şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
  • sorun neyin kaç euro olduğu değil devalüasyon denen nane! yani dün euro kaç tl/kron imiş bugün ne kadar ve yarın ne kadar olacak? 2016'da avrupa'ya taşındığımda 1 euro 3 lira civarıydı şu anda 10 lira. 2016'da euro 9 kron civarıyken bugün anca 10 kron civarı.

    bunun dışında alım gücü var, enflasyon farkları var, avrupa birliğinden aldıkları veya katkı yaptıkları yardımlar var da oralara hiç girmeye gerek bile yok.

    bir de isveç kronunun euro karşısında güç kaybetmesi avrupa birliğinin isveçten daha çok ilerlemesinden kaynaklanır, isveç'in geriliğinden değil. bunu da şu örnekle açıklayalım: 2016'dan bu yana 1 amerikan doları 8-9 kron aralığındayken, bugün hala aynı yerde seyretmekte. yani kimse alıp başını gitmemiş veya kimse geriye düşmemiş.

    benim asıl merak ettiğim ise, 2000 krizinde dolar ikiye katlanınca ekonomik krizden dolayı bir hükümet devrildi, akp başa geldi, meclisin komple şekli değişti, o zamana kadar meclise demir atmış partilerin çoğu dışarda kaldı, liderler değişti, uzun zamandır olmayan tek partili hükümet geldi ve deyim yerindeyse bir devir kapandı, yenisi açıldı. şimdi ise son 4-5 senedir 3'e 4'e katlanan bi devalüasyon olmasına rağmen, insanların bir çok açlık sınırında yaşamasına rağmen?!?..
23 entry daha