancak gözden kaçırılan bir şey var ki o da poşet tottenham'ının (arjantinli kovulmadan önceki son iki senesinde) oynanan futbol ve başarı olarak bir gelişme kaydedemediğidir. aksine bu süreçte rüzgar kulübün tersine doğru esmeye başlamıştı.

  mauricio pochettino yıllardır çok güçlü ve dinamik bir kadroya sahip olmasına rağmen takımına tek kupa kazandıramamıştı. o kadroyla kovulmadan önceki sezon (2018/19) liderden tamı tamına 27 (!) fark yemesine rağmen, tottenham'a şampiyonlar ligi finali oynatmasıyla sözlükte neredeyse peygamber ilan edildi.

  ilah görüldüğü o zamanlar başına gelecekleri öngörüp, poşet'e eleştiri yazısı yazdıydım da sözlük yazarları tarafından çarmıha gerildiydim*. o eleştirilerin bir kısmını (bkz: 2018-19 premier lig panorama/@ceyar i kim vurdu) girdisinden alıntılayayım:

  '' (bkz: 2018-19 premier lig panorama/@ceyar i kim vurdu)
  iyi hocaları iyi kadrolar efsane yapar. aksi doğru olsaydı jürgen klopp liverpool fc'deki ilk senesinde (2015/16) ligi 8. bitirmezdi. mauricio pochettino'nun takımı bir adım ileri gotürüp, şampiyonluk adayı yaptığı doğrudur ama tottenham hotspur'ün diriliş aşaması kendisinden 4-5 yıl önce, 2010'ların başında zaten başlamıştı. şampiyonluğa oynayacak efsane kadro bel kemiğinin %75'i arjantinli genç hoca takıma katılmadan oluşturulmuştu. şampiyon adayı (2016-2017-2018-2019) takımın as oyuncusu olacak hugo lloris , danny rose , jan vertonghen , kyle walker, christian eriksen , erik lamela , harry kane gibi isimler zaten kadrodaydı ve çoğu ya çok tecrübesiz, ya da premier lig tecrübesi çok az olan oyunculardı. o eksiği de poşet takımın başındayken kazandıkları tecrübeyle giderdiler ve (nispeten) kendiliğinden canavar gibi bir ekip oluşturdular. - tabii ki dele alli, victor wanyama, heung-min son gibi 3-4 nokta transfer desteği de yadsınamaz, o kadar kredi de bittabi poşet'e yazılabilir. - velhasıl pochettino yine canavar gibi bir kadroyla takımın başındaki 5. senesini de (2018/19) tek kupa alamadan geçirdi! hem de bu sefer liderden tamı tamına 27 puan* fark yiyerek! buna rağmen şampiyonlar ligi finali görmesiyle sezon sonu çoğu insanın gözünde efsane statüsüne ulaştı ki bu fikre hiç katılmıyorum.*
  '' (bkz: 2018-19 premier lig panorama/@ceyar i kim vurdu)

  --------- tottenham hotspur ---------
  ---------- bölüm 3, 2019/20 ----------
  --------------------------------------------

  olayları 'anlık' başarı ve başarısızlığa göre duygusal iq'yla yorumlamaya yatkın hafızasız türk insanı için geçtiğimiz sezon başı hatırlatması:

  (yine bbc sports'un her sezon başında spor yazarlarına ve yorumcularına 'premier lig sıralamasında ilk 4 tahmini' yaptırdığı anketi üstünden gidiyorum.)
  https://www.bbc.com/sport/football/53562357

  gördüğünüz gibi hayatınızı futbola adamış duayenler sene sonu için (2019/20) tahminlerinde birçok konuda yanıldı. o yanılgılardan biri de ligin manchester united ve liverpool fc'den sonra ligin en güçlü kadrosuna sahip gözüken takımı hakkında oldu. 24 futbol otoritesinden 21'inin ligi 3. bitirir dediği son şampiyonlar ligi finalisti sıfatlı tottenham hotspur sezon boyu rezil rüsva oldu.

  bunun en önemli nedeni, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi teknik adamı alex ferguson'un müthiş tanısında yatıyor; 'takım başarısında 4 yıl döngüsü'

  ''i believe that the cycle of a successful team lasts maybe four years and then some change is needed.''
  (başarılı takım döngüsünün aşağı yukarı 4 senede sona ereceğine inanıyorum. sonrasında değişime gidilmeli.)

  140 yıllık manchester united tarihinde kazanılan 66 kupanın 38'ini (!) 27 yılda kulübe kazandıran adam, bu başarısına hep 4 yıllık planlar yaparak ulaştı. dikkat ederseniz bu başarılı 4 yılların arasında 1-2 senelik ara geçiş dönemleri yaşadığını da görürsünüz.

  tottenham hotspur kadrosunun başarıya açlığı ve ferguson'ın tanı koyduğu döngü, o ünlü şampiyonlar ligi finali maçıyla sona ermişti.

  geçtiğimiz yaz transfer sezonu (2019/20) çoğunluğun öngöremediği çöküşün sinyalleri gelmeye başladı. o zamanlar kulübün en iyi 3 oyuncusundan biri olan, sözleşmesi bir yıl içinde bitecek olan kilit ofansif ortasaha christian eriksen kesin bir dille takımdan ayrılmak istediğini medyayla paylaştı. kulübün efsane ismi vefa küpü bayrak adam harry kane bile neşeli günlerdeki ziya stili '(ileride başarı gelmesse takımdan) gidebilirim ha' tadında nazlı açıklamalar yaptı.
  https://youtu.be/fq_7cabwov0?t=1267

  üstüne üstlük poşet'in bile yönetime ve (bir türlü elde edemediği) başarıya inancı kalmamıştı. o yaz (2019/20) yaptığı 'oyuncu almak - satmak; hiçbiri kontrolümde değil. belki kulüp benim ünvanımı (iş tanımımı) değiştirmeli.' açıklamasıyla*, ego manyağı başkan daniel levy'ye fena çaktı.
  https://www.youtube.com/watch?v=fauspw8hbt8
  https://www.skysports.com/…ould-change-my-job-title

  anlayacağınız futbol bilgesi alex ferguson'un işaret ettiği '4 yıl kadro başarı döngüsü' sona ermişti. kadronun kabuk değiştirmesi, başka bir deyişle gelen giden oyuncu transferlerinin sağlayacağı enerji değişimi elzemdi.

  lakin ne ne pinti başkan daniel levy'de, mauricio pochettino'da bu değişim gerekliliğini öngörecek vizyon vardı. tehlikenin farkına varamadılar.

  işte tottenham hotspur geçtiğimiz sezonu (2019/20) (dışarıdan pek de hissedilmese de) böylesine ruhsuz bir ortamda açtı. tottenham oyuncularının başarıya inancı kalmayınca da (o ünlü şampiyonlar ligi finalinden sadece birkaç ay sonra) takım çöktü. kulüp lige skandal bir başlangıç yapıp, ilk 8 maçtan 2 galibiyet aldı. pochettino ve ekibi evinde bayern munich'ten 7 yiyip, tottenham hotspur'e tarihinin en ağır avrupa kupası hezimetini* yaşattı. böylece son şampiyonlar ligi finalisti, büyük bir şokla rüyadan uyandı.

  hal böyle olunca mauricio pochettino 12.haftada anca 14 puan toplayabildiği lig 14.'sü (!) tottenham hotspur’den kovuldu. bence bu yerinde bir hamleydi çünkü daha önce de bahsettiğim gibi takımın gelişimi poşet'in son 2-3 yılında durmuştu ve ligde ilerleme kaydedemedikleri bir fetret dönemi ardından çöküş başlamıştı.

  sonrasında arjantinlinin 14. sırada bıraktığı dev kulübü teslim ede ede demode taktisyen jose mourinho’ya emanet ettiler ki kafalarına s.çayım yönetimin; olabilecek en kötü tercihlerden biriydi bu. portekizlinin mis gibi kadroyu sene boyunca tüm açıklamalarında (üstündeki baskıyı azaltma adına) eziklemesi, tottenham hotspur'ü ilk 6 takımı yerine koyması kabul edilir gibi değildi. sonuç olarak tottenham hotspur geçtiğimiz sezonu liderden 40 puan fark (!) yiyerek 6. kapadı.

  -------------------------------------------------
  ----------- tottenham hotspur -----------
  ----- bölüm 4, sezon başı 2020/21 -----
  -------------------------------------------------

  yeni açılan sezon (2020/21) jose mourinho'nun tottenham hotspur başında geçirdiği ilk yaz transfer sezonu oldu. dolayısıyla takımın başında tam kontrolü ele aldığı ilk sezon bu sezon (2020/21) olacak.

  --- dipnot: bu arada isminin telaffuzu hoze değil, juze morinyo. ispanyolca değil bu; berezil portekizcesi de değil, portekiz portekizcesi. dipnot içinde dipnot: portekiz portekizcesi - berezil portekizcesi farkı, ingiliz ingilizcesi - abd ingilizcesi farkıyla aynı. yani yeni kıtaya giden cahil cühela sürüsü dilin telafuzunu daha yavşak hale getirirken, ana kıtada dillerin daha asil ve orjinal hali (nispeten) korunuyor. bunlarda hızlı gençlik günlerinden kalma intermediate portekizce bilen bu kardeşinizden size gereksiz genel kültür bilgisi olsun*. ---

  neyse traşı kesip, juze morinyo'ya döneyim. yeni kapanan covid-19 ekonomik krizli yaz transfer sezonu (2020/21) tottenham hotspur transferlerine girmeden, önce portekizli hocaya transfer konusunda neden güvenmediğimi ayrı bir başlıkta açmak istiyorum:

  --- jose mourinho ve transfer vizyonu ---

  jose mourinho'nun kariyerinde transferde başarılı olduğu isimlerin %90'ı hali hazırda yıldız olan, fiyatı neyse kırbacı vurup alınan futbolcular. kırbaç vurmaktan kastım, portekizlinin yavşak star (bkz: paul pogba/@ceyar i kim vurdu)'yı 2016/17 yazında 105m €'ya manchester united'a getirip, anlamsız bir şekilde dünya transfer rekorunu kırması gibi pahalı transferleri. paul pogba iyiydi, hoştu da önceleri bu sıfatı luís figo (2000 - 77.5m €), zinedine zidane (2001 - 77.5m €), cristiano ronaldo (2009 - 94m €) gibi gerçekten zamanında dünyanın en iyi üç-beş futbolcusu içinde olan isimler alırdı. paul pogba bu transfere imza attığında değil en iyi ilk beş, ilk 25'e bile giremeyecek bir futbolcuydu.

  aynı yaz (2016/17) chelsea'nin dünyada pozisyonunun en iyisi olacak, dünya kupası madalyonlu (bkz: n'golo kanté/@ceyar i kim vurdu)'yi 35.8m €'ya, gözlük reisin* takım efsanelerinden olacak (bkz: sadio mané/@ceyar i kim vurdu)'yi 41.2m €'ya, pep guardiola'nın* harika çocuk (bkz: leroy sané/@ceyar i kim vurdu)'yi 52m €'ya, juventus'un aynı mevkinin en iyi topçularından miralem pjanic'i 32m €'ya transfer ettiğini belirteyim. kıssadan hisse, salağın oğlu mourinho*.

  portekizli hoca reputasyonsuz takviyelerde de genelde fena patlıyor. - istisnalar var tabii; misal didier drogba* (2004/05). onu da başarı hikayesi olarak sanki oyuncuyu bolivya 8. amatör kümeden bulmuş gibi hala anlatır durur. - sırf son manchester united döneminde (2016/17 --> 2018/19) kulübün g.tüne (bkz: henrikh mkhitaryan/@ceyar i kim vurdu)(42m €), (bkz: eric bailly/@ceyar i kim vurdu)(42m €), (bkz: victor lindelöf/@ceyar i kim vurdu)(35m €), (bkz: frederico rodrigues santos/@ceyar i kim vurdu)(59m €) gibi budaklı kazıkları sokmuş bir isim.

  ayrıca potansiyelli genç oyuncularla zerre ilgilenmeyen, oyuncu 18'lik bir cr7 de, pele de, lionel messi de olsa gelişimine zerre yatırım yapmayacak vizyonda bir teknik adam. bunu hepimizin şahit olduğu gibi zamanında;

  - ileride çağı için dünyanın en iyi oyun kurucusu olacak olan 22'lik (bkz: kevin de bruyne/@ceyar i kim vurdu),
  - premier lig ve şampiyonlar ligi başarılarına damga vuracak 23'lik (bkz: mohamed salah/@ceyar i kim vurdu)*,
  - yıldız bir forvete evrilecek 21'lik (bkz: romelu lukaku/@ceyar i kim vurdu)

  gibi nice yıldız olacak gencoyu takımından siktirle kovalayarak kanıtladı. - zamanında kovduğu lukaku'ya sonradan 84.7m € gibi astronomiğin dibi rakam ödeyip, transfer eden de kendisi*. -

  bunların yanında son 10 yıldır yıldız oyuncu yönetiminde de (rm - casillas, s ramos --- chelsea - eden hazard, m utd - paul pogba) ciddi problemler yaşıyor ki bu başlı başına başka bir girdi konusu.

  anlayacağınız kendisinin (özellikle son 5-6 yıldır) eskisi gibi 'özel biri*' olmakla herhangi bir bağı kalmadı.
  https://youtu.be/pybqag2yuxy?t=29

  -------------------------------------------------
  ----------- tottenham hotspur -----------
  ----- bölüm 4, sezon başı 2020/21 -----
  -------------------------------------------------

  kulüp yeni açılan sezon ise (2020/21) (bkz: jose mourinho/@ceyar i kim vurdu)'dan beklenmeyecek kadar iyi bir yaz transfer sezonu geçirdi.

  *6 yıldır sol bekte bu seviye takımlar için averaj altı isimler (danny rose - ben davies) oynatan tottenham hotspur'a geçerli bir sol bek modifiyesi yapıldı. (sergio reguilón - 30m € - real madrid)

  kadrodaki 3'lü ofans hattı hali hazırda iki nefis süper yıldız (kane - son) içeriyordu ama forma giyecek 3. isimlerin (steven bergwijn - erik lamela - lucas moura) kalitesi en üst düzeyde as oyuncu olmak için yeterli değildi. hal böyle olunca ofansa ekonomik olarak başarılı bir britanya süper yıldızı transferi yapıldı. real madrid'de son 2 sezondur kendinden istenileni veremeyen gareth bale (31), astronomik maaşının büyük bir kısmını ispanyolların ödeyeceği bir şekilde kiralandı.

  son 5 sezondur (2015/16 - 2019/20) as oyuncu olamayan galli yıldız*, geçen seneyi (2019/20) ise kel zinedine zidane tarafından (genellikle) kulübeye hapsedilerek geçirdi. gareth bale'in bu sene tekrardan yıldız performansı verip verememesi tottenham'ın başarısında ya da başarısızlığında kilit rol oynayacak. kendisini en rahat ettiği kulübe, yuvasına dönen tecrübeli yıldız oyuncunun (düzenli ilk onbir oyuncusu olması sayesinde) formunu tekrardan tutturması olası. o zaman da kulüp kupa kaldırma hayalini* yeni açılan sezon (2020/21) gerçeğe dönüştürebilir. - boru değil adam 4 şampiyonlar ligi kupası kaldırmış bir 'kazanan'. yani yıllardır kaybeden tottenham'ın en çok ihtiyacı olan futbolcu tipi. -

  hiçbiri şampiyonluk seviyesi için as oyuncu olmaması gereken ama covid-19 dampingli makul fiyatlı olan dr matt doherty, mc pierre-emile höjbjerg*, fc carlos vinícius transferleriyle kadro derinliği sağlandı.

  anlayacağınız tottenham hotspur, everton ve aston villa'nın ardında 2020/21 yaz transfer sezonunun kazananı oldu. rüzgar kulübün arkasında gibi gözüküyor. yeni açılan sezon (2020/21) portekizli hoca da paso 'takımından bu sene ne kadar mutlu olduğunu' vurgulayan açıklamalar yapıyor ama söz konusu jose mourinho'ysa benim aşka inancım kalmadı. kendisi yönettiği her takıma kupa aldırmış bir teknik adam olarak tottenham hotspur'un bu açlığını dindirebileceğinden şüphe duymadığım bir isim. lakin olay yıllar içinde jurgen klopp liverpool fc'si ve pep guardiola manchester city'si gibi her daim iddialı ve kalıcı başarılı bir takım yaratmak ise jose mourinho seçimi dany levy'nin başka bir vizyonsuzluk örneğinden başka bir şey değil a dostlar*.

  transfer harcaması: 97.2m €
  geçen seneki pozisyonları: 6.*
  sene sonu tahmini: 5.'lik, -6.'lık - plase 4.'lük

  td jose mourinho

  gk (bkz: hugo lloris /@ceyar i kim vurdu)(34)(kaptan)
  gk (bkz: joe hart /@ceyar i kim vurdu)(33)
  gk (bkz: paulo gazzaniga/@ceyar i kim vurdu)(29)

  dc (bkz: toby alderweireld/@ceyar i kim vurdu)(31)**
  dcl (bkz: davinson sanchez /@ceyar i kim vurdu)(24)
  dc/dmc (bkz: eric dier /@ceyar i kim vurdu)(27)
  dc (bkz: joe rodon/@ceyar i kim vurdu)(23)

  dl (bkz: sergio reguilon rodriguez/@ceyar i kim vurdu)(24)
  dl (bkz: ben davies/@ceyar i kim vurdu)(27)
  dl (bkz: danny rose/@ceyar i kim vurdu)(30)(kadro dışı)
  dr (bkz: serge aurier /@ceyar i kim vurdu)(28)
  dr (bkz: matt doherty/@ceyar i kim vurdu)(29)

  dmc (bkz: pierre emile hojbjerg/@ceyar i kim vurdu)(25)
  mc (bkz: moussa sissoko/@ceyar i kim vurdu)(31)
  mc (bkz: harry winks/@ceyar i kim vurdu)(24)
  mc (bkz: tanguy ndombele/@ceyar i kim vurdu)(24)
  mc (bkz: gedson fernandes /@ceyar i kim vurdu)(22)
  amc (bkz: giovani lo celso/@ceyar i kim vurdu)(24)
  amc (bkz: dele alli /@ceyar i kim vurdu)(24)

  aml/ss (bkz: son heung min/@ceyar i kim vurdu)(28)****
  aml (bkz: steven bergwijn/@ceyar i kim vurdu)(23)
  amr (bkz: gareth bale/@ceyar i kim vurdu)(31)(real madrid - kira)
  amr (bkz: lucas rodrigues moura da silva/@ceyar i kim vurdu)(28)
  amr (bkz: erik lamela/@ceyar i kim vurdu)(28)

  fc/aml (bkz: harry kane /@ceyar i kim vurdu)(27)(2. kaptan)****
  fc (bkz: carlos vinicius alves morais/@ceyar i kim vurdu)(25)

  --- takım yıldızları ---
  takımın 2 süper yıldızı var:

  harry kane kariyer bitiminde hiç kuşkusuz tottenham hotspur stadyumunun (2019) önüne heykeli dikilecek camia çocuğu, kulüp efsanesi bir isim. - bu arada stadın ismi hakkaten bu, tottenham hotspur stadyumu. yönetim yeni white hart lane'dir, kulüp sembolü efsane oyuncu adıdır filan hiç kasmadı direkt 'okan üniversitesi' stili isim koydu yani. oldu olacak stadyumun ismini türkiye'nin 30 ilinde olduğu gibi 'atatürk stadı' koysaydılar*.

  2.'si ise o karizmaya sahip olmasa da son yıllarda futboluyla iyiden iyiye süper yıldızlığını kabul ettiren heung-min son. golcü yönünü müthiş geliştirdi geçen yaz askerliğini kısa dönem yapan kore starı*.

  yıllardır beraber oynayan (bu 6. sezonları - 2015/16 --> 2020/21) bu muhteşem ikilinin ortaklık uyumu koptu gitti ve bambaşka bir seviyeye ulaştı.

  temennim bu ofans ikilisinin yanına gareth bale'ın da (31) tüm eski heybetiyle katılması.

  onun dışında toby alderweireld da yılların saygı duyulası bir stoperi.
85 entry daha