şükela:  tümü | bugün
 • başlık sınırına takıldı. alman gazetesi die welt in türkiye’nin iflasını duyurması olayı.

  --- spoiler ---

  alman die welt gazetesi ekonomi editörlüğü " erdoğan gerekli ekonomik ve yapısal tedbirleri almadı.yanlışlara devam etti.böylece hazinede döviz rezervi kalmadı.erdoğan'ın hataları türkiye'nin iflasına yol açtı." diye belirtti. türkiye’nin yüksek ticaret açığını,turizim bir ölçüde kapatıyordu.virüsün etkisi,hazine garantili harcamalara devam edilmesi,tasarruf tedbirleri alınmayışı,ekonomide çarkların durmasına yol açtı.ülkenin kısa vadeli borçları için dövize ihtiyacı vardı.döviz isteyeceği(swap anlaşmasıyla),ülkelerin kapılarını çalmadan önce,ilkel bir anlayışla erdoğan,abd ve avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeye sağlık ürünleri yardımında bulundu.amaç şirin gözükmekti.bir taraftan da ülkelerle döviz swap anlaşmaları için görüşmelere gidildi.swap anlaşmasında türkiye o ülkeye tl verecek,o ülkeden de dolar yada euro alacaktı.fakat hiç bir ülke türkiye’ye ve hazinesi bitmiş bir ülkenin parasına güvenmediğinden buna yanaşmadı.ayrıca hiçbir ülkenin,ihtiyacımız olan bu büyüklükteki döviz miktarını karşılayacak durumu da yok.türkiye bütün şirin gözükmelere rağmen ortada kaldı.
  çareler ne olabilir?
  *belediyeler başta olmak üzere bazı birikim ve gelirlere el koymak??
  *varlık fonundaki şirketleri ipotek vermek??
  *ardından da tl basmak.???

  --- spoiler ---

  orjinal haber linki

  yorumsuz. çanlar bizim için çalıyor da bazı at kafalılar hala ekonomi şahlandı tweetleri ile meşgul.

  peşin edit; başlığı kesme işaretli şekilde açamadım.

  edit 2: mesaj kutum kapalı, kuduruyorsunuz dimi bana küfür edemediğiniz için? yumuşatıp yumuşatıp alta yazıyorsunuz. haber eski evet, gözümüzden kaçmış. mesele tarih mi yoksa içerik mi ? o zaman 7’lerde olan kur bugün 8,50’lere merdiven dayamış durumda. zaten ülkede döviz rezervi olmadığı için kur artıyor.

  edit 3: tüm yazılanları okuyorum, şu an içinde bulunduğumuz ekonomik buhrana rağmen hala tayyip güzellemesi yapıp ama nisan’daki haber, ama batmadık diyenlere hayret ediyorum. siz nerenin gerizekalısısınız ?
190 entry daha