şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
32043 entry daha
 • yıl 1800ler avrupa,
  avrupa'ya yüzyıllardır kan kusturan veba taşıyan fareleri toplayıp imha eden rat-catcher(fare yakalayıcı)lar türer. fakat bu dönemde insanlar av sporlarına da merak salmıştır ve hangi hayvana işkence yapmadık diye düşünürken fareleri bulurlar.

  bir odada her tarafı tahta duvarlarla çevrili bir fare arenası oluşturulur. rat-catcherlar 20-30 fareyi bu arenaya koyar. sonra da soylular sırayla köpeklerinin kaç fare öldürebileceğini belirtirler ve en az sürede en çok fare öldüren köpek oyunu kazanır.

  fare avı oyunu

  rat-catcherlar daha değişik fareler üretsek daha zevkli olmaz mı diye düşünür ve fareler üzerinde deneyler yaparak 'laboratuvar faresi'' diye bildiğimiz albino fareyi oluştururlar. bu albino fare insanlara toleranslı, daha az vahşi, topluluktan kaçmayan olduğu için işlerine yarar çünkü normal sıçan ve fareler insanlardan çok korktukları için arenadan kaçmaya çalışırken çoğu zaman rat-catcherların gözünü bile kör edebiliyordu.

  1900lerde de bu albino fare sakin doğası yüzünden laboratuvarlarda kullanılmaya başlanmıştır. örnek olarak:
  farenin beynini kontrol ettikleri bir deney

  ruslar da bu farelerin amme hizmetini anmak için dna ören bir fare heykeli inşa etmişlerdir heykel

  peki 21. yüzyılda insanlara en fazla faydası olan hayvanlardan biri olan bu fareler kimlerden fayda bulacak orası muamma.
6649 entry daha
hesabın var mı? giriş yap