şükela:  tümü | bugün
231 entry daha
 • anlaşma enayilik mi?

  azerbaycan şuşa'yı almıştı. şuşa hankendi'ne arabayla 15 dakika mesafede ve hankendi'nin ermenistan ile arasındaki güvenli karayolu bağlantısı olan laçin koridoru üzerinde. yani başkente bu kadar yaklaşmışken ve laçin koridoru da kontrol edilmişken neden anlaşma yapıyor azerbaycan?

  bu durumun anlaşılmasını güçleştiren şey durumun şu andaki haline bakarak bir sonraki mantıklı adımı tahmin etmeye çalışmak. aliyev 30'un üzerinde röportaj verdi bu süreçte ve tamamında dağlık karabağ etrafındaki 7 bölgeden çekilme takvimi verilmesi durumunda anlaşma yapılabileceğini hatta dağlık karabağa önemli ölçüde otonomi tanınabileceğini söyledi. daha bugün bbc'ye verdiği röportajda bile bu hususları belirtti.

  savaşın başından beri rusyanın tavrı da ortada. rusya savaş ermenistan sınırlarına sıçramadığı sürece müdahil olmayacağını belirtmişti. putin'in nikol pashinyan'ı cezalandırdığı -arka bahçesindeki batı yanlısı her lidere yaptığı gibi- sır değil.

  gayet açık ki operasyon başlamadan önce rusya, türkiye ve azerbaycan şu anda karşımızdaki sahne üzerinden anlaşmış. bugün imzalanan anlaşma aslında çatışmalar başlamadan önce belirlenmişti muhtemelen. ilham aliyev de bu noktaya minimum zayiat ile ulaşmaya çalıştı. hepsi bu. diğer bir ifade ile daha çatışmalar başlamadan rusya muhtemelen dağlık karabağın tamamına azerbaycan askerlerinin girmesini istemedi. sonuçta sovyetler döneminde de nüfusunun %75'i ermeni olan bir bölge burası. önceden de azerbaycan içerisinde otonom bir bölgeydi. bu noktaya kasedi geri sardılar. rusya pashinyan'ı cezalandırmış oldu. önceden de azerbaycan'ın topraklarının %20'sinin işgal altında olmasının sürdürülemez olduğunu da ifade ediyorlardı. türkiye nahçıvan ile azerbaycan sınırı arasındaki koridorun açılması neticesinde fayda sağlamış oldu. azerbaycan ise hem toprak bütünlüğünü sağladı, hem türkiye ile daha doğrusu nahçıvan ile koridor yaratmış oldu, hem de aliyev ülkesinde kahraman ilan edilecek.

  anladığım kadarıyla anlaşmada karabağda, laçin koridorunda ya da nahçıvan ile açılacak zangezur koridorunda türkiye askerinin olacağına dair bir ibare yok -ki olsaydı zaten türkiyenin de anlaşmanın tarafı olması gerekirdi-.

  rusyanın ilerleyen yıllarda çakallık yapmamasını umut ediyorum.

  43 gündür konuya ilişkin savunma bakanlıklarının tüm videolarını izlemiş, tarafsız bir çok çatışma uzmanlarını ve liderlerin konuyla ilgili hemen hemen tüm röportajlarını takip etmiş, onlarca makale okumuş olabilirim. en çok bana yaradı bu antlaşma. olağan hayatıma geri dönebilirim artık umarım.

  edit: “rusya bir şey yapmadan” ile başlayan cümleler görüyorum. rusya bir şey yapmamış, daha ne yapsın?
365 entry daha